Ryssland trotsar USA

2026 02 12

Kreml är på väg att gå emot Donald Trump.

Som bekant har den amerikanske presidenten hotat med tullar mot alla länder som säljer olja till Kuba.

Trump har sagt att Kuba utgör ett “extraordinärt” hot mot USA:s nationella säkerhet.

Men nu kommer uppgifter om att Ryssland är på väg att gå emot Trump och erbjuda hjälp till Kuba, rapporterar CNBC.

Trotsar Trump

Kreml meddelar på torsdagen att de aktivt diskuterar vilken hjälp Ryssland kan ge till Kuba, och avfärdar samtidigt USA:s president Donald Trumps hot om att sanktionera länder som skickar olja till den karibiska ön.

– Vi skulle inte vilja se någon eskalering, men å andra sidan har vi inte särskilt mycket handel just nu, säger talesperson Dmitrij Peskov.

Är i kris

Peskovs svar kommer på en fråga om Kreml känner någon oro över Trumps hot.

Kuba befinner sig i en djup ekonomisk kris och Ryssland undersöker hur de ska kunna hjälpa ön – men Peskov vill inte kommentera saken ytterligare.

– Det är uppenbart att det är omöjligt att diskutera dessa frågor på ett så offentligt sätt just nu, av förklarliga skäl, säger han.

Läs mer: Tungt krav från Zelenskyj – ”Ge mig ett datum”

Trumps hot

I en exekutiv order har Trump gett besked om att “den kubanska regeringens politik, praxis och handlingar utgör ett ovanligt och extraordinärt hot” mot USA:s nationella säkerhet och utrikespolitik.

Ordern inkluderar hämndtullar på produkter som säljs i USA från “varje annat land som direkt eller indirekt säljer eller på annat sätt tillhandahåller olja till Kuba”.

“Redo att falla”

Den amerikanska presidenten menar att Kuba är “redo att falla”.

– Kuba ser ut att vara redo att falla, säger han enligt ABC News.

– Jag vet inte hur de – om de kommer att kunna hålla ut, men Kuba har ingen inkomst nu. De fick alla sina inkomster från Venezuela, från den venezuelanska oljan. De får inget av det längre.

Läs mer: Kalldusch för Trump – republikaner röstar emot

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Ica: Sluta lägga mjölk och ägg i kylskåpsdörren

2026 09 30

Ica avråder svenskarna från att placera mjölken i kylskåpsdörren.

Det går att förlänga hållbarheten på kylvaror genom några enkla knep.

Dagligvarujätten Ica har en rad uppmaningar till konsumenter som vill se till att mjölken eller äggen håller sig i form några dagar extra.

Ett av dessa tips är att inte placera mjölken i kylskåpsdörren.

Ica: Inte i dörren

Värmekänsliga varor som mjölk, ägg eller färskpressad juice bör inte placeras i kylskåpsdörren, konstaterar matkedjan.

Detta då det är där det är som allra varmast eftersom denna yta påverkas varje gång kylskåpet öppnas. 

– Bäst är att placera läsk, vatten, pastöriserad juice, sylt och mat med hög salthalt eller konserveringsmedel här istället. 

Ska stå längst upp

De översta hyllplanen är den plats i kylskåpet som håller jämnast temperatur.  

Där ska mat som är känslig för kyla placeras, enligt Ica.

– Här kan du med fördel ställa matrester som ska ätas inom ett dygn, mat som inte behöver tillagas, örter samt frukt och grönsaker, menas det.

Läs mer: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Nedersta planen

Den kallaste platsen i kylskåpet är de nedersta planen. Mat som tål och bör förvaras i kyla mår bäst där.

– Perfekt för mjölkprodukter, ägg, kött, fisk och färsk juice alltså, fortsätter matkedjan.

Enkelt att veta

Föga förvånande ska frukt och grönsaker förvaras i frukt-och grönsakslådorna.

Däremot finns det visst frukt och grönt som inte mår bra av kylskåpskylan.

Banan, avokado och ananas är exempel på livsmedel som inte ska förvaras i kylskåp utan i rumstemperatur.

Detta eftersom att de är känsliga för köldskador.

– Potatis är ömtålig eftersom det giftiga ämnet solanin kan bildas om den läggs i ljus eller skadas, den bör därför förvaras mörkt, svalt (exempelvis i kylskåp) och skyddas mot stötar. 

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: A. Tyson resp Ica

Text: Redaktionen


30 sep 2026

Ovanligt väderfenomen i Sverige – händer vart tionde år

2026 09 30

Enligt kalendern har det blivit höst.

Vi är till och med en tredjedel in i hösten i och med att september tar slut idag.

Men det är alltså enligt kalendern.

Den meteorologiska hösten lyser fortfarande med sin frånvaro i stora delar av Sverige. Under onsdagen och torsdagen väntas uppemot 20 grader i södra halvan av landet.

– Det är varm luft som ligger över Europa och det i kombination med sydliga vindar så blir det varmt även över delar av Sverige, säger Maria Svedestig, meteorolog på SMHI, till UNT.

Sker vart tionde år

Att temperaturen ligger så högt så här långt in på hösten är inte särskilt vanligt. Normalt har det som kallas meteorologisk höst, det vill säga att dygnsmedeltemperaturen ska ligga mellan 0 och 10 grader fem dygn i följd, slagit vid det här laget.

I år kommer det alltså inte hända innan månadsskiftet mellan september och oktober.

– Det tillhör inte vanligheterna, men det händer kanske någon gång vart tionde år, säger Maria Svedestig och pekar ut Uppsala som exempel där det ovanliga väderfenomenet råder.

Andra läser: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Då kan det bli kallare

Den meteorologiska hösten kom visserligen till fjällkedjan och delar av Norrland tidigare i september, men stora delar av Sverige tycks alltså få vänta. Åtminstone till nästa vecka.

– På fredag rör sig en front in över landet västerifrån. I nuläget är det osäkert hur mycket kraft den har kvar när den rör sig in över Sverige, men troligen berör regn de västra delarna av landet, framhåller SMHI i en färsk prognos på onsdagen.

– I början på nästa vecka råder västliga vindar och milt väder. Från mitten av veckan börjar lite kallare luft tränga ned över Norrland. Sedan är det osäkert om den kallare luften fortsätter ned över södra Sverige eller om mildare luft trycker tillbaka norrut igen, tillägger SMHI.

Andra läser: Bara Schweiz är bättre – Sverige näst bäst i världen

Text: Redaktionen