Ryssland förbereder sig för uppror

2023 08 29

Kreml förbereder sig för ett militärt uppror i Ryssland.

Det uppger två centralt placerade källor för den oberoende tidningen Moscow Times.

Orsaken till Kremls oro uppges vara Wagnerledaren Jevgenij Prigozjin plötsliga död.

Prigozjin dog i en flygkrasch utanför Moskva. Flera bedömare, inklusive medlemmar av Wagnergruppen, har anklagat Putinregimen för att ha orsakat dödskraschen.

Nu fruktar Kreml att legosoldaterna förbereder vedergällning.

– Underrättelsetjänster arbetar för fullt för att förhindra nya uppror, uppger källorna för Moscow Times.

Marscherade mot Moskva

Enligt tidningens uppgifter fruktar Kreml ett liknande uppror som Wagnergruppen iscensatte i slutet av juni.

Drygt 20 000 legosoldater, under ledning av Jevgenij Prigozjin, marscherade mot Moskva.

Upproret avblåstes när Wagners stridsvagnar befann sig drygt 200 kilometer från den ryska huvudstaden.

Nu kan det vara dags igen, enligt Moscow Times källor.

”Kan inte ignorera”

 Oleg Ignatov, Rysslandsexpert på organisationen International Crisis Group, anser att uppgifterna bör betraktas som trovärdiga.

– Många medlemmar av Wagnergruppen är säkra på att myndigheterna ligger bakom Prigozjins död. Kreml kan inte ignorera sådana risker, säger han till Moscow Times.

Putin vill stärka kontrollen

Rysslands diktator Vladimir Putin har agerat efter Jevgenij Prigozjins död. Diktatorn försöker stärka den ryska statens möjlighet att kontrollera paramilitära grupper som strider för Rysslands gärning.

Två dagar efter Wagnerledarens död undertecknade Putin en ny lag som innebär att legosoldater måste svära trohet till den ryska flaggan.

– Åtgärden syftar till att “bilda den andliga och moraliska grunden för försvaret av Ryska federationen”, skriver AFP och citerar ett dekret som Putin signerade i slutet av förra veckan:

– Krigare måste lova sin lojalitet till Ryska federationen, strikt följa sina befälhavares och överordnades order och samvetsgrant uppfylla sina skyldigheter.

Experten: De kommer vägra att svära trohet  

Natia Seskuria, forskare vid Londons Royal United Services Institute, framhåller att Putin arbetar intensivt för att stärka kontrollen över Wagner och andra paramilitära grupper.

– Han vill undvika att krisen i juni upprepas, säger hon till Moscow Times.

Forskaren tror dock att diktatorn kommer att stöta på problem.

– Det är högst troligt att flera medlemmar av Wagnergruppen kommer att vägra att avlägga eden till Putin. Detta kan potentiellt skapa stora problem för Kreml på lång sikt.   

Foto: F. Andrejevic resp President of Russia

Text: Redaktionen


Chockbild skakar semesterparadis – grym hemlighet avslöjad

2025 06 30

En bild på en ung kvinna vållar stor debatt i det populära semesterlandet Filippinerna.

Bilden, som danska Jyllands-Posten har delat, visar hur en ung flicka kryper upp ur ett hål i asfalten mitt på ljusa dagen i Makati City – en rik stad på den populära turistön Luzon.

Kvinnan är en av flera filippinska invånare som lever i landets avloppsystem, uppger tidningen.

Situationen beskrivs som oerhört tragisk. Den unga kvinnan är en av flera invånare som lever mitt under fötterna på finanseliten.

– Efter att de första bilderna började cirkulera ser man hur tragiskt detta är. Lokalinvånare berättar om ett stort antal filippinier som har kloaken som sitt hem, framhåller tidningens utlandskorrespondent Thomas Fhogt.

Vidare berättar Fhogt att nyheten kommer som en chock för många invånare.

–  Det som är mest förvånande är hur okänt detta är för de flesta, särskilt i en stadsdel som präglas av lyx och sitt stora finanscentrum.

Skakar landet

Bilden på kvinnan har väckt starka reaktioner i Filipinerna.

För första gången har det blivit allmänt känt att flera av landets städer har ett parallellt samhälle under jorden, rapporterar Dagbladet.

Efter händelsen har lokala myndigheter och journalister börjar undersöka avloppsystemen. I kloakerna har man hittat flera hemlösa personer.

Ökat efter pandemin

Filippinerna har stora problem med hemlöshet.

Problemen har dessutom ökat efter pandemin. Nedstängningen av landet ledde till att fler invånare hamnade i fattigdom.

I dag saknar över tre miljoner invånare i huvudstaden Manila ett hem. I storstadsområdet bor det cirka 14 miljoner människor. Över 20 procent av dessa beräknas alltså vara hemlösa.

FAKTA: Filippinerna

- Filippinerna består av drygt 7 000 öar belägna sydöst om det asiatiska fastlandet.

- Majoriteten av invånarna har malajiskt ursprung, men spansk kolonisering och senare amerikansk dominans har satt spår i kulturen.

- Politiken och ekonomin domineras sedan självständigheten 1946 av ett fåtal rika familjer. En kommunistisk revolt pågår i norr och ett muslimskt separatistuppror i söder.

Källa: Utrikespolitiska institutet

Foto: Dylanagonzales2011

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Ryska militärer i Finland

2025 06 30

Ryska militärer har enligt uppgift observerats i Finland.

Det rapporterar Hufvudstadsbladet med hänvisning tilll Elisabeth Braw, som är docent vid den välansedda tankesmedjan Atlantic Council.

Braw hänvisar i sin tur till ”trovärdiga myndighetskällor” som uppger att ryska militärer har rört sig i "den omedelbara närheten av finska stålverk".

Direkt koppling till militärenhet

Enligt Elisabeth Braw har militärerna en direkt koppling till ryska artillerienheter.

– Att de dyker upp där visar vilken hög prioritet Europas försvarsindustri är för ryssarna, framhåller hon i en skriftlig kommentar till HBL.

– De vill uppenbarligen veta så mycket som möjligt för att kunna störa eller sabotera produktionen av vapen och viktiga komponenter som stål om och när de vill.

Varnar för attacker

Nu kommenterar Finlands skyddspolis Skypo de oroväckande uppgifterna.

Enligt skyddspolisen är Finland inte ett prioriterat mål för Ryssland, men hotet om sabotage på finsk mark är verkligt.

– Ryssland skulle sannolikt vilja rikta attacker i synnerhet mot västerländsk vapenindustri, fast vi inte än så länge sett attentat i betydande utsträckning. Även i Finland borde företag inom branschen vara medvetna om detta, skriver Skypo i en kommentar till HBL.

LÄS MER: Ukraina nära stort avtal

Flera attentat

Enligt västerländska underrättelsetjänster och säkerhetsmyndigheter kopplas Ryssland till flera sabotage på europeisk mark.

Polen, Litauen, Tyskland, Storbritannien och Estland är några exempel på länder som upplevt attentat mot fabriker, vapenlager och logistikcenter.

Den norska säkerhetspolisen PST har varnat för att Ryssland kan slå till mot mål i Norden.

– Det vi vet är att militära mål och kritisk infrastruktur kan vara utsatta. Norge är ett viktigt land när det gäller energi, så det är klart att det finns flera olika mål i Norge som kan vara av intresse, har PST-chefen Beate Gangås sagt till SR Ekot.

LÄS MER: Skickar ryska miljarder – för att stötta Ukraina 

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen