Ryssland rasar – mot ett av de ”vänliga” länderna i Europa

2025 05 29

Rysk underrättelsetjänst anklagar Serbien för att vilja “skjuta Ryssland i ryggen”.

Ryssland och Serbien har en vänskaplig relation som går tillbaka många år.

Sedan invasionen av Ukraina har majoriteten av de europeiska länderna ställt sig bakom Ukraina i konflikten.

Ungern, Slovakien och Serbien har valt att ta en mer neutral roll – men rysk underrättelsetjänst rasar nu mot Serbien och anklagar landet för att vilja “skjuta Ryssland i ryggen”.

Det rapporterar Kyiv Independent.

Ryssland rasar

Rysk utlandsunderrättelsetjänst hävdar i dag den 29 maj att serbiska försvarsföretag fortsätter att leverera ammunition till Ukraina, trots Belgrads uttalade neutralitet.

– Den serbiska försvarsindustrin försöker skjuta Ryssland i ryggen, menas det.

“Vänligt land”

Den serbiska regeringen har upprätthållit vänskapliga band med Ryssland under president Aleksandar Vucic, som har förnekat tidigare påståenden om serbiska vapenleveranser till Ukraina. 

Rysk underrättelsetjänst anklagar nu serbiska företag för att ha skickat vapen till Ukraina via andra länder, nämligen Nato-länder som Tjeckien, Polen och Bulgarien.

– På senare tid har även exotiska optioner som involverar afrikanska länder använts för detta ändamål, framgår av en rapport från rysk underrättelsetjänst.

Läs mer: Tiotals miljarder till Ukraina – Natoland ökar trycket

Nya attacker

Samtidigt kommer uppgifter om nya ukrainska attacker mot ryska militära mål.

Ukrainska styrkor genomförde en serie drönarattacker med lång räckvidd riktade mot Rysslands försvarsindustriella bas den 27 och 28 maj.

Det rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

Mot flera anläggningar

Den ukrainska generalstaben rapporterade den 28 maj att ukrainska specialstyrkor och Ukrainas säkerhetstjänst slagit till mot drönarfabriken Kronshtadt i Dubna, Moskva oblast.

– Den ukrainska generalstaben rapporterade att SBU också slog till mot Raduga-anläggningen i Dubna, som tillverkar kryssningsrobotar, inklusive Kh-101/55-robotar, Kh-69-robotar och Kh-59MK-robotar, uppger ISW.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


“Världens bästa hamburgare” kommer till Sverige

2025 05 29

Stockholm Burger Fest har dragit igång.

Hamburgarevenemanget Stockholm Burger Fest är igång.

Från idag den 29 maj fram till på lördag den 31 maj kommer Smålandstorget nära Kungsträdgården i Stockholm att vara värd för några av världens bästa hamburgare.

Där kommer bland annat spanska representanter som har utnämnts till “världens bästa” att servera mat.

Det uppger Aftonbladets Godare.

“Världens bästa”

Bland burgartopparna som kommer på besök finns bland annat spanska ”Hundred Burgers”.

Deras produkter är enligt topplistan TheWorldsBestBurgers.com de bästa i världen.

Även Londonbaserade  ”Burger and Beyond” och svenska ”Barrels Burgers & Beer” serverar burgare på plats de kommande dagarna. 

“Hall of fame-år”

Toby Lee, chefredaktör på Burgerdudes som anordnar evenemanget, kommenterar.

– 2025 är vårt Hall of Fame-år, där våra mest populära gäster återvänder till Sverige med två helt unika burgare, säger han till Godare.

– ”Hundred Burgers” från Spanien är numera ett globalt fenomen, och ”Burger & Beyond” från London blir bara bättre och bättre för varje år.

Svenska kedjan expanderar

I andra hamburgarrelaterade nyheter kommer kedjan Mister York att fortsätta sin expansion i Sverige.

I maj har kedjan gett besked om att de kommer till såväl Mjölby som Jönköping.

I Mjölby kommer den nya restaurangen att hamna längs med E4.

“Äntligen”

I Jönköping tar restaurangen plats vid Österängen längs med högtrafikerade E4:an. 

Kedjan tar över två lokaler som tidigare besuttits av Kök 47 och Bernards Drive i staden.

Inför öppningen räknar Mister York med att rekrytera ett engagerat team om cirka 50 medarbetare, bestående av både heltidsanställda, deltidsanställda och extrapersonal.

– Äntligen kommer vi till Jönköping, vilket är en stad vi haft siktet inställt på i flera års tid och som även många poängterat att vi borde öppna i, säger vd Gustav Haglund i ett pressmeddelande.

– Vi märker att det finns en stor efterfrågan efter prisvärd kvalitetsmat och vi ser verkligen fram emot att få erbjuda Jönköping såväl som alla resenärer längs med vägarna den nya generationens snabbmat.

Foto: O. Sjöström

Text: Redaktionen


Nato föreslår dramatisk ökning

2025 05 29

Nato utökar sin närvaro på marken markant.

Försvarsalliansen kommer att höja målsättningen för hur många trupper varje medlemsland ska tillhandhålla.

Siffran kommer höjas med hela 50 procent, rapporterar Reuters med hänvisning till en ny rapport.

– Alliansens nuvarande mål på cirka 80 brigader ska öka till mellan 120 och 130, säger en källa med insyn till nyhetsbyrån.

Storleken på brigader kan variera, men de består vanligtvis av cirka 5 000 soldater.

Tyskland pekas ut

Tyskland – som genomför en historisk militär upprustning – kommer att spela en nyckelroll i Natos expansion.

Enligt Reuters källor kommer Nato be Tyskland att bidra med ytterligare sju brigader, vilket motsvarar omkring 40 000 soldater.

Viktigt beslut

Natos nya besked kommer samtidigt som Ryssland och Ukraina väntas inleda nya samtal om ett eldupphör under de kommande dagarna.

Om en vapenvila nås kommer trycket på Nato att öka. Detta eftersom Ryssland kommer kunna frigöra hundratusentals soldater från Ukraina.

Danmark: Ryssland kan slå till direkt

Det danska försvarets underrättelsetjänst, FE, har tidigare varnat för att Ryssland kan vara redo för ett ”storskaligt krig mot Nato” fem år efter ett krigsslut.

Enligt den danska underrättelsetjänsten arbetar man utifrån tre möjliga scenarier för vad Ryssland är kapabla till om kriget i Ukraina sätts på paus eller upphör helt.

  1. Om ungefär ett halvår kommer Ryssland “att kunna utkämpa ett lokalt krig i ett land som gränsar till Ryssland.
  2. Efter cirka två år kommer Ryssland “utgöra ett trovärdigt hot mot ett eller flera Natoländer och därmed vara redo för ett regionalt krig mot flera länder i Östersjöområdet".
  3. Efter cirka fem år kommer Ryssland “att vara redo för ett storskaligt krig på den europeiska kontinenten, där USA inte blandar sig i”.

LÄS MER OM SÄKERHETSLÄGET HÄR:

Explosioner i rysk jättestad

Putin nobbar Trump

Vita huset går i taket – utspel från Kreml får USA att se rött

Foto: Nato

Text: Redaktionen