Ryssland hånar Zelenskyj – ”Mirakel att de inte slog honom”

2025 03 01

Ryssland hånar Volodymyr Zelenskyj efter att mötet med Donald Trump slutat med att den ukrainska presidenten blev utkastad ur Vita huset.

Mötet mellan USA:s president Donald Trump och hans ukrainska kollega Volodymyr Zelenskyj i Vita huset idag slutade i storbråk.

Donald Trump riktade hårda anklagelser mot Zelenskyj inför tv-kamerorna, därefter blev han och hans delegation ombedda att lämna Vita huset.

De ryska reaktionerna efter det katastrofala mötet lät inte vänta på sig.

”Slå den där jäveln”

Ryssland uttrycker sig hånfullt mot Zelenskyj och visar desto mer sympati för Trump och JD Vance, rapporterar Moscow Times.

Maria Zakharova, talesperson för det ryska utrikesministeriet, menar att Trump visade ”återhållsamhet” i mötet med Zelenskyj.

Detta eftersom Trump inte slog den ukrainska presidenten.

– Att Trump och Vance höll tillbaka från att slå den där jäveln är ett mirakel av återhållsamhet, säger hon, enligt tidningen.

Den ryska talespersonen anklagar även Zelenskyj för att vara en lögnare.

– Jag tror att Zelenskyjs största lögn av alla hans lögner var hans påstående i Vita huset att Kievregimen 2022 var ensam, utan stöd, menar hon.

Talespersonen är dock inte den enda i Ryssland som hånar Zelenskyj efter det katastrofala mötet i Vita huset.

”Fräckt svin”

Dmitrij Medvedev, tidigare president och numera biträdande chef för det ryska säkerhetsrådet, är känd för att ofta uttala sig i mycket hårda ordalag mot Putinregimens fiender.

Så även denna gång.

Medvedev kallar Zelenskyj för ett ”fräckt svin” som har fått en ”ordentlig smäll i det ovala rummet” (i Vita huset).

Även ryska medier har uttryckt sig hånfullt om Zelenskyjs möte med Trump.

Hyllas av Kristersson

Reaktionerna från många västerländska ledare har dock varit de motsatta. Flera europeiska ledare, däribland Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M), uttrycker sin sympati för Zelenskyj och Ukraina efter händelsen i Vita huset.

– Ett enat Sverige står bakom våra vänner i Ukraina. Från invasionens inledning, under dessa tre krigsår, till idag – och in i framtiden. Slava Ukraini! skriver Kristersson på X.

En lång rad andra europeiska ledare, bland annat Frankrikes Emmanuel Macron, har också uttryckt sitt stöd för Zelenskyj och Ukraina efter det misslyckade mötet i Vita huset.

LÄS OCKSÅ: Mötet urartar i storbråk - Trump anklagar Zelenskyj

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Putin får present av Trump – för att stoppa kriget

2025 08 13

USA:s president Donald Trump planerar att erbjuda Rysslands diktator Vladimir Putin flera eftergifter för att få honom att avsluta kriget i Ukraina.  

Trump överväger bland annat att ge Putin tillgång till naturresurser i Alaska. Presidenten planerar också att häva sanktionerna mot den ryska flygindustrin, rapporterar The Telegraph.

Vidare föreslås Ryssland få tillgång till sällsynta jordartsmetaller i de ockuperade områdena av Ukraina.

Enligt tidningens källor är det Finansminister Scott Bessent som har utformat de lukrativa erbjudandena.

– Bessent undersöker vilka ekonomiska efterrgifter USA kan göra gentemot Ryssland för att påskynda ett eldupphör, rapporterar The Telegraph.

Trump varnar för ”allvarliga konsekvenser”

Trump varnar samtidigt för ”allvarliga konsekvenser” om Putin inte accepterar att avsluta kriget i Ukraina vid mötet mellan ledarna på fredag.

Presidenten utfärdade hotet under en pressträff på onsdagseftermiddagen, rapporterar Reuters.

På samma pressträff säger Trump att han är öppen för ett andra möte med Putin om fredagens samtal blir framgångsrikt. Enligt presidenten ska även Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj bjudas in till ett sådant möte.

– Om det första mötet går bra kommer det att bli ett andra möte mycket snart med Putin, Zelenskyj och mig, säger Trump enligt Reuters.

LÄS MER: JD Vance ger Ukraina mardrömsbesked | Ekonomibladet

Kristersson i viktigt samtal  

Inför fredagens samtal mellan Trump och Putin har ”Koalitionen av villiga länder” hållit ett extrainsatt möte med USA och Ukraina.

Koalitionen består av ett 30-tal länder som arbetar för en hållbar fred i Ukraina. Sverige är ett av flera Natoländer i gruppen. USA tillhör inte koalitionen.

Statsminister Ulf Kristersson (M) kommenterar onsdagens samtal på sina sociala medier.

– Deltog i ett hoppingivande möte med ”Coalition of the willing”-länderna, Ukraina och USA. Det råder stor enighet mellan alla länder på mötet inklusive USA om att bara Ukraina kan förhandla om Ukraina. Men också om behovet av omedelbar vapenvila och att sanktionerna fungerar och ska fortsätta, vilket jag särskilt underströk, framhåller statsministern efter mötet.

Foto: resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Ekonomisk jättesmäll – ”skadar hela Sverige”

2025 08 13

Sveriges södra elområden har under en längre tid tampats med höga elpriser.

Nu syns konsekvenserna.

De höga elpriserna leder till ökad arbetslöshet i södra Sverige. Samtidigt tvingas företag att flytta investeringar norrut, där elpriserna är lägre.

Det berättar Johan Eklund, vd för Sydsvenska Handelskammaren, i en intervju med Affärsvärlden.

– Det är effekter av att man flyttar produktion och anställning över gränserna för att utnyttja prisskillnaderna. Det är väldigt skadligt och innebär samhällsekonomiska förluster, säger han till tidningen.

”Skadar hela Sverige”

Roger Bergström, vd på pappersbruket Hylte Papers, delar bedömningen.

Han konstaterar att utvecklingen i södra delen av landet ”skadar hela Sverige”.

Bergström pekar på att en stor del av Sveriges industri finns i de södra elområdena SE3 och SE4. Enligt vd:n slår de höga elpriserna också mot svenska företag på den internationella marknaden.

– Elpriset slår hårt mot hela industrin. Både mot de som är små, och de som är stora, säger Bergström till Affärsvärlden.

Vill ändra hela elmodellen

Regeringen har öppnat för att avskaffa modellen med fyra elområden.

–  Regeringen har tagit ett första steg mot färre elområden i Sverige, sade  energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) på en pressträff i maj.

Målet är att minska dagens fyra elområden till tre, två eller ett enda område.   

– Det skulle kunna jämna ut elpriserna, konstaterade Busch.

Fakta: Elprisskillnaderna i Sverige

- Sverige består av fyra elområden:

  • Elområde Luleå SE 1
  • Elområde Sundsvall SE 2
  • Elområde Stockholm SE 3
  • Elområde Malmö SE 4

- Syftet med indelningen i olika elområden är att tydliggöra var i Sverige det finns behov av att förstärka elnätet och var det finns behov av ökad elproduktion.

- Elkunder i södra Sverige får tidvis betala ett högre pris jämfört med elkunder i norra Sverige. Orsaken till prisskillnaderna är att det normalt sett finns mer och billigare el att tillgå i norra Sverige. Hur mycket och hur ofta priserna kommer att skilja mellan norr och söder är svårt att förutsäga

Källa: Energimarknadsinspektionen

LÄS MER: Rusning till Sverige – av en och samma anledning

Foto: J. NaturePhotos

Text: Redaktionen