Ryssland har förlorat stridsflygplan
2025 08 15
Ännu ett stridsflygplan har gått förlorat för det ryska flygvapnet.
De militära förlusterna fortsätter att fördjupas för Kreml.
Nu kommer uppgifter om att Ryssland har förlorat ännu ett stridsflygplan.
Det rör sig om ett Su-30SM stridsflygplan, rapporterar Kyiv Independent.
Förlorat plan
Ryssland har enligt uppgifter förlorat ett Su-30SM-stridsflygplan under ett uppdrag sydöst om Snake Island, enligt den ukrainska marinen.
Det tvåmotoriga tvåsitsiga flygplanet – som är konstruerat för både luftöverlägsenhet och markattack – ska ha störtat av okänd anledning.
Ukraina ska ha hört radiokommunikation där ryssarna talar om förlusten.
Sökinsats pågår
Ryska styrkor har inlett en sök- och räddningsinsats, och enligt uppgifter har vrakdelar setts på havsytan.
Piloterna är fortfarande saknade, uppger Kyiv.
Snake Island, där planet ska ha störtat, är beläget omkring 35 kilometer utanför Odessa.
Trump har hävstång
Dagen har kommit för toppmötet mellan Donald Trump och Vladimir Putin i Alaska.
Kreml kommer till Alaska med en kraftigt försvagad inhemsk ekonomi, vilket ger Trump-administrationen ett betydande inflytande under toppmötet.
Det uppger tankesmedjan Institute for the Study of War.
Sätter press
Bloomberg rapporterade den 13 augusti att västvärldens sanktioner och Rysslands krigsekonomi allvarligt skadar den ryska ekonomin, samtidigt som Putins försök att stabilisera ekonomin misslyckas i takt med att de ryska oljeintäkterna fortsätter att minska.
– Fallande oljepriser, i kombination med hårda sanktioner från väst och minskade energiintäkter, har satt stor press på Rysslands redan ansträngda federala budget, som nu står inför sitt största budgetunderskott på 30 år, enligt Bloomberg, uppger ISW.
– Anonyma tjänstemän har berättat för Bloomberg att Putin upprepade gånger har begärt lättnader i sanktionerna som en del av alla avtal som ska diskuteras i Alaska, vilket ISW bedömer sannolikt tyder på att Putin är oroad över den ryska ekonomins tillstånd och söker ekonomisk respit från väst.
Foto: Toshiro Aoki
Text: Redaktionen