Ryssland öppnar för stor vändning – efter Trumps seger

2024 11 06

Efter invasionen av Ukraina har Rysslands relation till västvärlden nått en ny bottennivå.

Under diktatorn Vladimir Putins ledning har Ryssland markerat och tagit avstånd från väst.

Samtidigt har Kreml vänt blicken mot nya allierade, bland annat Nordkorea och Iran. Ryssland har också blivit mycket mer beroende av handel med Kina

Totalförsvarets forskningsinstitut, FOI, har konstaterat att Rysslands konfrontation med västvärlden ser ut att bli långvarig.

– Om inget väldigt radikalt inträffar kommer den ryska ledningen, med eller utan Putin, att fortsätta konfrontationen med Väst, ytterst med militära medel, som vi har sett i Ukraina. Ryssland ser sig som en stormakt med särskilda rättigheter och en inflytelsesfär som de ska bestämma över, sade Maria Engqvist, analytiker på FOI, i juni 2023.

Nytt besked om USA

Nu tycks dock Ryssland öppna för en vändning i relationen till västvärlden. I alla fall gällande synen på den ledande nationen i väst, USA.

Den ryska vändningen noteras efter Donald Trumps seger i presidentvalet. Flera ryska politiker välkomnar Trumps återkomst till Vita huset och hans syn på kriget i Ukraina.

Rysslands ex-president Dmitrij Medvedev är en av dem.  

– Trump har en egenskap som är användbar för oss. Han hatar att spendera pengar på dåraktiga allierade, meningslösa välgörenhetsprojekt och uppsvällda internationella organisationer, skriver han på Telegram.

Leonid Slutskij, ordförande i utrikesutskottet i det ryska parlamentets underhus, tror att Ryssland och USA kan stärka banden efter nattens valresultat.  

– Det kan finnas en möjlighet för att relationerna mellan Moskva och Washington kan förbättras eftersom Republikanerna inte har för avsikt att avsätta amerikanska skattebetalares pengar till ett proxy-krig mot Ryssland, säger han enligt Moscow Times.

Inget grattis från Putin

Under sin kampanj har Trump hintat om att han kommer minska stödet till Ukraina och öppnat för ett fredsförslag där Ryssland får behålla ockuperade områden.

Det har även uppdagats att Trump samtalat med Putin hela sju gånger efter hans sorti från Vita huset 2021.

Trots det kommer den ryska diktatorn inte att gratulera Trump till valsegern. Det uppger Kremls talesperson Dmitrij Peskov.

– President Putin kommer inte gratulera Trump eftersom USA är ett ovänligt land, framhåller Peskov i ett uttalande.

Foto: Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Yrkesförbud införs – tusentals kan bli av med jobbet

2025 05 16

I dag jobbar över 6 000 svenskar som telefonförsäljare, enligt Statistiska centralbyrån, SCB.

Snart kan många bli av med jobbet.

Enligt uppgifter till SVT vill regeringen utreda ett förbud mot telefonförsäljning.

Detta eftersom en granskning av Konsumentverket visar på återkommande brister hos företag som bedriver telefonförsäljning.

Företagens samtal till kunder har ofta uppfattats som aggresiva och manipulativa.

Regeringen anser att det finns allvarliga problem med telefonförsäljning inom vissa branscher. Därför överväger de nu att införa ett förbud mot telefonförsäljning av lotterier, försäkringar, krediter, elavtal och spel, rapporterar tv-kanalen.

Vill se hårdare tag

Konsumentverket har krävt hårdare tag mot telefonförsäljning – bland annat ett förbud mot försäljning av lån.

– Det är försäljningsmetoden som sådan som är problematisk. Extra svårt är det för utsatta målgrupper som äldre, personer med kognitiva funktionsnedsättningar eller de med låga kunskaper i svenska, skrev myndighetens generaldirektör Cecilia Tisell på DN Debatt i oktober.

Det här gäller

I dag finns det flera regler som företag som säljer varor eller tjänster via telefon måste förhålla sig till.

De måste bland annat få ett skriftligt godkännande från kunden.

Ett skriftligt godkännande kan ske på olika sätt. Kunden kan till exempel:

  • skriva under ett papper
  • godkänna avtalet via e-post eller sms
  • godkänna via e-legitimation, som till exempel bank-ID.

Företagen måste också ge tydlig information om sitt erbjudande och vilka villkor som gäller. De måste även informera om att samtalet har ett försäljningssyfte, fastslår Konsumentverket.

Kunden ska informeras om:

  • vad det är för företag
  • vilka varor eller tjänster som säljs
  • telefonförsäljarens namn
  • om försäljaren är anställd av företaget eller arbetar på uppdrag av företaget

Rätt att ångra sig

Den som tackar ja till ett erbjudande via telefon har i regel 14 dagars ångerrätt.

Kunder har rätt att anmäla företag som inte följt reglerna. Anmälan kan bland annat göras om:

  • ett företag inte följt reglerna om skriftligt godkännande
  • företaget har varit otydliga med villkoren för varan eller tjänsten.

Dessutom kan anmälan göras mot företag som använder sig av olämpliga säljmetoder. Det kan handla om fall där företaget:

  • medvetet ger felaktig eller vilseledande information vid säljtillfället
  • har aggressiva eller påstridiga säljare
  • skickar en vara utan att du beställt
  • skickar en faktura utan att du beställt
  • medvetet lurar och riktar sig till utsatta grupper, till exempel äldre och sjuka.

Källa: Konsumentverket

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Stort larm inför svenska sommaren – varningar i flera län

2025 05 15

Stora delar av Sverige kan påverkas av vattenbrist i sommar. Kolla vilka delar av landet här.

Det har regnat ovanligt lite inför sommaren i år – något som märks när man ser till Sveriges grundvattenmagasin.

I vanliga fall brukar dessa vara välfyllda, men inte i år. Den knappa nederbörden har lett till en oro för vattenbrist både i södra Sverige och längs med Norrlands kustremsor.

De regioner som berörs mest är för närvarande Gotlands, Kalmar, Blekinge och Skåne län, rapporterar Sveriges geologiska undersökning, SGU.

– Det är troligt att det blir fler meddelanden (om risk för vattenbrist) framöver om det inte blir blötare väder. Vi bedömer att det finns en förhöjd risk för konsekvenser i sommar, säger Carl-Erik Hjerne, hydrogeolog vid SGU, till SR.

“Dåligt utgångsläge inför sommaren”

SGU varnar i ett nyligt pressmeddelande om att det är svårt att förutspå exakt hur låga grundvattennivåerna blir, eftersom det oftast är som lägst under slutet av sommaren beroende på hur vädret blir under de närmaste månaderna.

Men det är ett dåligt utgångsläge inför sommaren och det blir alltmer troligt att vi kommer få låga eller ovanligt låga grundvattennivåer på många platser i Götaland och Svealand under sommaren, heter det i pressmeddelandet.

Läs mer: Tsunamivarning har utfärdats i Medelhavet

Här är det störst risk för vattenbrist

Enligt SGU finns det också en stor risk för att grundvattenivåerna i de små magasinen kommer att bli ovanligt låga i Götaland samt stora delar av Svealand och Norrlandskusten under juli.

Vad gäller de stora magasinen varnar man särskilt för vattenbrist i Skåne, Blekinge, Småland samt på Öland och Gotland.

– Det gäller dock långt ifrån alla eftersom grundvattentillgången varierar stort mellan olika platser och brunnar. En del upplever aldrig några utmaningar med vattenförsörjningen medan andra återkommande har problem, uppger SGU.

Läs också: Enorm ökning i Sverige väntas – gäller alla med fjärrvärme

Foto: E. Thoresson

Text: Redaktionen