23 oktober 2025

Ryssland hotar USA – ”Kan få konsekvenser”

2023 01 06

Ryssland varnar USA för ”möjliga konsekvenser” efter den senaste amerikanska vapenleveransen till Ukraina.

Varningen utfärdats av en rysk tjänsteman efter att USA och Tyskland beslutat att skicka bepansrade stridsfordon till Ukrainas väpnade styrkor.

USA kommer att skicka 50 modeller av pansarskyttefordonet Bradley M2 och Tyskland kommer att leverera Marder-stridsfordon, enligt ett gemensamt uttalande från USA:s president Joe Biden och Tysklands förbundskansler Olaf Scholz. 

Det får Rysslands ambassadör i Washington, Anatolij Antonov, att se rött.

I ett inlägg på Facebook uppmanar han USA att tänka på ”möjliga konsekvenserna av detta beslut”, rapporterar Sky News.

Vidare anklagar ambassadören USA för att ”dra ut på lidandet för Ukraina”.

– USA är inställda på att slåss mot Ryssland till den sista ukrainaren stupar, skriver Antonov.

Dömer ut vapenvila

Under gårdagen föreslog den ryska diktatorn Vladimir Putin en två dagars lång vapenvila i Ukraina.

Putins besked kom kort efter att den rysk ortodoxa kyrkan vädjat om ett eldupphör under det ryska julfirandet.

Putins vädjan döms ut av en enad västvärld.

– Jag kommer inte att svara på allt som Putin säger, men jag noterar att han var villig att bomba sjukhus, skolor och kyrkor den 25 december, säger USA:s president Joe Biden.

Vidare hävdar presidenten att Putins förslag inte kommer att förbättra fredsutsikterna.   

I stället handlar den ryska diktatorns beslut om ett taktiskt militärt drag.

Om soldaterna lägger ner sina vapen i två dagar får den ansträngda ryska armén en chans att återhämta sig. Moskva kommer även hinna få fram mer förnödenheter och ammunition till fronten.

– Han (Putin) försöker vinna lite syre, säger Joe Biden.

”Lämna Ukraina”

Storbritanniens utrikesminister James Cleverly gör en liknande bedömning.

I ett inlägg på Twitter skriver han att eldupphöret inte är ett steg mot fred.

Den brittiske utrikesministern ser endast en lösning.

– Ryssland måste permanent dra tillbaka sina trupper, släppa taget om den olagliga kontrollen över ukrainska områden och upphöra med de brutala attackerna mot civila, skriver ministern på Twitter.

Eldupphöret föreslås börja i dag klockan 10 svensk tid och avslutas klockan 22 på lördagskvällen.

Den ukrainska ledningen har förkastat erbjudandet om vapenvila och understryker att det inte blir vapenvila förrän de ryska ockupanterna lämnar Ukraina.

Foto: I. Lapyrin

Text: Redaktionen


27 november 2025

JUST NU: Tjetjenien under attack

2025 11 27

Tjetjeniens huvudstad har attackerats.

En militärbas i Grozny, Tjetjeniens huvudstad, har träffats av en drönare.

Detta enligt lokala källor som publicerat videoklipp online, rapporterar ukrainska Pravda.

Drönarattack mot militärbas

Ögonvittnen har publicerat bilder och videor på sociala medier som visar rök stiga från en av byggnaderna på basområdet.

De oberoende nyhetsmedierna Kavkaz.Realii och Astra bekräftar platsen och att byggnaden verkligen skadats.

– Basen huserar det 141:a motoriserade regementet Sever (North), som är en del av det ryska nationalgardet, rapporterar kanalerna.

Varken tjetjenska myndigheter eller Rysslands försvarsministerium har bekräftat drönarattacken.

Länk till videon finns längst ner i texten.

LÄS MER: USA varnar för ryskt ”knockoutslag”

Stora störningar i regionen

– Som följd av attacken har flygplatser i Tjetjenien, Dagestan, Nordossetien och Ingushetien tillfälligt stängt, uppger tidningen.

Grozny är huvudstaden i Rysslands delvis muslimska republik Tjetjenien, som styrs av Vladimir Putins allierade, den auktoritäre ledaren Ramzan Kadyrov.

Staden rymmer flera baser för de pro-Kremlska tjetjenska styrkorna, ofta kallade kadyroviterna.

Kadyroviterna har deltagit på Rysslands sida sedan starten av den fullskaliga invasionen av Ukraina.

Samtidigt har tjetjenska frivilliga som motsätter sig Ryssland anslutit sig till striderna på Ukrainas sida och bildat flera enheter, bland annat Dzhokhar Dudayev-bataljonen.

Komplex relation

Tjetjenien är en federal republik inom Ryska federationen med viss självstyrelse, men regionen har historiskt haft en spänd relation med Moskva.

Under 1990-talet utkämpades två blodiga krig mellan tjetjenska separatister och ryska styrkor, vilket ledde till omfattande förstörelse och tusentals dödsoffer.

Sedan början av 2000-talet har Kreml stärkt sin kontroll över regionen genom stöd till lokala ledare och genom att integrera säkerhets- och försvarsstrukturer med rysk centralmakt.

Idag är Tjetjenien formellt en del av Ryssland, men stabiliteten är beroende av Moskvas fortsatta politiska och ekonomiska inflytande.

Klicka här för att se videon på attacken.

LÄS MER: Attack mot Ryssland – flygplats stängs

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


27 nov 2025

JUST NU: Ryska fartyg tvingas tillbaka – ”har gömt sig”

2025 11 27

Rysslands Svartahavsflotta attackerades i veckan av ukrainska drönare.

Nu drar sig flera militärfartyg undan och söker skydd i hamnar på ockuperade Krym.

– Ryssland gömmer krigsfartyg i ockuperade Sevastopol efter ukrainska attacker, rapporterar RBC-Ukraine, med hänvisning till kanalen Crimean Wind.

Flyttas mellan olika platser

De fartyg som Ryssland har kvar i området organiseras nu om och flyttas mellan hamnar.

– På så sätt hoppas man skydda dem från ukrainska attacker, uppger tidningen.

Enligt de ukrainska medierna är det två stora landstigningsfartyg som Ryssland nu försöker gömma.

– Ockupanterna, som fruktar ukrainska attacker, har flyttat skepp i Sevastopols vikar under natten. Endast två stora landstigningsfartyg av Projekt 1171 finns kvar i Rysslands Svartahavsflotta, rapporterar tidningen.

– Orsk som är byggd 1968 och Nikolay Filchenkov som bygdes 1975. Den ena finns kvar i Sevastopol, medan den andra har gömts i Novorossijsk.

Tidigare attacker

Det var i tisdags som Ukraina attackerade en oljeterminal och ett stort landstigningsfartyg på Krym.

Fartyget fick allvarliga skador men sjönk inte.

– Satellitbilder dök senare upp online och visade ögonblicket då det skadade fartyget bogserades till en reparationsanläggning, uppger tidningen.

För två veckor sedan slog den ukrainska militären till mot en rysk flottbas i regionen Krasnodar, vilket ledde till att hamnen i Novorossijsk tvingades stoppa oljeexporten.

LÄS OCKSÅ: Nödrop från Moskva – “har inte hänt sen 1990-talet“

Storbritannien och Ukraina i nytt avtal

Idag kom också rapporter om att Storbritannien går in med ett nytt stöd till Ukrainas militär.

Luftvärnsdrönaren Octopus kommer massproduceras av brittiska militärindustriella anläggningar och skickas till Ukraina.

Planen är att producera flera tusen drönare per månad, där alla ska skickas som stöd till det ukrainska luftförsvaret.

– Detta är historiskt och nästa viktiga steg som kommer att möjliggöra produktionen av ukrainska drönare i Storbritannien, vilka har bevisat sin effektivitet i kampen mot ryska Shaheddrönare, deklarerar den brittiske försvarsministern Denys Shmyhal, rapporterar Kyiv Post.

LÄS OCKSÅ: Lukasjenko dundrar – ”Kan försvinna på ett ögonblick”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen