Ryssland presenterar absurd fredsplan

2024 03 15

I slutet av 2022 presenterade Ukrainas president Volodymyr Zelenksyj en 10-punktsplan för att uppnå fred med Ryssland.

I presidentens fredsplan ställs bland annat krav på att Ukraina får tillbaka ockuperat territorium och ett tillbakadragande av ryska trupper från landet.

Nu tycks Ryssland ha tagit fram en egen version av Zelenskyjs fredsplan.

Men det är inte den ryske ledaren Vladimir Putin som presenterar förslaget.

I stället är det hans knähund tillika Rysslands ex-president Dmitrij Medvedev som tagit fram en ”fredsplan”.

”Är Ryska federationens territorium”

Medvedev, som för närvarande är vice ordförande i Rysslands säkerhetsråd, kallar planen för en ”rimlig kompromiss”.

Den ryska ”fredsplanen” innehåller dock flera absurda krav på Ukraina.

I praktiken innebär den att Ukraina tvingas ge upp sin självständighet och kapitulera.

Enligt Medvedevs plan kan ”fred” endast uppnås om Ukraina blir en del av Ryssland.

– Hela Ukraina är Ryska federationens territorium, framhåller han i ett inlägg på Telegram.

Samtidigt hävdar den före detta presidenten att fred inte kan uppnås utan ett ”internationellt erkännande” av den ”nazistiska karaktären” hos Ukrainas regering. Han kräver en påtvingad ”denazifiering” av samtliga statliga organ i Ukraina.

– En sådan process bör ske under FN:s kontroll, skriver Medvedev.

Avslutningsvis kräver ex-presidenten att Ukraina ska betala ett massivt skadestånd till Ryssland, trots att det är Ryssland som invaderat grannlandet.

– Ukraina måste betala all form av nödvändig ersättning till Ryssland, inklusive ersättning till anhöriga till de döda medborgarna i vårt land och till alla som sårats i konflikten, kommenterar Medvedev.

Utesluter förhandlingar

Flera västländer som stödjer Ukraina utesluter i nuläget förhandlingar med den ryska regimen.

Utrikesminister Tobias Billström (M) menar att det vore farligt att belöna Ryssland för landets aggression mot ett annat land.

–  Ryssland kommer ta varje tillfälle till eldupphör eller fredsförhandlingar, som inte är av rättvis karaktär, för att vinna tid, bygga upp sin krigsmakt på nytt och skaffa sig strategiska fördelar. Det måste vi till varje pris förhindra, sa han till SVT Nyheter i veckan.

Utrikesministern tillade att eventuella förhandlingar måste ske på ”Ukrainas initiativ” och vara av ”rättvis karaktär”.  

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


5dec2025

Kraftig storm på väg mot Sverige – kan slå till på måndag

2025 12 05

En kraftig storm rör sig i riktning mot Sverige och kan slå till efter helgen.

Efter en tid med växlande temperaturer och snöfall i stora delar av Sverige kan nu ett stormväder vara på väg.

– Prognoserna indikerar att lågtrycket kommer att vara över de brittiska öarna på söndag. Härifrån rör den sig mot Danmark med kraftigt regn och tilltagande vindar, rapporterar danska TV2, med hänvisning till den europeiska väderprognoser från ECMWF.

Kan nå Sverige på måndag

Efter att ovädret har passerat Danmark väntas det slå mot södra Sverige under måndagen och framåt.

– Söndag kväll och natten mot måndag rör sig nästa lågtryck med regn in västerifrån över Götaland och Svealand. Då blir det även blåsigt vid Västkusten, uppger SMHI.

Prognosen är osäker

Det är ännu osäkert hur kraftigt ovädret blir, då lågtrycket just nu håller på att byggas upp.

– Måndagens väder ser blött och blåsigt ut. De senaste prognoserna har visat detta, säger meteorologen Lone Seir på danska TV2.

– Tidpunkten för regnet och vindens styrka är fortfarande osäkra.

Den danska kanalen går också ut med en varning gällande havet mellan Sverige och Danmark.

– Storm eller inte, måndagens starka vindar kan utgöra utmaningar för färjorna, det kan finnas restriktioner på broarna och lösa föremål kan flyga omkring, uppger kanalen.

LÄS MER: Ebba Busch: "Jag är upprörd – rättare sagt förbannad”

Namngivna stormar

De flesta stormar blir inte ihågkomna någon längre tid.

– Men det finns också stormar som drabbat hela landsdelar svårt och som är ihågkomna efter mer än hundra år, uppger SMHI.

Men många stormar som drabbar de nordiska länderna blir ändå namngivna.

– Stormarna har oftast namngetts av SMHI eller våra nordiska granninstitut, men i vissa fall av någon annan europeisk vädertjänst, framhåller väderinstitutet.

– På senare år har även andra typer av oväder börjat namnges som till exempel oväder med extremregn. Det mest kända exemplet för vår del är nog ovädret Hans i augusti 2023.

LÄS MER: Första landet i Europa – Italien med helt nytt Ukrainabesked

Foto: Torsten Dederichs

Text: Redaktionen


5 december 2025

Chipsfavorit försvinner från svenska affärer

2025 12 05

En älskad chipsvariant försvinner nu från butikshyllorna för gott.

En populär Estrellasmak går nu i graven från en av företagets mest älskade produktserier.

Efter flera år i sortimentet meddelar snacksjätten att smaken kommer ersättas av en ny.

En chipsfavorit ryker

Estrella uppger att det är sorten Västkustchips Cheddar & Rödlök som nu fasas ut.

– Estrella Västkustchips Cheddar & Rödlök har utgått och är slut på lager, uppger Estrella.

Snacksjätten bekräftar att de enda påsar som fortfarande finns är de i butik, som också är de sista.

Estrella uppger vidare att de planerar att ersätta smaken med nya varianter.

– Vecka fyra kommer en ny smak som ersätter denna, så bredda upp med andra Västkustchips fram till dess, meddelar de.

Funnits länge i sortimentet

Chipsen har funnits länge i sortimentet och varit en populär favorit bland konsumenter.

Men enligt Estrella har försäljningen och efterfrågan påverkat beslutet.

Även om borttagandet väcker sorg hos många konsumenter, försäkrar Estrella att de arbetar med fler, nya smaker som ska lanseras inom kort.

Chipssorter i förändring

Det är inte första gången chipssortimentet förändras i svenska butiker.

Flera av Estrellas limiterade chipssmaker har blivit så populära att de snabbt sålt slut i butik.

En av dem var Västkustchips med smak av tryffel och havssalt, som snabbt blev en favorit bland många kunder.

När varianten togs bort ur sortimentet väckte det kraftiga reaktioner, vilket ledde till att Estrella beslutade att återinföra smaken.

Den finns nu därför tillbaka på butikshyllorna.

Även en annan omtyckt klassiker, dillskruvar, kom tillbaka även den, till butikshyllorna efter stor efterfrågan från kunder.

Det senaste beskedet från Estrella innebär att butikshyllorna nu kan se annorlunda ut för dem som letar efter just “Cheddar & Rödlök”.

Andra populära smaker såsom Dill & Gräslök och Ranch & Gräddfil fortsätter att säljas i butiker runt om i landet.

Foto: O Kozachenko

Text: Redaktionen