Ryssland svänger om lösning i Ukraina – var tidigare tvärnej

2025 04 04

Den ryska förhandlaren Kirill Dmitriev är på plats i Washington.

Kremls sändebud anlände till den amerikanska huvudstaden i dagarna för det första högprofilerade ryska besöket i USA sedan Moskva inledde sin fullskaliga invasion av Ukraina för tre år sedan.

Nu öppnar han en dörr som tidigare varit stängd och låst från Putinregimen.

Ryssland kan nämligen tänka sig att gå med säkerhetsgarantier, enligt förhandlaren.

– Vissa säkerhetsgarantier i någon form kan vara acceptabla, säger Kirill Dmitriev enligt Politico som hänvisar till en tv-intervju med Fox News.

Tydligt avsteg

Säkerhetsgarantier, gärna från USA, har varit ett återkommande högprioriterat önskemål från Ukraina som tidigare pekat på alla tillfällen då Ryssland brutit vapenvila i landet.

Exakt vilken slags säkerhetsgaranti som Dmitriev syftar på framgår inte. Han utesluter att ett ukrainskt medlemskap i Nato skulle vara ett sådant.

Utspelet är emellertid ett avsteg från den linje som Kreml hittills har hållit under kriget och i förhandlingarna, skriver Politico.

Den ryska diktatorn Vladimir Putin har tidigare sagt att fred endast skulle vara möjligt om Ukraina genomgår en "demilitarisering".

Varit "helt oacceptabelt"

Moskva har vid upprepade tillfällen även haft som krav i förhandlingarna med USA att inga utländska fredsbevarande trupper i Ukraina på några omständigheter kan accepteras.

Om så sker kommer soldaterna att bemötas med vapen i en “direkt väpnad konflikt”.

– Det är helt oacceptabelt att soldater från andra länder stationeras i Ukraina under någon flagg, sade ryska utrikesdepartementets talesperson Maria Zacharova enligt AFP i mars.

"Tomt prat"

Ryska utrikesministern Sergej Lavrov har varit inne på samma sak.

– Tal om fredsbevarande styrkor är bara tomt prat, sade han på en pressträff tidigare i år.

Uttalandet kom efter att USA:s president Donald Trump hävdat att Putin svängt och gett grönt ljus till europeiska soldater i Ukraina som en del av en fredsbevarande styrka efter kriget.

– Han accepterar det. Jag har personligen ställt frågan till honom. Han söker inte världskrig. Han har inga problem med det, sade Trump då.

Beskedet dementeras nästan omedelbart från Kreml.

– Vi har redan uttryckt vår ståndpunkt i denna fråga. Jag hänvisar till den. Det finns inget mer att tillägga, sade Kremls talesperson Dmitrij Peskov enligt Reuters.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


1 februari 2026

EXPERTER: Köp ny mobil snabbt – blir snart rekorddyrt

2026 02 01

Mobiltelefoner kan snart rusa i pris.

Mobiltelefoner kan snart bli betydligt dyrare än vad vi är vana vid.

Detsamma gäller surfplattor och datorer, varnar experter.

”Köp hellre för tidigt än för sent”

Priserna på mobiler och annan konsumentelektronik har redan börjat stiga, och framöver kan en riktig prischock vänta.

Det beror på att priserna på minne ökar, vilket i sin tur beror på AI-utvecklingen, rapporterar TV4.

De få tillverkare som finns är fullt fokuserade på att tillverka minneskretsar åt AI-jättarna.

– Microsoft, Google, Elon Musk med sitt X, Chatgpt och några till bygger stora datacenter för att förbättra sina tjänster och det gör att alla minneskretsar går dit just nu, säger Mattias Inghe, testredaktör på PC för Alla och M3, till kanalen.

Priset på minne riskerar att dubblas.

Det kan i sin tur leda till att teknikprylar blir 10-20 procent dyrare, enligt experten.

Han uppmanar inte folk att panikhandla, men tycker ändå att man ska slå till snabbt om man ändå vet vad man vill köpa.

– Den som tänkte köpa en laptop eller mobil: Gör det hellre för tidigt än för sent. Börja nu under våren att titta på vad du kan få tag på, säger Mattias Inghe till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Regim terrorstämplar Sveriges militär

”Omöjligt att inte höja priserna”

Det har kommit flera larm om att mobiler, surfplattor, datorer och andra teknikprylar riskerar att rusa i pris.

Enligt analysföretaget Trendforce har det redan blivit 8 till 10 procent dyrare att tillverka telefoner, har CNN rapporterat.

Störst kan effekten bli på billiga Android-telefoner, eftersom billiga produkter vanligtvis har mindre marginaler, enligt kanalen.

– Det kommer att vara nästan omöjligt för dem att inte höja priserna, säger Nabila Popal, forskningschef vid International Data Corporation, till kanalen.

Företag kan också komma att skjuta upp telefonlanseringar för att fokusera på dyra modeller som kan vara mer lönsamma, menar hon.

I Sverige hade priserna på ram-minne i december 2025 ökat med 220 procent under de tre senaste månaderna, visade siffror från Prisjakt, rapporterade Expressen.

LÄS OCKSÅ: Del av Storbritannien kan bli självständig - öppnar för folkomröstning

Foto: S. Buissinne

Text: Redkationen


1 februari 2026

UPPGIFTER: Ryssland har ”annekterat” grannland – förbereder storkrig

2026 02 01

Ryssland har ”de facto annekterat” ett grannland, enligt ISW.

Putinregimen har full kontroll över Belarus och har i praktiken redan gjort landet till en del av Ryssland.

Det menar den amerikanska tankesmedjan ISW (Institute for the Study of War) efter en allvarlig incident vid den belarusisk-polska gränsen natten mellan fredag och lördag.

Ryssland bedöms nu förbereda ett storkrig med Nato.

”Fas Noll”-insats

Natten mellan den 30 och 31 januari trängde belarusiska ballonger olagligt in i polskt luftrum.

Det var andra gången inom loppet av 72 timmar, uppger ISW.

Incidenterna kopplas till Putinregimens Ryssland, som enligt ISW har full kontroll över Belarus.

– ISW fortsätter att bedöma att Ryssland de facto har annekterat Belarus, skriver tankesmedjan.

Detta utnyttjas i förberedelserna inför ett eventuellt storkrig mot Nato.

– Ryssland använder luftrumsintrång mot Polen och Litauen från Belarus som en del av sin "Fas Noll"-insats, den informations- och psykologiska fasen, för att skapa förutsättningar – för att förbereda sig för ett möjligt Nato-Ryssland-krig i framtiden, uppger ISW.

Belarus styrs av den mycket Putinvänlige diktatorn Aleksandr Lukasjenko.

LÄS OCKSÅ: Regim terrorstämplar Sveriges militär

Flera incidenter

De belarusiska ballongernas intrång i polskt luftrum upptäcktes av den polska försvarsmakten.

– Den polska försvarsmaktens operativa kommando rapporterade att polsk militär radar upptäckte objekt som gick in i polskt luftrum från Vitryssland under natten och att objekten med stor sannolikhet var ballonger, rapporterar tankesmedjan.

Incidenten fick det polska försvaret att agera.

– Polska myndigheter begränsade tillfälligt luftrummet över Podlaskie vojvodskap (längs Polens östra gräns mot Belarus) som svar, enligt ISW.

Även natten mellan den 28 och 29 januari flög belarusiska ballonger in i polskt luftrum.

Liknande incidenter har skett i både polskt och litauiskt luftrum sedan oktober 2025.

LÄS OCKSÅ: Del av Storbritannien kan bli självständig - öppnar för folkomröstning

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen