Ryssland har sprängt nordkoreanskt missilsystem

2025 01 13

Ryssland har av misstag träffat eget militärt material.

Det rör sig om ett missilförsvarssystem som Nordkorea skickat till Kursk-regionen där intensiva strider pågår.

Nordkorea hade skickat systemet från huvudstaden Pyongyang till Moskva för att sedan skeppas vidare till frontlinjen.

Nu har dock ryska styrkor med hjälp av drönare träffat försvarssystemet.

Det rapporterar Newsweek och Kyiv Post.

Trodde det var ukrainskt

Den Kremlvänliga milbloggaren ”Повернутые на Войне” (Obsessed with War) publicerade på fredagen ett telegram som enligt honom innehöll en kornig video av vad som påstods vara en framgångsrik rysk drönarattack mot en ”västtillverkad radarstation” som drivs av Ukrainas väpnade styrkor i Kursk-regionen. 

Mycket snabbt drog online-analyser av händelsen slutsatsen att den förstörda radarn faktiskt var en del av det hittills icke-namngivna nordkoreanska systemet för mark-till-luft-missiler.

Utrustningen sågs för första gången under en parad i Pyongyang på 75-årsdagen av Koreas Arbetarparti i oktober 2020.

Misstog systemet

Personen som flög den ryska drönaren som slog ner i det nordkoreanska systemet tros ha felidentifierat det.

Enligt uppgifter så kände han inte igen det, och antog därför att det var ett västerländskt system.

LÄS MER: Ryska Gazprom skakat – avskedar många anställda

Två tillfångatagna

I övriga nyheter relaterade till den nordkoreanska krigsinsatsen har sydkoreansk underrättelsetjänst kommunicerat med sin ukrainska motsvarighet gällande de två tillfångatagna nordkoreanska soldaterna.

Det uppger tankesmedjan Institute for the Study of War.

Trodde på träning

ISW förklarar.

– En av de tillfångatagna nordkoreanska soldaterna trodde först att de nordkoreanska myndigheterna hade skickat honom till Ryssland för träning men att han vid ankomsten insåg att han skulle delta i strid, framhåller ISW.

– Det är i linje med nyligen gjorda uttalanden från Ukrainas säkerhetstjänst (SBU) och Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


23 november 2025

JUST NU: Miljonsatsar på ny svensk tv-kanal

2025 11 21

En ny tv-kanal ska utmana SVT.

Public service-kanaler som SVT väcker ibland hård kritik för sin journalistik, inte minst från högerhåll.

Nu meddelar en politisk profil att han storsatsar på en ny kanal som ska utmana public service.

Satsar på ny kanal

Högerdebattören och youtubern Henrik Jönsson storsatsar på en ny kanal, rapporterar Expressen.

Kanalen heter ”100 procent” och ska bli en alternativ tv-kanal med opinionsbildning och underhållning ur ett högerperspektiv.

Fem investerare har gått in med ”många miljoner” i satsningen, uppger Henrik Jönsson.

Man har en stor studio i närheten av SVT och har investerat i robotkameror, modulär inredning och egen redaktion bestående av cirka tio personer.

Även om kanalen är partipolitiskt oberoende kommer den att stödja högersidan i valet 2026.

– Jag kan inte tala för alla här men jag personligen tycker att det vore betydligt mindre dåligt om högern kunde sitta kvar vid regeringsmakten än att vi får en dystopisk rödgrön regering igen, säger Henrik Jönsson till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Har tiotusentals ägare - bolag kan försvinna från börsen

Framstående profiler

En rad framstående högerprofiler uppges ha knutits till projektet. Bland dessa finns Moderaternas tidigare riksdagsledamot Hanif Bali, som ska leda en gameshow.

Komikern Viktor Klemming har också anslutet sig och ska leda ett fredagsprogram. Även Jan Emanuel och komikern Aron Flam kopplas till projektet.

Istället för betalvägg ska kanalen ha en ”frivillig public service”-avgift på 1 249 kronor.

Henrik Jönsson menar att kanalen kan utmana SVT, trots en betydligt lägre budget.

– Vår output här kommer inte att gå att skilja från någonting som de gör på public service förutom att vi opererar på en fraktion av deras budget. För att vi är entreprenörer och kan få varje krona att räcka längre, säger Henrik Jönsson till tidningen.

Kanalen har premiär på måndag med en intervju med ministern Anna Tenje (M).

Hård kritik mot public service

Henrik Jönsson har ofta riktat hård kritik mot traditionella medier, särskilt mot SVT, där han själv blivit utfrågad i programmet ”30 minuter”.

Jönsson menar att partiskhet bland journalister i skattefinansierade medier hotar trovärdigheten.

Han var bland annat kritisk när journalister från bland annat SVT skrev under ett upprop rörande kriget mellan Hamas och Israel.

– Omdömeslösheten hos de public service-journalister som signerat uppropet är inte heller ett enstaka misstag, utan ett återkommande fenomen, skrev Henrik Jönsson i en debattartikel i GP tidigare i år.

Opinionsbildande journalistik är bra, men om man samtidigt aspirerar på neutralitet blir det fel, menar han.

LÄS OCKSÅ: "Aktiverar beredskapsplan" - tung konkurs i Sverige

Foto: Glenn Carstens-Peters

Text: Redaktionen


”Witkoff behöver träffa en psykiater”

2025 11 21

Högt uppsatta EU-politiker svär och förbannar Steve Witkoff.

En ny detalj ur den amerikansk-ryska fredsplanen får nu europeiska politiker att rasa mot USA:s sändebud Steve Witkoff.

EU-tjänstemän har i månader försökt göra det möjligt att använda frysta ryska tillgångar till ett lån för att stödja Ukrainas försvar.

Men nu vill istället USA ha del av pengarna – vilket får EU-politiker att håna och förolämpa Steve Witkoff.

”USA får 50 procent av vinsten”

EU-tjänstemän har försökt hitta sätt att använda 140 miljarder euro i frysta ryska tillgångar för att stödja Ukraina, men frågan är mycket känslig.

Ukraina riskerar att få slut på pengar i början av nästa år.

Men i USA:s nya fredsplan, som innehåller 28 punkter, lägger man istället fram en annan idé om de frysta ryska tillgångarna.

Enligt USA:s förslag ska 100 miljarder dollar av de frysta pengarna ska ”investeras i USA-ledda insatser för Ukrainas återuppbyggnad och investeringar”.

– USA kommer att få 50 procent av vinsten från denna verksamhet, står det i dokumentet, enligt tidningen.

Förslaget gör europeiska politiker och tjänstemän ursinniga, flera svär och hånar Witkoff, enligt tidningen. Inte minst med tanke på hur länge man har jobbat på att hitta en lösning för de frysta tillgångarna.

LÄS OCKSÅ: Krym under attack - rysk militärhelikopter utslagen

”Behöver träffa psykiater”

Det nya förslaget sätter käppar i hjulen för Europas planer, och minskar sannolikheten att de 27 EU-länderna godkänner förslaget om att använda de frysta tillgångarna till att ge Ukraina ett lån.

Witkoffs idé är ”naturligtvis skandalös”, säger en fransk före detta tjänsteman till tidningen.

– Européerna utmattar sig själva för att försöka hitta en hållbar lösning för att använda tillgångarna till ukrainarnas fördel och Trump vill tjäna pengar på dem, säger tjänstemannen, enligt tidningen.

En högt uppsatt EU-politiker går ännu längre.

– Witkoff behöver träffa en psykiater, säger politikern, som inte namnges av tidningen.

De frysta ryska tillgångarna finns i Belgien, som dock har varit tveksamma till att använda pengarna på det sätt som EU föreslår.

LÄS OCKSÅ: Rykten exploderar - USA:s sändebud raderar inlägg omedelbart

Foto: The White House, Wikimedia 

Text: Redkationen