1okt2025

Ryssland helvänder – “ett helvete väntar”

2023 11 15

Ryssland har gått ut med ett mycket anmärkningsvärt erkännande.

Under hela veckan har Kreml och de ryska myndigheterna lagt locket på.

Ingen har velat uttala sig om uppgifterna om att Ukraina korsat floden Dnipro och etablerat positioner på den ryskhållna sidan.

– Du vet att vi inte kommenterar sakernas förlopp och tillstånd direkt på slagfältet under en speciell militär operation, sade exempelvis Putinregimens talesperson Dmitrij Peskov till ryska Pravda i veckan.

Första erkännande

Inte heller Rysslands försvarsdepartement har velat kommentera rapporterna.

Men nu kommer ett första erkännande, rapporterar AFP.

Vladimir Saldo, den Moskvainstallerade chefen för den ukrainska regionen Cherson, medger att Ukraina tagit sig över floden.

– Det finns ungefär ett och ett halvt fiendekompani, mestadels i små grupper, erkänner Vladimir Saldo på Telegram enligt nyhetsbyrån.

"Brinnande helvete"

Han uttrycker vidare att ett “helvete” väntar de ukrainska styrkorna som nu tagit sig in på ryskockuperad mark på andra sidan Dnipro.

– Våra ytterligare styrkor har nu satts in. Fienden är blockerad i Krynky (liten by på den östra delen av floden, red. anm.). Ett brinnande helvete har arrangerats för dem: bomber, raketer, tunga eldkastarstystem, artillerigranater, drönare.

Obekräftade uppgifter

De ryska uppgifterna har inte bekräftats av oberoende källor, framhåller AFP.

Den exakta omfattningen på hur många ukrainska soldater som korsat floden är därmed fortsatt okänt.

Redan i oktober hävdade ryska militärbloggare att soldater rapporterat att små grupper av ukrainska trupper framgångsrikt tagit sig över Dnipro.

– Ukrainska styrkor har fått fotfäste på den västra kanten av Dnipro, sade även Andriy Yermak, stabschef för president Volodymyr Zelensky, igår.

Han gav inga fler detaljer.

Utmanande terräng

Att etablera en position på den ryskkontrollerande sidan av floden är en tuff utmaning, enligt nyhetsbyrån.

Terrängen består av sumpmark och Ryssland har samlat både manskraft och utrustning på just den aktuella sidan.

Foto: D. Tengyart

Text: Redaktionen


12 maj 2026

BankID-varning utfärdas – logga inte in

2026 05 13

Flera banker går ihop i en varning.

En ny gemensam varning från svenska banker uppmanar BankID-användare att vara extra försiktiga.

Nu uppmanas användare att se upp för att logga in.

Banker slår larm

Just nu pågår en stor våg av investeringsbedrägerier i landet.

Flera svenska banker går nu ut tillsammans i kampanjen Svårlurad! för att varna för ökningen av investeringsbedrägerier där bedragare försöker lura människor på pengar.

Budskapet är tydligt.

– Logga inte in på ditt BankID på någon annans uppmaning, lyder bankernas gemensamma varning.

Kampanjen pågår under fyra veckor och syns i tv, sociala medier, poddar och utomhusreklam runt om i landet.

LÄS MER: GMAIL: Stäng av funktionen på kontot – din e-post kan bli läst

Så går bedrägerierna till

– Bedrägerier är fortsatt ett stort samhällsproblem som drabbar många människor i alla olika åldrar. Svårlurad är ett gemensamt initiativ av Sveriges banker och Svenska Bankföreningen för att uppmärksamma problemet och komma med konkreta tips och råd om hur man kan skydda sig själv och sina närstående mot bedrägerier, uppger initiativet.

Enligt kampanjen börjar många bedrägeriförsök med oväntade samtal eller meddelanden där bedragare utger sig för att vara från banker, myndigheter eller företag.

I vissa fall kan de även ha personliga uppgifter om offret, vilket gör dem mer trovärdiga.

Falska investeringar

En stor del av årets varning handlar om investeringsbedrägerier där falska annonser används för att lura människor att sätta in pengar.

Ofta förekommer löften om hög avkastning och låg risk, något som enligt bankerna ska ses som en tydlig varningssignal.

 ”Var särskilt skeptisk om det låter för bra för att vara sant”, uppmanar bankerna i kampanjen.

Det är inte ovanligt att bedragarna använder bilder och namn på kända personer för att skapa förtroende.

Det kan vara svårt att få tillbaka pengar om du själv har godkänt något med BankID, eftersom banken ofta anser att du själv har godkänt betalningen.

Bankerna uppmanar nu alla att vara extra vaksamma vid investeringstips som kommer via telefon, mejl eller sociala medier.

De betonar också att man aldrig ska skicka mer pengar om man redan blivit utsatt för bedrägeri.

Vid minsta osäkerhet rekommenderas kunder att kontakta sin egen bank direkt.

LÄS MER: Många får upp samma notis på Facebook – “klicka inte“

Foto: BankID

Text: Redaktionen


12 maj 2026

Jättefynd hittat i Sverige – kommer räcka flera decennier

2026 05 13

Massiva nya naturresursfynd har gjorts i Sverige.

Beskedet kommer från det statligt ägda gruvdriftsbolaget LKAB.

I Norrlands inland har enorma mängder brytbar järnmalm hittats, rapporterar Ekot.

Och fynden välkomnas av bolagets styrelseordförande Anders Borg.

– Det borgar för att det här bolaget kan driva bra stabil trygg verksam under många decennier framåt, säger han till radion.

Mer än på 100 år

LKAB har nu hittat hela 7 miljarder ton av den brytbara järnmalmen.

Det kan jämföras med de omkring 2 miljarder ton som bolaget har brutit i Kiruna och Malmberget under verksamhetens första 100 år.

Nu planerar företaget att fatta beslut om fyra nya gruvsatsningar.

– Det här är ett skifte i LKAB:S verksamhet. Vi går till att bli en mycket stor gruvinvesterare, säger Anders Borg till radion.

Viktig näring

Den svenska gruvnäringen är en av de stora spelarna i den svenska exportindustrin.

Det är också en förutsättning för mycket av den utveckling som drivs i Sverige.

– En säker och hållbar tillgång till mineral och metaller är nödvändig för att möjliggöra det gröna samhällsbygget, stärka konkurrenskraften, elektrifiera Sverige och stärka svensk försvarsförmåga, framhåller regeringen i ett uttalande.

– Fler gruvor behövs för att minska Sverige och EU:s beroende av råmaterial från tredje land.

LÄS OCKSÅ: Nytt besked om normalarbetstid i Sverige

Fakta LKAB

LKAB grundades 1890. Men det var först 1957 som staten tog över bolaget, och sedan 1976 är staten ensam ägare.

Förra året blev gruvindustrin i Kiruna extra uppmärksammad, då många svenskar följde flytten av stadens stora kyrka.

– Beslutet fattades då gruvbrytningen skulle ner till en ny huvudnivå på 1365 meter – en nödvändighet för att möjliggöra fortsatt gruvverksamhet på ett säkert och hållbart sätt, uppger LKAB.

– Efter ett omfattande arbete tillsammans med Kiruna kommun och Länsstyrelsen fastslogs det att Kiruna kyrka och klockstapel ligger inom det påverkade området och att marken kommer att påverkas av gruvbrytningen.

LÄS MER: Larm om svensk ekonomi – klarar inte en kris

Foto: Dominik Vanyi

Text: Redaktionen