30 oktober 2025

Ryssland ger dystert besked till Trump – ”Kan inte acceptera det”

2025 04 01

Ryssland svarar nu Donald Trump efter att denne uttryckt irritation gentemot Putin, och ger ett dystert besked till den amerikanska presidenten.

USA:s president Donald Trump har inte gett upp sina försök att få till en vapenvila och så småningom ett fredsavtal i Ukraina.

Men nu kommer ännu en negativ signal från Ryssland.

”Kan inte acceptera”

Ryssland kan inte acceptera USA:s fredsplan – åtminstone inte i dess nuvarande form.

Det beskedet ger Sergei Ryabkov, Rysslands biträdande utrikesminister, rapporterar Guardian.

USA:s förslag är inte acceptabla, menar man från ryskt håll.

– Vi tar de modeller och lösningar som föreslagits av amerikanarna på stort allvar, men vi kan inte acceptera allt i dess nuvarande form, säger Ryabkov, enligt tidningen.

Uttalandet kom som en kommentar till att Trump på söndagen sagt sig vara frustrerad och förbannad över Putins agerande. Trump hotade även med nya tullar på rysk olja, enligt tidningen.

”Ingen plats för vårt huvudkrav”

Sergei Ryabkov menar att USA:s förslag till fredsplan fortfarande står långt ifrån vad Ryssland kräver.

– Allt vi har idag är ett försök att hitta någon form av ramverk som först skulle möjliggöra en vapenvila – åtminstone som amerikanarna föreställt sig, säger han.

– Såvitt vi kan se finns det ingen plats i dem idag för vårt huvudkrav, nämligen att lösa problemen relaterade till grundorsakerna till denne konflikt.

Även Putin har varit inne på att lösa vad ryssarna beskriver som ”grundorsaker” till konflikten. Putin har bland annat krävt att Ukraina erkänner annekteringen av Krym och av fyra regioner i sydost.

Dessutom kräver man att Ukraina aldrig ska få gå med i Nato.

Putin har också krävt att Volodymyr Zelenskyj avgår som ukrainsk president.

Donald Trump har i helgen uttryckt en viss irritation över Putins agerande, men redan på måndagen ändrade han sitt tonläge igen, enligt tidningen.

Enligt Trump ska han talade med Putin igen den här veckan, rapporterar NBC.

Foto: I. Lapyrin resp Gage Skidmore

Text: Redaktionen


Rusning efter Samsung-telefon – därför vill alla ha den nu

2026 07 15

Samsung ökar produktionen av sin senaste mobiltelefon rejält.

Under den senaste tiden har minnesbolagen rusat på börsmarknaden.

Detta på grund av den rådande minnesbristen som driver upp priserna på en rad olika teknikprodukter.

Samsung-kunder befarar att mobiljättens nästa modell – Galaxy S27 – kommer att bli dyrare på grund av det.

Därför sker nu en rusning efter Samsung Galaxy S26, rapporterar Mobil.se.

Kraftig ökning

Samsung planerar nu att öka produktionen av Galaxy S26 med 50 procent.

Detta efter att försäljningen i juni månad blev betydligt bättre än väntat – det såldes tre gånger så många enheter som månaden innan.

Kunder passar på att köpa den senaste modellen på grund av befarade kommande prishöjningar.

Kan öka mer

Produktionen höjs från en miljon till en och en halv miljon telefoner.

Men om försäljningen fortsätter i samma takt som nu så kan produktionen komma att öka ytterligare.

Läs mer: Bolånetagare vänder – nästan alla väljer rörlig ränta

Inte bara Samsung

Det är inte bara Samsungs produkter som kan bli dyrare framöver.

Även Apple höjer priserna på olika varianter av iPads och MacBooks i USA med mellan hundra och trehundra dollar, uppger CNBC.

Det beskrivs som företagets första formella steg för att vältra över de högre minnes- och lagringskostnaderna på konsumenterna.

Apple framhåller att “vi vet att detta inte är några välkomna nyheter, och vi arbetar outtröttligt för att hitta lösningar”.

“Aldrig sett något liknande”

I en kommentar meddelar techjättens team att de aldrig har sett något liknande.

– Konsumentelektronikbranschen står inför en utmaning utan motstycke, menas det.

– Den snabba expansionen av AI-datacenter har skapat en extraordinär våg av efterfrågan på minne och lagring. Vi har aldrig tidigare sett ett komponentpris stiga så mycket, så snabbt.

Läs mer: Volkswagen ökar över 50 procent

Foto: G. Philips

Text: Redaktionen


15 jul 26

Allt är slutsålt – plötslig anstormning till Biltema

2026 07 15

Biltema har slut på lagret.

Den kraftiga värmen har fått svenskarna att rusa efter kylprodukter.

På Biltema står hyllorna nu tomma när efterfrågan blivit större än väntat.

Helt slutsålda

Temperaturerna har stigit kraftigt i veckan och SMHI har utfärdat varningar för höga temperaturer i stora delar av landet.

Detta har gjort att allt fler svenskar söker efter sätt att kyla ner sina hem.

På Biltema i Örebro är efterfrågan så stor att både fläktar och AC-anläggningar har sålt slut.

– Vi hade inte räknat med att sommaren skulle komma så tidigt. AC-anläggningarna är också slutsålda, det skedde för en månad sedan, säger Henrik Dahlin, logistikansvarig på Biltema Örebro, till Nerikes Allehanda.

Kunder som kommer till butiken för att köpa en fläkt möts nu av tomma lager.

LÄS MER: Varning i rysk tv: Ryssland upphör att existera

Högtrycket driver köprusningen

Den stigande värmen har fått många att agera snabbt.

När prognoserna visar temperaturer runt 30 grader eller mer ökar trycket på butiker som säljer kylprodukter.

Att söka sig till en annan butik är en möjlighet, men även där är tillgången begränsad då problemet inte bara gäller Biltemas butiker.

Leverantörerna har också svårt att möta den plötsligt höga efterfrågan.

– Problemet är att leverantören har slut på lagret, så trycket på fläktar och AC-anläggningar påverkar många kedjor, säger Henrik Dahlin.

Tryck hos fler kedjor

För två veckor sedan syntes samma trend hos teknikkedjan Power, där efterfrågan på kylprodukter sköt i höjden när värmen slog till.

Försäljningen av luftkonditionering ökade med hela 250 procent jämfört med samma vecka året innan.

Under en helg ökade trycket ytterligare när kunderna rusade efter svalka.

– Jag har aldrig sett siffror som dessa på en enda helg. Lördag och söndag låg vi på över 500 procents ökning mot förra året, och även idag ser vi en markant tillväxt", sade Arne Johan Hansen, försäljningschef på Power, i ett uttalande.

Biltema uppmanar kunder att vara ute i god tid om de vill köpa en fläkt inför varmare perioder.

Många väntar nämligen tills värmen redan är på plats innan de börjar leta efter en lösning.

LÄS MER: Moskva omringat – kommer från flera håll

Foto: Biltema CC scaled

Text: Redaktionen