Ryssland har bombat varuhus

2024 05 25

Ryssland uppges ha bombat ett varuhus där hundratals människor befann sig.

Bombningen uppges ha ägt rum under lördagen.

Det är ett byggvaruhus i Kharkiv som har blivit bombat, rapporterar AFP.

Hur många som har dött eller skadats i attacken är osäkert, men enligt Kharkivs borgmästare Ihor Terekhov kan i nuläget två dödsfall bekräftas.

– Vi vet med säkerhet att två har dött, uppger borgmästaren på Instagram.

Många uppges dock också vara saknade efter attacken.

”Stort antal människor saknas”

Det finns därför farhågor om att dödssiffran kan komma att stiga.

Många har också skadats i attacken.

– Vi har ett stort antal människor som saknas. Det är många skadade, uppger den regionala guvernören Oleh Syniehubov, enligt nyhetsbyrån.

Byggvaruhuset uppges ha träffats av ryska robotar.

– En brand har brutit ut över 15 000 kvadratmeter, uppger Syniehubov.

”Ren terrorism”

Bilder i sociala medier visar hur en stor, svart rökpelare stiger upp från varuhuset, enligt nyhetsbyrån.

– Attacken var mot ett köpcentrum där det fanns många människor - det här är ren terrorism, menar borgmästaren Terekhov.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har kommenterat attacken på X.

– Ryssland har lanserat ännu en brutal attack på vårt Kharkiv – på ett byggvaruhus, på lördagen, precis mitt på dagen, kommenterar presidenten.

– Som det ser ut just nu så tror man att mer än 200 personer befann sig på stormarknaden, uppger Zelensky.

– All räddningstjänst finns redan på platsen och bistår, räddar människor och släcker branden som helt har slukat byggnaden – 10 000 kvadratmeter. Det finns dödade och skadade människor, enligt presidenten.

Hävdar kontroll

Volodymyr Zelenskyj har också nyligen gått ut och hävdat att Ukraina har tagit tillbaka kontrollen i Kharkiv-regionen, rapporterar AFP.

– Ukrainska styrkor har säkrat ”stridskontroll” i områden där ryska trupper gick in i nordöstra Charkiv-regionen tidigare denna månad, säger Zelenskyj enligt nyhetsbyrån.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


13 november 2025

Facebook stänger delvis ned Messenger

2025 11 13

Metas populära app försvinner.

Meta lägger ner Messenger som fristående app för Windows och Mac för gott, vilket påverkar alla som använder tjänsten på datorn, rapporterar PC-tidningen.

Försvinner från datorn

Messenger som app för datorn kommer snart att vara ett minne blott.

Meta har beslutat att lägga ner appen för både Windows och Mac.

– Messenger för datorn kommer inte längre att vara tillgänglig efter den 14 december 2025, och du kan istället använda Facebook-appen. Du behöver skapa en PIN-kod för att inte förlora din chatthistorik, meddelar Meta.

Enligt planen kommer Messenger inte längre att vara tillgängligt som en app för datorer efter den 14 december 2025.

Båda apparna har redan tagits bort från Microsoft Store och Mac App Store, och befintliga användare börjar få notiser om att desktop-apparna helt kommer att försvinna i december.

– Om du använder Messenger för datorn kommer du att få en notis i appen när avvecklingsprocessen börjar, uppger Meta på sin hjälpsida för Messenger.

LÄS MER: Svenskar skeptiska inför global jättetrend

Så här påverkas användarna

Många användare menar att appen på datorn har gjort det enklare att skriva meddelanden, bifoga filer och hålla reda på konversationer på stora skärmar.

En annan fördel är att det är möjligt att använda Messenger på datorn utan ett aktivt Facebook-konto.

Efter nedstängningen kommer användare automatiskt att omdirigeras till Messenger i webbläsaren, antingen via Messenger.com eller Facebook.com, beroende på hur man använder tjänsten.

Alternativ till Messenger

För de som vill slippa Meta via mobilen finns andra alternativ som Signal, som drivs av en ideell organisation och som inte samlar in användardata.

Meta har ännu inte lämnat någon officiell förklaring till beslutet.

De användare som bara använder Messenger på mobilen behöver däremot inte oroa sig – mobilversionerna för iOS och Android påverkas inte och fungerar som tidigare.

LÄS MER: ”Årets pryl 2026” har utsetts

Foto: B Tromp

Text: Redaktionen


JUST NU: Stubbs överraskande besked chockar Kreml

2025 11 13

Ryssland reagerar på den finske presidentens uttalande om vägen mot en lösning på det pågående kriget.

Relationerna mellan Ryssland och de flesta övriga länder i Europa är som bekant frostiga.

De båda sidorna brukar anklaga varandra och sällan vara överens.

Detsamma gäller den finske presidenten, Alexander Stubb, och den ryska ledningen i Kreml.

”Håller med Stubb”

I veckan uttryckte Alexander Stubb att Ryssland och Europa behöver komma till en dialog, för att hitta en fredlig väg framåt i konflikten.

Uttalandet har överraskat de ryska topparna i Kreml, som bruka hävda att det är de europeiska ledarna som provocerar fram aggressionerna från den ryska krigsmakten.

– Det här uttalandet är atypiskt för honom. Baserat på Stubbs tidigare offentliga uttalanden brukar han tillhöra de hökaktiga militaristernas läger, säger Kremls pressekreterare Dmitrij Peskov i ett uttalande, rapporterar finska Iltalehti.

– Men i stort sett kan vi hålla med Stubb.

Läs mer: Sjukdom från första världskriget upptäckt i Ukraina

Drar inga slutsatser

Förslaget om att återuppta dialogen mellan Ryssland och de övriga länderna i Europa kom från Finlands före detta president, Sauli Niinistö, tidigare i veckan.

– Jag tycker fortfarande att det är lustigt att européer säger att de inte tänker prata med krigsförbrytaren Putin. Men Trump kommer att prata med honom och sedan kommer vi att gå och undra vad han sa, sa Sauli Niinistö.

Den tidigare presidenten framhöll också att de europeiska länderna måste ta en mer aktiv roll i att försöka föra en dialog med den ryske diktatorn Vladimir Putin. 

Ett förslag som också den nuvarande presidenten har bejakat.

Men enligt Kreml är det inte att sannolikt att de båda parterna är nära en dialog i nuläget.

Anklagar Ukraina och Europa

Ryssland har ofta anklagat Ukraina för att ha tvingat fram den fullskaliga ryska invasionen 2022.

EU och Nato anklagas också ofta för att provocera och genomföra aggressioner mot Ryssland.

Anklagelserna ses som en del av den ryska desinformationskampanjen mot västvärlden.

Läs mer: Macron säker: Här kommer nästa krig starta

Foto: President of Russia Office resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen