Ryssland pekar mot Norden – “Ni ska lida först av alla”

2023 12 28

Putinregimen vänder nu blicken mot norra Europa och Skandinavien.

Såväl Sverige som Finland ansökte i fjol om medlemskap i Nato efter att Ryssland inlett en fullskalig invasion av Ukraina och skakat säkerhetsläget i Europa i grunden.

Den svenska ansökningen väntar fortfarande på att godkännas, medan Finland formellt inträdde i försvarsalliansen som fullvärdig medlem i våras.

Landet gick därmed från ett neutralt land till en “fientlig aktör”, enligt Putinregimen som nu återigen riktar en hätsk varning mot Sveriges grannland.

"Levt i lugn och ro"

Enligt Ryssland kommer Finland inte bara få smaka på konsekvenserna av att ha tagit steget över till Nato.

Landet kommer också att stå först i kön att drabbas om spänningarna mellan Ryssland och västvärlden ökar ytterligare, varnar den ryska diplomaten Mikahil Ulyanov enligt Reuters.

– De har levt i lugn och i fred och hamnade plötsligt mellan Ryssland och Nato som en medlem i den alliansen.

"Kommer lida först"

Mikhail Ulyanov, som tjänstgör som permanent representant för Rysslands till internationella organisationer i österrikiska huvudstaden Wien, tillägger:

– Men eftersom de är våra grannar, om Gud förbjude det blir någon upptrappning, kommer de att bli de första som får lida.

"Ett stort misstag"

Ryssland har vid flera tillfällen den senaste tiden utfärdat varning efter varning mot just Finland, men inte bara med anledning av Natomedlemskapet.

Det faktum att Finland i november stängde gränsen mot öst efter fick också Putinregimen att se rött.

– Ryssland har aldrig i modern historia hotat Finland. Vi hade ingen anledning till konfrontation, sade Kremls talesperson Dmitrij Peskov enligt ryska statliga nyhetsbyrån Tass.

– Nu har de valt den här vägen. Ur vår synvinkel är detta ett stort misstag.

"Hotar rysk säkerhet"

Tonen ökade ytterligare efter att Finland några dagar före jul meddelade att man inleder ett nytt försvarsavtal med USA som ger landet tillträde till 15 baser på nordisk mark.

– En tydligare signal än så här kan man inte sända. Vi försvarar nu Finland tillsammans om någon anfaller oss, sade försvarsminister Antti Häkkänen vid en presskonferens.

Maria Zakharova, talesperson för det ryska utrikesdepartementet, var inte lika förtjust.

– Moskva kommer inte att lämna uppbyggnaden av Natos militära potential vid vår gräns obesvarad, vilket hotar Ryska federationens säkerhet, och kommer att vidta nödvändiga åtgärder för att motverka de aggressiva besluten från Finland och dess Nato-allierade, sade hon i ett uttalande enligt Reuters.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


6 nov 26

7 000 måste anställas akut – 42 700 kronor i lön

2026 11 06

En svensk bransch skriker efter personal.

Sverige riskerar att få stor brist på elektriker och VVS-montörer inom några år.

Nu kan den som väljer yrkena få en medianlön på upp till 42 700 kronor i månaden.

Stor brist väntas till 2030

Sverige kan sakna närmare 7 000 elektriker och VVS-installatörer år 2030. Det visar en prognos från Installatörsföretagen.

I bedömningen har organisationen bland annat vägt in hur många som närmar sig pension, hur många som utbildas och hur stort behovet av installatörer väntas bli.

Bristen gäller alltså de båda yrkesgrupperna tillsammans.

Samtidigt väljer allt fler att byta yrkesbana senare i livet och utbilda sig till ett hantverksyrke med goda framtidsutsikter. En av dem är Johan Wedde, som lämnade jobbet som HR-chef för att bli rörmokare.

– Det här jobbet kommer inte att försvinna innan jag går i pension, säger han till DN.

Läs mer: Priset skenar – nödåtgärd vidtas för svenska hushåll

Fler unga söker

Nu finns tecken på ett ökat intresse för branschen.

Inför läsåret 2026/27 sökte 1 787 elever VVS- och fastighetsprogrammet i första hand. Det är 303 fler än året innan. Det visar Skolverkets siffror som tidningen Energi & Miljö har gått igenom.

– Att intresset för yrkesprogrammen ökar är positivt, det finns ett stort behov av personer med en gymnasial yrkesutbildning. Samtidigt ser vi fortfarande att fördelningen av sökande inte helt matchar de kompetenser som efterfrågas på arbetsmarknaden, säger Agnes Duregård, undervisningsråd på Skolverket, till Energi & Miljö.

Trots det ökade intresset väntas alltså efterfrågan på utbildad personal vara större än tillgången.

Så mycket tjänar yrkena

För den som funderar på att byta bana kan lönen vara en anledning att titta närmare på yrkena.

Enligt SCB:s lönestatistik för 2025 låg medianlönen för en VVS-montör på 42 700 kronor i månaden före skatt.

För installations- och serviceelektriker var motsvarande siffra 40 000 kronor. Den som börjar som lärling får dock en lägre lön under utbildningstiden.

Utbildning som krävs

Den som vill bli VVS-montör kan gå VVS- och fastighetsprogrammet på gymnasiet med inriktning VVS. Det går även att läsa en yrkesutbildning via komvux som vuxen.

Efter utbildningen följer normalt en lärlingsperiod på ett företag. VVS-branschens yrkesnämnd rekommenderar att den som väljer vuxenutbildning kontrollerar om den är ett godkänt VVS-college, eftersom det påverkar lärlingstidens längd.

För blivande service- och installationselektriker är el- och energiprogrammet med inriktning elteknik en vanlig väg. Även här finns yrkesutbildningar via komvux.

Efter den vanliga gymnasievägen krävs minst 1 600 timmars lärlingsanställning för att få branschens ECY-certifikat. Den som går en ETG-utbildning kan i stället få lärlingstiden ersatt av ett godkänt yrkesprov, enligt Elbranschens centrala yrkesnämnd.

Läs mer: Arbetslösa riskerar att bli utan ersättning

Foto: M.Bjork

Text: Redaktionen


6 nov 2026

Turkiet har fått nog – ultimatum till Ryssland

2026 11 06

Den turkiska regeringen sätter ned foten mot Ryssland.

Sänk priset.

Annars köper vi inte.

Så lyder Turkiets skarpa krav på Moskva när det gäller import av rysk gas.

Enligt Alparslan Bayraktar, den turkiska energi- och naturresursministern, kommer landet att hitta andra sätt att få in naturgas om ryssarna inte går med på att ge Turkiet rabatt.

– Anledningen till att vi köper mindre gas från Ryssland och mer gas från USA har ett mycket enkelt svar. Inte politik, utan pris. Ryssland är extremt dyrt, säger ministern enligt Turkiye Today.

Letar alternativ

Turkiet avser dock inte att stänga kranen helt. Landet kommer sannolikt fortsätta köpa rysk gas, men letar samtidigt efter mer gynnsamma erbjudanden.

Den turkiske ministern menar dock att “oöverkomliga kostnader” påskyndar övergången till andra leveranser. 

– På energiefterfrågesidan, eftersom gas är extremt dyrt, tvingar man i princip människor att hitta alternativ – antingen alternativa gaskanaler, billigare gas, konkurrenskraftig gas eller alternativa bränslen, säger Alparslan Bayraktar.

Andra läser: Plötslig öppning för Ukraina – Zelenskyj hoppfull

Kan bli hårt slag

För drygt 20 år sedan dominerade Ryssland den turkiska marknaden. Nästan 64 procent av Turkiets totala import av naturgas kom då från Ryssland. I början av 2025 hade andelen sjunkit till ungefär 37 procent, enligt turkisk media.

Tomrummet har framför allt fyllts av flöden från Azerbajdzjan som nu står för ungefär 22 procent av den turkiska importen. Det har även skett en kraftig ökning av amerikansk naturgas.

Ytterligare en minskning av tukriska inköp skulle bli ett hårt slag mot ryska Gazprom, som förlorat majoriteten av sina europeiska kunder, skriver The Moscow Times.

Kina och Turkiet är fortsatt de största köparna av rysk naturgas. Till Kina säljs gasen kraftigt rabatterat, enligt Bloomberg.

Läs mer: Trump kan rundas – öppnar ny möjlighet för Ukraina

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen