Ryssland kommer skicka stridsfartyg ”nära USA”

2024 06 06

Ryssland kommer att genomföra insatser för att visa “global styrka”.

Det råder alltjämt mycket höga spänningar mellan Ryssland och västvärlden.

Tonläget har skärpts ytterligare i samband med den senaste tidens utveckling i Ukraina.

Samtidigt kommer nu besked om att Ryssland kommer att skicka stridsfartyg nära USA för att visa “global styrka”.

Det rapporterar The Guardian.

Under sommaren

De militära övningarna ute till havs kommer att äga rum under sommaren och innebär att ryska stridsfartyg väntas befinna sig i Karibien, kring bland annat Kuba och Venezuela.

– Som en del av Rysslands regelbundna militärövningar räknar vi med att Ryssland i sommar kommer att genomföra ökad marin- och flygaktivitet i närheten av USA. Dessa åtgärder kommer att kulminera i en global rysk marinövning i höst, säger en amerikansk tjänsteman till tidningen.

Kommer ha koll

Enligt källan ser inte USA på beskedet som något hot, men den amerikanska flottan kommer att övervaka övningarna.

En del av varför Ryssland genomför övningarna bedöms vara att de vill visa att det finns global styrka i ryska militära resurser.

– Vi förväntar oss att Ryssland tillfälligt kommer att skicka stridsfartyg till den karibiska regionen och att dessa fartyg sannolikt kommer att göra hamnanlöp i Kuba och eventuellt Venezuela. Det kan också förekomma utplaceringar eller flygningar av flygplan i regionen, fortsätter källan.

En halv miljon

Samtidigt råder fortsatt intensiva strider på flera olika håll i Ukraina.

Nya uppgifter pekar på att Ryssland uppges ha ungefär en halv miljon människor i eller nära Ukraina.

– Den ukrainska tidningen Liga rapporterade den 4 juni att en källa inom Ukrainas militära underrättelsetjänst GUR uppgett att det finns cirka 550 000 ryska militärer och paramilitärer koncentrerade i det ockuperade Ukraina och nära den internationella gränsen, förklarar tankesmedjan Institute for the Study of War.

Ökar produktiviteten

För att fortsätta klara av krigföringen väntas Ryssland nu intensifiera inhemsk produktion.

– Rysslands president Vladimir Putin meddelade den 4 juni att Rysslands tidigare försvarsminister och säkerhetsrådets sekreterare Sergei Shoigu kommer att samordna insatserna för att öka den ryska försvarsindustrins kapacitet, fortsätter ISW.

– Detta tillsammans med den tidigare guvernören i Tula oblast och presidentens medarbetare Alexei Dyumin och säkerhetsrådets vice ordförande Dmitry Medvedev.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


4 feb 2026

S-ledaren: ”Det är helt sjukt – hela personalen har lämnat”

2026 02 27

Magdalena Andersson (S) är besvärad.

Socialdemokraternas partiledare menar att det finns problem med systemet för arbetskraftsinvandring.

Detta efter att S-ledaren gjort ett besök i Norrbotten som lämnade avtryck.

Där har man enligt Andersson tvingats stänga avdelningar på äldreboenden – på grund av att “hela personalen har utvisats”, rapporterar Dagens industri.

“Det är helt sjuk”

Det nuvarande systemet fungerar inte, menar hon.

S-ledaren anser att förändringar krävs – detta efter bland annat ett besök i Norrbotten.

– Där har man fått stänga avdelningar på äldreboenden för att hela personalen har utvisats. Det är helt sjukt, säger hon till Di.

“Fungerar inte”

S-ledaren menar vidare att regeringen och SD försöker komma åt fusk med arbetstillstånd på “ett väldigt stelbent sätt” – och pekar på just exemplet i Norrbotten.

– Det är uppenbart att det som gäller nu, där det är helt upp till arbetsgivaren att bestämma vilka som kommer i kombination med ett lönegolv, inte fungerar, säger hon.

Läs mer: Plötsligt besked om elpriserna – nu blir det ännu värre

25 procent

I Harads i Norrbotten har 25 procent av äldreboendenas personal försvunnit på två år.

Personalrekryteraren Marie Mattson är besviken.

– Det säger ”de måste integrera sig, de måste lära sig språket”. Mina medarbetare har gjort allt rätt och ändå hjälpte det inte, säger hon till SVT.

Skärpta regler

“Skärpta regler för arbetskraftsinvandring ska stoppa missbruket och stärka kontrollen”.

Så lät det från regeringen mot slutet av 2025.

– Arbetskraftsinvandringen till Sverige ska ske under rättvisa och ordnade former, sade migrationsminister Johan Forssell (M) då.

– Därför genomför regeringen nu en omfattande reform som sätter stopp för missbruk och stärker kontrollen. Med skärpta regler, nya straffbestämmelser och tydligare ansvar bygger vi ett system som skyddar kvalificerade arbetstagare och gynnar seriösa arbetsgivare.

Läs mer: ”Lägg av, skärp dig” – Sverige dundrar mot Trump

Foto: M. Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


28 februari 2026

Massivt missillarm i Ryssland – första gången i kriget

2026 02 28

Ett historiskt larm ljuder över Ryssland.

Ryska myndigheter har utfärdat ett omfattande missillarm i ett dussintals regioner långt från gränsen mot Ukraina.

Aldrig tidigare under kriget har ett larm av denna omfattning gått ut över Ryssland, rapporterar ukrainska Pravda.

13 ryska regioner larmas

En ”missilriskvarning” i minst 13 ryska regioner har utfärdats i Ryssland –  många av dem långt in i landet –  inklusive Tatarstan, Bashkortostan, Udmurtia, Samara och Sverdlovsk.

Det är första gången sedan invasionen 2022 som dessa områden varnas för ett möjligt missilangrepp.

För åtminstone åtta av regionerna är det första gången någonsin som en sådan varning har utfärdats.

En lokal myndighet i Chuvashia uppger att en missil skjutits ner över regionen, medan en annan ska ha ändrat kurs och lämnat området.

LÄS MER: Ryskt panikdrag vid fronten – går emot alla regler

Evakueringar och nedstängingar

I flera städer ställdes kollektivtrafiken in tillfälligt och skolbarn evakuerades, rapporterar ryska medier.

– Vi uppmanar invånare att stanna inomhus och söka skydd om möjligt, uppger en talesperson för en av de ryska regionerna som drabbats.

I Samara utrymdes personal på Kurumoch internationella flygplats som en försiktighetsåtgärd när varningen trädde i kraft.

Under eftermiddagen meddelade Rysslands nödsituationstjänst att man avslutat missilvarningsläget i flera regioner efter att hotbilden ansågs ha avtagit.

Flamingo-missiler bakom larm

Uppmärksamheten kring det massiva larmet kommer i skuggan av rapporter om att Ukraina ökat användningen av sina långräckviddsmissiler, särskilt de så kallade Flamingo-missilerna.

Under hösten uppgav Ukraina att man hade börjat använda inhemskt producerade Flamingo-missiler för attacker mot mål inne i Ryssland.

Produktionen uppgavs under oktober ligga på två till tre missiler per dag, med planer på att öka till omkring sju per dag före månadens slut.

Nyligen uppgav president Volodymyr Zelenskyj att samtliga FP-5 Flamingo-missiler som avfyrades mot Votkinsks maskinbyggnadsfabrik i den ryska republiken Udmurtien nådde sina mål, vilket enligt honom visade vapensystemets höga precision och kvalitet.

– Det förekom luftförsvarsmissar och det förekom direkta träffar, men det viktigaste är att alla missiler som avfyrades nådde sina mål. Jag tycker det här är ett riktigt framsteg för vår industri, sa Zelenskyj.

LÄS MER: Ryssland trotsar väst – risk för konfrontation i Engelska kanalen

Foto: U.S.-Navy-Photo-by-Mass-Communication-Specialist-2nd-Class-Thomas-Gooley

Text: Redaktionen