JUST NU: Ryssland riktar allvarlig anklagelse mot Sverige

2023 05 25

Rysslands utrikesdepartement har gått ut med en allvarlig anklagelse mot Sverige och två andra länder.

Det framgår av ett pressmeddelande som departementet publicerat på sin hemsida.

Ryska UD anklagar Sverige, Tyskland och Danmark för att skydda gärningsmännen som ligger bakom sprängningarna av de ryska gasledningarna Nord Stream 1 och 2 i Östersjön.

– De nämnda ländernas bristande intresse för att fastställa de verkliga omständigheterna för detta sabotage är uppenbara.  Genom sina handlingar drar de helt klart ut på tiden och försöker dölja spåren och brottets verkliga gärningsmän, skriver departementet.

Kallar upp ambassadörer

I pressmeddelandet framgår det även att Ryssland har kallat upp Tysklands, Sveriges och Danmarks ambassadörer till det ryska utrikesdepartementet.

Under samtalen ska Ryssland ha utryckt ”kraftfulla protester”.

– Det protesterades kraftigt mot den totala bristen på resultat av de nationella utredningar som påstås ha utförts av myndigheterna i dessa länder, står det i pressmeddelandet. 

Kräver att få medverka

I början av oktober 2022 förmedlade Kreml ett direkt krav till den avgående S-regeringen i Sverige.

Kreml krävde att Ryssland skulle få delta i utredningen av sabotagen vid Nord Stream 1 och 2, rapporterade Expressen med hänvisning till ett brev som den ryske premiärministern Mikhail Misjustin skickat till den svenska regeringen. 

Ett liknande krav ska ryska UD ha framfört till Sveriges, Danmarks och Tysklands ambassadörer under torsdagens samtal. 

– Avsikten att fortsätta pressa myndigheterna i Tyskland, Danmark och Sverige att genomföra en objektiv och omfattande utredning med obligatorisk inblandning av Ryssland tillkännagavs under samtalen, skriver departementet.

"Vänder på alla stenar"

Den 6 april gav kammaråklagare Mats Ljungqvist, som leder den pågående förundersökningen kring detonationerna vid gasledningarna, en uppdatering om den svenska utredningen.

Ljungqvist konstaterade att det kommer bli svår att identifiera vem eller vilka som bär skulden.

– När det gäller händelsen så är det fråga om ett grovt sabotage på internationellt vatten riktat mot infrastruktur vars ägare inte är kopplade till Sverige. Fokus för den svenska utredningen är framför allt att se om något svenskt intresse eller svensk säkerhet hotats, till exempel om svenskt territorium använts för att genomföra sabotaget, sa han och tillade:

– Vi genomför nu ett antal konkreta utredningsåtgärder. Vi arbetar förutsättningslöst och vänder på alla stenar och lämnar inget åt slumpen. Vår förhoppning är att vi ska kunna fastställa vem som har begått det här brottet med det kan konstateras att det sannolikt kan bli svårt med tanke på omständigheterna.

Foto: I. Shilov

Text: Redaktionen


04dec25

JUST NU: Ryssland hotar med nytt krig

2025 12 04

JEU-kommissionen föreslår att ryska frysta tillgångar ska användas som säkerhet i nya miljardlån till Ukraina.

De ryska statstillgångarna som finns frysta i Europa kan således för första gången användas för att stödja Ukraina.

Nu går Kreml i taket.

Rysslands ex-president Dmitrij Medvedev varnar för att beslutet kommer att leda till krig.  

Om EU använder de frysta ryska tillgångarna kommer Kreml betrakta det som en handling som rättfärdigar ett krig, uppger Medvedev, som numera är vice ordförande i Rysslands säkerhetsråd.

– Om det galna EU försöker stjäla ryska tillgångar som frysts i Belgien under täckmantel av ett så kallat "kompensationslån", kan Ryssland mycket väl komma att betrakta åtgärden som en casus belli, med alla följder det kan få för Bryssel och enskilda EU-länder, säger han enligt Reuters.

Känt uttryck

Casus belli är latin och betyder bokstavligen ”anledning till krig” eller ”krigsorsak”.

Begreppet används för att beskriva en händelse eller handling som rättfärdigar ett krig.

LÄS MER: Ukrainska barn kidnappade – skickas till annat land än Ryssland

Putin: Vi är redo för krig

Medvedevs utspel kommer kort efter att Rysslands diktator Vladimir Putin sagt att hans land är redo för krig mot EU-länderna.

– Vi planerar inte att gå i krig med Europa, jag har sagt det hundra gånger. Men om Europa plötsligt vill slåss mot oss och startar, är vi redo redan nu. Det kan inte råda något tvivel om det, sade den ryske ledaren på tisdagskvällen.

Enligt Putin står Europa i vägen för ett fredsavtal i Ukraina, som han menar att Ryssland och USA är nära att komma överens om.

– Om Europa plötsligt vill starta ett krig med oss och gör det, då skulle en situation mycket snabbt kunna uppstå där vi inte har någon att förhandla med, hävdar diktatorn.

LÄS OCKSÅ: F16-plan har kraschat

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


Swedbank larmar: 55-åringar kan tvingas gå i pension

2025 12 04

Tidigare i höstas varnade försäkringsbolaget Säkra för att många medelålders svenskar kan tvinga till ofrivillig pension.

Bakgrunden var då nedgången i ekonomin som slagit hårt mot arbetsmarknaden och med en arbetslöshet på 8,4 procent i augusti.

Särskilt hög har den varit för personer i åldrarna 55-64 år.

– För många blir pensionen då den enda utvägen för att klara sig ekonomiskt, vilket kan innebära förlorade tusentals kronor varje månad – både i pension och i lön under tiden man är arbetslös och som pensionär, sade Trifa Chireh, pensionsekonom på Säkra, vid tillfället.

Swedbank gör samma analys

Nu drar Swedbank en snarlik slutsats efter en ny rapport som publiceras på torsdagen.

I rapporten framgår att 75 procent av de som är 55 år eller äldre upplever att det finns “hinder i vägen om de skulle vilja byta jobb”.

Det handlar i synnerhet om att arbetsgivare inte vill ta in folk som närmar sig pensionsåldern.

Samma rapport anger att över hälften av gruppen mellan 55 och 65 år kommer att gå i pension före sin egentliga pensionsålder, inte minst på grund av att orken tar slut.

Och det riskerar att bli dyrt, konstaterar storbanken.

Det behövs bättre möjligheter att byta jobb senare i livet så att även de med krävande arbeten får möjlighet att ställa om, och jobba ihop till en rimlig pension. I vanliga yrken med genomsnittliga löner kan det handla om 3 000-5 000 kronor lägre pension före skatt varje månad om man går i pension två år i förtid, säger Madelén Falkenhäll, ekonom för finansiell hälsa på Swedbank, i en kommentar.

Handlar inte om kompetens

Att arbetsgivare inte vill anställa någon som närmar sig pensionsåldern är en uppfattning som delas av fyra av tio 55-plussare, enligt Swedbank.

– Brist på kompetens verkar inte vara ett problem, bara sex procent uppger det som ett hinder. Fördomar mot äldre arbetskraft och att erfarenheten inte värdesätts skulle däremot hindra många från att byta jobb om de ville, säger Madelén Falkenhäll.

Banken beskriver fenomenet som ett “samhällsproblem” att äldres erfarenhet inte värdesätts i den mening att de kan byta jobb sent i karriären.

Vi behöver jobba allt längre och då behöver också arbetsmarknaden tillåta att vi byter jobb högre upp i ålder. För många kan det vara ett sätt att klara att jobba fram till sin pensionsålder, säger Madelén Falkenhäll.

Foto: O. Perghel resp MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen