6 februari 2026

Ryssland presenterar absurd fredsplan

2024 03 15

I slutet av 2022 presenterade Ukrainas president Volodymyr Zelenksyj en 10-punktsplan för att uppnå fred med Ryssland.

I presidentens fredsplan ställs bland annat krav på att Ukraina får tillbaka ockuperat territorium och ett tillbakadragande av ryska trupper från landet.

Nu tycks Ryssland ha tagit fram en egen version av Zelenskyjs fredsplan.

Men det är inte den ryske ledaren Vladimir Putin som presenterar förslaget.

I stället är det hans knähund tillika Rysslands ex-president Dmitrij Medvedev som tagit fram en ”fredsplan”.

”Är Ryska federationens territorium”

Medvedev, som för närvarande är vice ordförande i Rysslands säkerhetsråd, kallar planen för en ”rimlig kompromiss”.

Den ryska ”fredsplanen” innehåller dock flera absurda krav på Ukraina.

I praktiken innebär den att Ukraina tvingas ge upp sin självständighet och kapitulera.

Enligt Medvedevs plan kan ”fred” endast uppnås om Ukraina blir en del av Ryssland.

– Hela Ukraina är Ryska federationens territorium, framhåller han i ett inlägg på Telegram.

Samtidigt hävdar den före detta presidenten att fred inte kan uppnås utan ett ”internationellt erkännande” av den ”nazistiska karaktären” hos Ukrainas regering. Han kräver en påtvingad ”denazifiering” av samtliga statliga organ i Ukraina.

– En sådan process bör ske under FN:s kontroll, skriver Medvedev.

Avslutningsvis kräver ex-presidenten att Ukraina ska betala ett massivt skadestånd till Ryssland, trots att det är Ryssland som invaderat grannlandet.

– Ukraina måste betala all form av nödvändig ersättning till Ryssland, inklusive ersättning till anhöriga till de döda medborgarna i vårt land och till alla som sårats i konflikten, kommenterar Medvedev.

Utesluter förhandlingar

Flera västländer som stödjer Ukraina utesluter i nuläget förhandlingar med den ryska regimen.

Utrikesminister Tobias Billström (M) menar att det vore farligt att belöna Ryssland för landets aggression mot ett annat land.

–  Ryssland kommer ta varje tillfälle till eldupphör eller fredsförhandlingar, som inte är av rättvis karaktär, för att vinna tid, bygga upp sin krigsmakt på nytt och skaffa sig strategiska fördelar. Det måste vi till varje pris förhindra, sa han till SVT Nyheter i veckan.

Utrikesministern tillade att eventuella förhandlingar måste ske på ”Ukrainas initiativ” och vara av ”rättvis karaktär”.  

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


1 sep 26

Jätteras mellan USA och Sverige

2026 09 01

Bilden av USA som handelspartner har förändrats kraftigt i Sverige.

Västsvenska Handelskammarens rapporterar om ett kraftigt ras i svenska företags syn på den amerikanska marknaden.

Enligt en ny rapport från organisationen har 64 procent av de svenska företagen en negativ syn på den amerikanska marknaden, jämfört med 21 procent under samma period förra året.

Samtidigt vänder många företag bort blicken från USA. Bara 20 procent uppger att de kommer att öka sin närvaro i landet, jämfört med 38 procent året innan.

Svenska företag vänder i stället blickarna mot Norden och EU. Hela 74 procent ser positivt på utvecklingen i Norden, medan motsvarande andel för EU är 69 procent. Dessutom planerar 71 procent att öka sin närvaro i Norden och 67 procent inom EU.

– I en mer osäker värld söker sig företagen mot marknader där villkoren upplevs som stabila och förutsägbara, säger Charlotte Ljunggren, vd för Västsvenska Handelskammaren.

– Det gör Europas inre marknad ännu viktigare för ett handelsberoende Västsverige. Samtidigt behöver svenska företag fortsatt kunna konkurrera och göra affärer på de stora globala marknaderna.

LÄS OCKSÅ: Sverige i EU-botten gällande bostadspriser

EU i blickfånget

Rapporten visar också att 69 procent av företagen bedömer att omsättningen i den egna branschen kommer att öka.

Över hälften av företagen (53 procent) pekar ut EU-medlemskapet som viktigt för deras konkurrenskraft. Samtidigt anser endast 27 procent att Sverige i dag driver företagens intressen väl inom EU.

–  Företagen ser tydligt värdet av EU, men de efterfrågar också ett Sverige som är mer aktivt i frågor som påverkar deras konkurrenskraft. När Europa blir viktigare för företagen blir det också viktigare att Sverige har inflytande över de beslut som fattas, säger Charlotte Ljunggren.

ANDRA LÄSER: Attack vid Östersjön

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp T. Flyckt

Text: Redaktionen


08 april 26

Nya regler för din router – gäller från 11 september

2026 09 02

Din router kan vara hackad av Rysslands militära underrättelsetjänst (GRU).

Det har Finlands motsvarighet till Säpo, Skyddspolisen, varnat för.

Enligt myndigheten har ryska hackare utnyttjat dåligt skyddade routrar i vanliga bostäder runt om i Europa. I korthet innebär det att många med en router för hemmabruk kan ha främjat ryskt cyberspionage, utan att veta om det.

– Kapade nätverksenheter har kunnat användas som en del av en så kallad operativ skyddsinfrastruktur, som både möjliggör att cyberspionagetrafik maskeras som vanlig nätverkstrafik och försvårar upptäckt, indentifiering och spårning av aktören, framhåller Skyddspolisen i ett uttalande.

Nya regler införs

Nu agerar EU.

Unionens nya lagstiftning Cyber Resilience Act (CRA) träder i kraft den 11 september och innebär betydligt hårdare krav på tillverkare av uppkopplade produkter, som routrar, datorer och mobiltelefoner.

Om en sårbarhet identifieras ska tillverkaren lämna en första varning inom 24 timmar och en fullständig anmälan inom 72 timmar, uppger EU-kommissionen.

För aktivt utnyttjade sårbarheter ska en slutgiltig rapport lämnas senast 14 dagar efter att en korrigerande åtgärd har vidtagits.

Tillverkarna ska också informera användare som påverkas av problemet. Vid behov ska användare även informeras om vilka åtgärder som de behöver vidta för att minska riskerna och konsekvenserna av den upptäcka sårbarheten.  

ANDRA LÄSER: Turkiet vill öppna Ukrainakorridor – i samtal med Kreml och Kyiv

Alla påverkas

Konsumenter i hela Sverige påverkas av den nya lagstiftningen.

– Förordningen gäller för alla produkter med digitala komponenter, både hårdvara och mjukvara, samt för produkternas hela livscykel. Med andra ord omfattas både tillverkare, importörer och distributörer som vill agera på EU:s inre marknad, rapporterar Svenska Institutet för Standarder, SiS.

LÄS OCKSÅ: En av fyra bilister gör fel vid däckbyte 

Foto: S. Phillips - Hostreviews.co.uk

Text: Redaktionen