Ryssland kommer skicka stridsfartyg ”nära USA”

2024 06 06

Ryssland kommer att genomföra insatser för att visa “global styrka”.

Det råder alltjämt mycket höga spänningar mellan Ryssland och västvärlden.

Tonläget har skärpts ytterligare i samband med den senaste tidens utveckling i Ukraina.

Samtidigt kommer nu besked om att Ryssland kommer att skicka stridsfartyg nära USA för att visa “global styrka”.

Det rapporterar The Guardian.

Under sommaren

De militära övningarna ute till havs kommer att äga rum under sommaren och innebär att ryska stridsfartyg väntas befinna sig i Karibien, kring bland annat Kuba och Venezuela.

– Som en del av Rysslands regelbundna militärövningar räknar vi med att Ryssland i sommar kommer att genomföra ökad marin- och flygaktivitet i närheten av USA. Dessa åtgärder kommer att kulminera i en global rysk marinövning i höst, säger en amerikansk tjänsteman till tidningen.

Kommer ha koll

Enligt källan ser inte USA på beskedet som något hot, men den amerikanska flottan kommer att övervaka övningarna.

En del av varför Ryssland genomför övningarna bedöms vara att de vill visa att det finns global styrka i ryska militära resurser.

– Vi förväntar oss att Ryssland tillfälligt kommer att skicka stridsfartyg till den karibiska regionen och att dessa fartyg sannolikt kommer att göra hamnanlöp i Kuba och eventuellt Venezuela. Det kan också förekomma utplaceringar eller flygningar av flygplan i regionen, fortsätter källan.

En halv miljon

Samtidigt råder fortsatt intensiva strider på flera olika håll i Ukraina.

Nya uppgifter pekar på att Ryssland uppges ha ungefär en halv miljon människor i eller nära Ukraina.

– Den ukrainska tidningen Liga rapporterade den 4 juni att en källa inom Ukrainas militära underrättelsetjänst GUR uppgett att det finns cirka 550 000 ryska militärer och paramilitärer koncentrerade i det ockuperade Ukraina och nära den internationella gränsen, förklarar tankesmedjan Institute for the Study of War.

Ökar produktiviteten

För att fortsätta klara av krigföringen väntas Ryssland nu intensifiera inhemsk produktion.

– Rysslands president Vladimir Putin meddelade den 4 juni att Rysslands tidigare försvarsminister och säkerhetsrådets sekreterare Sergei Shoigu kommer att samordna insatserna för att öka den ryska försvarsindustrins kapacitet, fortsätter ISW.

– Detta tillsammans med den tidigare guvernören i Tula oblast och presidentens medarbetare Alexei Dyumin och säkerhetsrådets vice ordförande Dmitry Medvedev.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


11 januari 2026

”Kommer stoppa det” – stort bakslag för Trump

2026 01 12

USA:s president har skapat mycket uppståndelse sedan han tillträdde ämbetet för ungefär ett år sedan.

Den senaste tiden har frågan om Grönland återigen blivit högaktuell.

Speciellt när den amerikanske presidenten hotat med ett militärt angrepp för att få igenom sin önskan om att införliva den gigantiska ön under amerikansk flagg.

Kritiseras

Trumps agerande de senaste veckorna har väckt stor uppmärksamhet internationellt, men också i de egna leden.

Och nu går presidentens republikanske partikollega, senatorn Rand Paul, ut och kritiserar agerandet.

– Låt oss säga att du vill köpa Grönland, och jag bestrider inte att det kanske är något vi skulle vilja, att köpa Grönland. Men man kommer inte dit genom att göra de som bor där arga och förnedra dem och säga: Vi ska marschera in med marinsoldater och ta om ni inte säljer det till oss, säger Rand Paul till ABC News.

– Det gör dem inte särskilt villiga att sälja till oss.

Stort motstånd

Den republikanske senatorn menar att strategin är helt fel.

Och att det inte finns någon, varken på Grönland eller i senaten i Washington, som står bakom tillvägagångssättet.

– Om ditt mål på något sätt är att vi ska skaka sabeln och sedan säljer de till oss, tror jag att det har motsatt effekt, säger Rand Paul.

– Jag tror att det skulle vara svårt att hitta någon på Grönland som är för det, men det skulle också vara svårt att hitta någon i Washington som är för en militär invasion, oavsett vilket parti man tillhör.

LÄS OCKSÅ: USA-allierad höjer beredskap till toppnivå - "förberedda"

”Kommer stoppa det”

Senatorn är förvissad om att ett militärt angrepp kommer stoppas.

– Jag tror att det kommer att finnas tillräckligt med press och att man kommer stoppa det, säger Rand Paul med hänvisning till en amerikansk lag som begränsar presidentens makt att sätta in militära styrkor utomlands utan kongressens godkännande.

– Det är därför denna debatt är så viktig. Det handlar om Venezuela. Det handlar om Grönland. Det handlar om Colombia. Det handlar om Kuba. Det handlar om huruvida folket får bestämma om vi går i krig.

LÄS OCKSÅ: TRUMPS ULTIMATUM: Gör en deal – innan det är för sent

Foto: Official White House Photo by Tia Dufour

Text: Redaktionen


11 januari 2026

Attackerar tre oljeplattformar – ”direktträffar”

2026 01 11

Tre ryska oljeplattformar i Kaspiska havet har attackerats.

Rapporten kommer från Ukrainas generalstab.

– Ukrainska styrkor slår till mot tre ryska oljeborrplattformar som tillhör Lukoil, en av Rysslands största oljeproducenter, rapporterar Kyiv Independent.

Stöd till kriget

Oljejätten Lukoil är en av Rysslands största oljebolag och syftet med attacken är att bromsa påfyllningen av den ryska krigskassan.

– De tre borrplattformarna från Lukoil som träffats av Ukraina stödjer aktivt den ryska armén i dess invasion av Ukraina. Plattformarna används för att utvinna olja och gasutvinning, uppger tidningen.

”Direktträffar”

Enligt uttalandet från de ukrainska styrkorna har flera direktträffar registrerats på plattformarna.

– Direktträffar har registrerats. Omfattningen av skadorna bedöms, uppger Ukrainas generalstab, i ett uttalande.

Flera attacker

Den ukrainska militären går också ut med rapporter om attacker mot ett ryskt luftvärnsmissilsystem i de ockuperade delarna av den ukrainska regionen Luhansk.

– Dessutom slog ukrainska styrkor till mot ett lager med materiel från Rysslands armé i ryskockuperade Kherson, uppger tidningen, som ännu inte kunnat verifiera uppgifterna.

Ukraina slår återkommande mot ryska militära anläggningar i syfte att försvaga den anfallande arméns framryckningar.

LÄS OCKSÅ: USA-allierad höjer beredskap till toppnivå - "förberedda"

Ukraina varnar

Den ukrainska militären går också ut med en varning för nya kraftsamlingar från den ryska sidan.

– Ryska styrkor mobiliserar för nya offensiva operationer i nordöstra Ukraina, vilket potentiellt kan bana väg för en framryckning mot staden Sumy, uppger den ukrainska militären i ett uttalande på Telegram.

– Alla sådana försök upptäcks omedelbart och avvärjs.

Ryssland intensifierar

Ryska styrkor har intensifierat sina attacker mot Sumy i norra Ukraina.

I staden bor omkring 250 000 invånare men Ryssland har inte lyckats ockupera området kring staden.

– Ryska styrkor intensifierar sina operationer i Sumyregionen med målet att avancera mot Khotin, en by som ligger cirka 15 kilometer norr om Sumy, rapporterar Kyiv Independent.

LÄS OCKSÅ: TRUMPS ULTIMATUM: Gör en deal – innan det är för sent

Foto: Sociala medier/Telegram

Text: Redaktionen