Ryssland har slagit ut svenska tv-sändningar

2024 06 21

Uppgifter kommer nu om att Ryssland har stört svenska tv-bilder.

Det är på torsdagskvällen som uppgifterna kommer från svenska myndigheter.

Ryssland ligger bakom störningar mot svenska satellitnätverk.

Det rapporterar Bloomberg.

Slagit ut tv-bilder

Uppgifterna pekar på att Ryssland bland annat har slagit ut svenska tv-sändningar.

Bilder från ryska parader har visats och statsminister Ulf Kristersson (M) ser mycket allvarligt på saken.

– Störningarna är naturligtvis allvarliga och kan ses som en del i av bredare ryska hybridaktioner riktade mot Sverige och andra, säger han till Bloomberg.

Spåras till Krym

Svenska post-och telestyrelsen har spårat störningarna till den ockuperade Krymhalvön.

Sändningar har avbrutits och ibland också ersatts av annat material, uppger Ekot.

Den svenska myndigheten har skickat ett brev till FN-organ i hopp om en utredning.

Ryssland har ännu inte kommenterat saken offentligt.

Återkommande problem

Rysslands hybridkrigföring pekas ut som ett återkommande problem och en del av Rysslands förmåga att ge sig på länder som Sverige och Finland.

Tidigare har landet skickat migranter mot Finlands gräns för att destabilisera den.
Samtidigt har ryska stridsflyg kränkt såväl svenskt som finskt luftrum under den senaste tiden.

– Det ryska flygplanet varnades genom muntligt anrop från svensk flygstridsledning, framhåller den svenska Försvarsmakten om kränkningen.

– När detta inte hörsammades och flygplanet inte avvek från sin rutt avvisades det från svenskt luftrum av en rote JAS-39 Gripen.

“Inte acceptabelt”

Den senaste gången otillåtna flygningar gjordes av Ryssland var 2022 då två ryska SU-27 och två ryska SU-24 kränkte svenskt luftrum, också över Gotland.

– Det ryska agerandet är inte acceptabelt och visar på bristande respekt för vår territoriella integritet. Vi följde hela förloppet och var på plats för att ingripa, säger flygvapenchef Jonas Wikman.

Experter pekar på att Ryssland kommer att fortsätta idka hybridkrig mot västerländska stater framöver för att försöka destabilisera Europa.

Foto: A. Jasso resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


5 juli 2026

Biltema stoppas – får inte öppna

2026 07 05

Biltemas nya etablering har fått nej.

Lågpriskedjan satsar vidare med nya etableringar på flera platser i Sverige.

I maj öppnade Biltemas nyaste varuhus i Säffle.

Samtidigt har nya steg nyligen tagits mot att öppna varuhus i Köping och Falun.

Det goda samarbetet med iblandade parter har varit avgörande när det gäller förarbetet.

– Vi önskar naturligtvis att etableringsprocesser alltid kunde gå lika smidigt som denna, säger Martin Norrman, vd på Biltema Real Estate, i ett uttalande.

Stoppas i norr

Biltema önskar också att öppna ett varuhus i Kiruna.

Men planerna stoppas nu av mark- och miljödomstolen, rapporterar TV4.

Den föreslagna detaljplanen bedöms blockera renar från att röra sig mellan betesområde och kalvningsland.

– Det är inte handelsområdet i sig, utan planläggningen i övrigt som har varit problematisk för oss. Vi ser behov av gröna ventiler i den här staden, att det finns möjlighet för renar, men även andra djur, att kunna passera, säger Lars-Marcus Kuhmunen, ordförande i Gabna sameby, enligt kanalen.

Kommunen vill bygga

Från kommunens håll arbetar man för att få till ett Biltemavaruhus i staden.

Lösningar som stängsel och viadukter kan diskuteras för att få igenom etableringen, menar kommunen.

Men någon annan plats för varuhuset är svår att hitta, hävdar kommunalrådet Mats Taavenikuu (S).

– Marken har varit reserverad för stadsomvandlingen och för nya centrum under en ganska lång tid. Så det är viktigt för oss att vi får Biltema på plats, säger han, till kanalen.

Kommunen har överklagat beslutet till Mark- och miljööverdomstolen.

LÄS MER: 35 000 nya företag – stark vändning i Sverige

2 000 anställda

I Sverige finns det för närvarande 65 Biltemavaruhus, samtidigt som kedjan fortsätter att etablera sig på nya platser.

Antalet anställda är omkring 2 000 personer, på lågpriskedjan som startade i en källarlokal i Linköping redan 1963.

Till en början bestod verksamheten av postorderförsäljning av bildelar och biltillbehör.

1976 öppnade det första varuhuset i Linköping.

Huvudkontoret ligger i Partille i Göteborg.

LÄS OCKSÅ: Stor attack på gång i Europa - USA slår larm

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


4 juli 2026

Ultimatum till Putin – kom hit om du törs

2026 07 05

Putin utmanas och en rysk bluff synas.

Ryssland hävdar att man har tagit kontroll över en mycket viktig stad i Ukraina.

Nu synar Zelenskyj den ryska bluffen – genom att ställa ett ultimatum till Putin.

”Träffa mig där”

Ryssland hävdar att man tagit kontroll över den viktiga staden Kostiantynivka i Donetsk oblast.

Men Ukraina tillbakavisar uppgifterna.

Samtidigt kräver Zelenskyj att Putin ska bevisa att han kontrollerar staden – genom att möta honom där.

– Om Kostiantynivka för närvarande var under rysk kontroll, skulle Putin säkert inte ha några problem att träffa mig där och hitta diplomatiska lösningar för att slutligen avsluta kriget, säger Volodymyr Zelenskyj, rapporterar Kyiv Independent.

Men Putin lär inte våga anta utmaningen.

Ryssland kontrollerar nämligen inte alls den omstridda staden, enligt den ukrainske presidenten.

– Självklart är detta inte sant – det är bara ännu en rysk lögn som är avsedd att generera någon form av nyheter, säger Zelenskyj, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: "Ingen brist på öl" - ryssar hånar Putins Ryssland"

ISW bekräftar – ”i strid med all bevisning”

Även Institute for the Study of War, ISW, tillbakavisar Kremls uppgifter om att man tagit kontroll över den viktiga staden.

– Rysslands president Vladimir Putin hävdade sent den 3 juli att ryska styrkor intog Kostjantynivka, i strid med all tillgänglig bevisning om den verkliga omfattningen av de ryska framryckningarna i staden, uppger ISW.

– De ryska styrkorna har uppnått taktiska framsteg inom Kostjantinivka under de senaste veckorna, men huvuddelen av den ryska närvaron i staden består av små grupper av infiltratörer blandade med ukrainska positioner, enligt institutet.

Även den ukrainska generalstabens talesperson Andrij Kovalev uppger att vissa ryska infanteritrupper har gått in i staden, men att den ändå fortfarande kontrolleras av Ukraina.

– Under den 3 juli genomförde fienden 11 anfall i den angivna riktningen, men ingen framgång uppnåddes. Istället tar fienden, inte för första gången, till spridning av ren desinformation och förfalskningar från de högsta tjänstemännen, säger Kovalev, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Stor attack på gång i Europa - USA slår larm

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen