Ryssland har riktat vapen mot danska fartyg

2025 10 03

Dansk underrättelsetjänst håller pressträff till följd av hotbilden mot landet.

Det råder hög risk för sabotage mot den danska militären.

Beskedet kommer från den danska försvarsmaktens underrättelsetjänst, FE, på fredagsförmiddagen.

Enligt Thomas Ahrenkiel, chef för FE, har det funnits flera fall då ryska krigsfartyg seglat på kollisionskurs med danska krigsfartyg i danskt vatten, rapporterar TV2.

Dessutom har ryska krigsfartyg vid flera tillfällen riktat vapen mot danska fartyg och helikoptrar, även det i danskt vatten, lyder beskedet på fredagen.

– Vi har registrerat att ryska krigsfartyg seglar genom de danska sunden med sonar- och drönarutrustning, säger Ahrenkiel.

"Otänkbart före kriget"

FE-chefen stämmer in i statsminister Mette Frederiksens uttalande om att Ryssland för ett hybridkrig mot Natolandet.

– Det är vår bedömning att Ryssland för närvarande för ett hybridkrig mot Danmark och väst. Det här innebär att Ryssland använder militära medel för att bland annat sätta press på oss, säger Ahrenkiel enligt TV2.

– Ryssland använder metoder som skulle vara otänkbara före kriget, tillägger han.

Just nu ligger dessutom det ryska krigsskeppet Aleksandr Shabalin utanför danskt vatten söder om Langeland. Det är inne på sitt nionde dygn i området.

– Ryssland använder militär makt för att försöka skrämma oss att upprätthålla våra sjöfartsregler. Och nu när ett ryskt landstigningsfartyg ligger för ankar söder om Langeland kan det bero på att de är villiga att ingripa om vi försöker hindra deras fartyg i skuggflottan från att segla fritt, säger Thomas Ahrenkiel.

LÄS MER: Finland varnar Vladimir Putin

Vill "flytta gränsen" för artikel 5

Enligt FE-chefen “sätter bara fantasin” gränser för hur Ryssland kan utforma nästa hot. Till exempels kulle det ske genom fortsatta drönarflygningar, men också cyberangrepp.

Enligt Ahrenkiel försöker Ryssland flytta gränsen för vad som skulle utlösa Natos artikel fem, det vill säga att ett angrepp mot ett Natoland är ett angrepp på hela alliansen och skulle kräva alla medlemmars försvarsinsats.

– Ryssland är inte intresserat av att starta ett faktiskt krig mot oss. Men när man rör sig in i hybridhotfältet suddar man gradvis ut gränsen mellan vad som är en attack och vad som inte är en attack, säger Ahrenkiel.

Danmarks försvarsminister Troels Lund Poulsen understryker att det i nuläget inte finns något direkt militärt hot mot Danmark.

LÄS OCKSÅ: "De är rejält oroliga i Moskva"

Arkivfoto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


9 jul 26

Läskjätte rasar – kunderna flyr

2026 07 09

En läskfavorit störtdyker.

Pepsis kunder köper färre flaskor läsk.

Detta då hushållens pressade ekonomi får konsumenterna att dra ner på spontanköp, rapporterar CNBC.

Kunderna väljer bort 

Den amerikanska läskjätten PepsiCo möter en tuffare marknad när konsumenterna blivit mer försiktiga med sina pengar.

Stigande drivmedelspriser har gjort att många kunder håller hårdare i plånboken, vilket påverkar försäljningen av bland annat Pepsi-flaskor.

– Konsumetnerna är mer pressade än vad vi hade räknat med, och det beror främst på bensinpriserna, säger PepsiCos vd Ramon Laguarta under ett konferenssamtal med investerare.

Särskilt tydligt syns förändringen vid bensinstationer och närbutiker, där många tidigare gjort spontana köp av drycker och snacks.

När bensinen blivit dyrare väljer fler kunder att avstå från en extra läsk eller köpa billigare alternativ.

LÄS MER: Ryska hotet: ”Kan döda halva deras befolkning”

Färre läskflaskor säljs 

Trots att PepsiCo ökade sin totala omsättning under kvartalet visar siffrorna att dryckesförsäljningen i Nordamerika har fått det svårare.

Volymen för företagets drycker minskade med 4 procent jämfört med samma period året innan.

Det visar att kunderna köper färre enheter, även om företaget fortfarande tjänar pengar på sina produkter.

PepsiCo har tidigare försökt locka tillbaka prismedvetna kunder genom att sänka priserna på flera produkter.

Företaget har bland annat erbjudit billigare förpackningar och kampanjer för att göra det lättare för kunderna att fortsätta köpa deras varor.

Försöker vinna tillbaka kunderna

PepsiCo arbetar nu tillsammans med butiker och bensinstationer för att hitta sätt att få tillbaka kunderna.

Ett av företagets försök är mindre och billigare förpackningar samt kombinationserbjudanden med mat och dryck.

– Kommer det att förändras under de kommande månaderna? Det beror helt på bensinpriserna. Det är alltså tydligt att det är något som ligger utanför vår kontroll, säger Laguarta.

LÄS MER: UPPGIFTER: Trump helvänder om Ukraina

Foto: C Wollborg

Text: Redaktionen


10 juli 2026

Åska och skyfall drar in över Sverige

2026 07 10

Vädret svänger ofta snabbt under den svenska sommaren.

Efter höga temperaturer och sol i stora delar av landet i slutet av juni, har början av juli bjudit på mer varierat väder.

Regn och åska har dragit över Sverige i omgångar. Till helgen är det dags igen.

SMHI går ut med en varning i fyra län inför lördagen.

– Kraftiga regn- eller åskskurar kan ge stora regnmängder på kort tid, varnar väderinstitutet inför helgen.

Fyra län pekas ut

SMHI:s varning omfattar fyra län i de västra delarna av landet. Det är i norra Värmland, nordvästra Dalarna, sydligaste Jämtland och delar av nordvästra Gävleborgs län som det väntas komma mest regn.

Totalt handlar det om mellan 30 och 50 millimeter regn som kan falla under kort tid.

Varningen gäller mellan klockan 12.00 och 21.00 på lördag.

– Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten, råder SMHI.

Påverkar vägarna

Påverkan väntas också på vägarna i området.

– Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna, framhåller SMHI.

– Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

Svalar luft i hela landet

Den kallare luften väntas dra in över större delen av landet under helgen. Anledningen är en kallfront som drar in västerifrån, som bildats över Norra ishavet.

– På lördag får Norrland även skurar, som på söndag flyttar sig söderut ner över Svealand och Götaland, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: Stekhet marknad – många vill köpa bostad i Spanien

Vänder igen nästa vecka

Efter helgen ser vädret ut att vända igen.

Varmare temperaturer väntas i större delen av Sverige.

– Under början av nästa vecka kommer högtrycksryggen tillbaka och i samband med det strömmar varmare luft åter in från sydväst som ser ut att även kunna nå Norrlands kustlandskap, framhåller väderinstitutet.

LÄS OCKSÅ: Putins största skräck pekas ut – då kan allt rasa

Foto: B. Morgan

Text: Redaktionen