Ryssland flyttar enormt vapen

2024 10 08

Ryssland sätter ett system som kan användas för att avfyra kärnvapen i beredskap.

Det rapporterar statskontrollerade ryska Tass på måndagen.

Nyhetsbyrån har publicerat ett filmklipp som påstås visa när det kärnvapenkapabla robotsystemet Jars transporteras på lastbilar.

Systemet kan användas för att avfyra ballistiska robotar av modellen RS-42 Jars. Robotarna kan bära flera kärnstridsspetsar och har en räckvidd på över 1 000 mil.

– Robotarna kan träffa mål på 11 000 kilometers avstånd och har en explosiv kapacitet på cirka en miljon ton. De kan utplåna en liten stad, skriver ett ukrainskt militärkonto på Telegram.

Hävdar övning

Tass uppger att transporterna är en del av en militärövning.

I dag har Ryssland fem bataljoner som är utbildade i robotsystemet.

Under den stundande militärövningen kommer de ryska kärnvapenstyrkorna att öva på att avfyra RS-42 Jars mot fientliga mål.

– Militärerna kommer bland annat öva på att motverka sabotage och bekämpa spaningsgrupper, skriver nyhetsbyrån.

Enligt uppgift har det kärnvapenkapabla robotsystemet satts i beredskap i staden Novosibirsk i Sibirien.

Rysslands kärnvapenarsenal

- Ryssland innehar tillsammans med USA drygt 90 procent av världens kärnvapen.

- Landets totala antal beräknas till 5 977 stycken.

- Av världens 12 700 kärnvapen finns mer än 9 400 i militära lager för användning.

- Cirka 3 730 är utplacerad på robotar eller på bombplansbaser. 

- Av dessa är cirka 2 000 amerikanska, ryska, brittiska och franska kärnstridsspetsar som är redo att användas med kort varsel.

- År 2019 uppskattade Totalförsvarets forskningsinstitut att det ryska försvaret har omedelbar tillgång till runt 700 taktiska kärnstridsspetsar. Det vill säga vapen som kan användas i vanliga vapensystem, där konventionella stridsspetsar byts ut mot kärnstridsspetsar.

Källor: Federation of American Scientists resp Totalförsvarets forskningsinstitut

 

    

 

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Sverige och USA inleder stort samarbete

2026 03 18

Sverige blir en del av ett storskaligt amerikanskt samarbete.

Det bekräftar utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M).

Under tisdagen har hon undertecknat en deklaration om det amerikanska samarbetsinitiativet Pax Silica i samband ett besök i Houston, Texas.

Samarbetet omfattar ledande tekniknationer och syftar till att stärka samarbetet för att säkra leveranskedjor för framväxande teknik. Utöver Sverige har ett tiotal länder anslutit sig till initiativet – bland annat Australien, Förenade arabemiraten, Indien, Japan och Storbritannien.

– Sverige är ett ledande innovationsland med stark forskningsbas och världsledande företag. Detta samarbete bidrar till att stärka vår konkurrenskraft och vässa vår tekniska spjutspetskompetens, säger Malmer Stenergard.

”Centralt för Sverige”

Länderna kommer bland annat att samarbeta inom områden för AI-utveckling.

– Samarbete med USA och andra ledande länder inom AI och framväxande teknik är centralt för Sverige som exportinriktat innovationsland. Sveriges säkerhet och välstånd gynnas av nära samarbete med andra länder, säger Maria Malmer Stenergard.

Europas mest innovativa land

Sverige har utsetts till Europas mest innovativa land av EU-kommissionen. I kommissionens årliga rapport om innovation i EU knep Sverige förstaplatsen, tätt följt av Belgien, Nederländerna, Danmark och Finland.

– Det här är ett styrkebesked från det svenska innovationssystemet, både på nationell och regional nivå. Det är också ett kvitto på att långsiktiga satsningar lönar sig, kommenterade energi- och näringsminister Ebba Busch (KD).

LÄS MER: Solcellsjätte i konkurs

FAKTA: Pax Silicia-samarbetet

- Pax Silica innebär ett närmare samarbete mellan länder som har kompletterande resurser och förmågor.

- Det handlar exempelvis om konnektivitet, kritiska mineral, halvledare och energi, vilka är avgörande för fortsatt utveckling av bland annat AI-teknik och säker digital infrastruktur.

- Genom initiativet kan kapital och investeringar mobiliseras för att stärka den industriella kapaciteten och säkra leveranskedjor med likasinnade länder.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Regeringen sänker bidrag – inför nytt tak 

Foto: C. Robert resp Caisa Rasmussen Utrikesdepartementet

Text: Redaktionen


18 mars 2026

UPPGIFTER: Putin tvingas gömma sig – paniken stiger i Moskva

2026 03 18

Kreml befarar att “fienden” kan ha möjlighet att hacka Vladimir Putins enorma elektroniska övervakningssystem.

Systemet uppges vara genomsyrat av sårbarheter vilket ger möjlighet att spåra hur diktatorn rör sig.

Det har fått Putin att stänga in sig i Kreml både dag och natt och hålla hemliga möten i sitt gömställe i det ryska högkvarteret, uppger brittiska Daily Express med hänvisning till ryska källor.

– Den ryska presidenten har blockerat mobilt internet i hela Moskva mitt i oron för att hans fiender har hackat hans enorma statliga övervakningsapparat, inklusive CCTV-kameror.

Kaos efter nedstängt internet

Det var ett liknande säkerhetsintrång som ledde till mordet på Irans tidigare högsta ledare Ali Khamenei tidigare i år, konstaterar Daily Express.

– Enligt källor har Putin själv tillbringat mycket mer tid i Kreml, inklusive övernattningar, uppger den ryska Telegramkanalen VChK-OGPU som påstås ha källor inom ryska säkerhetstjänsten.

Den senaste tiden har det dessutom rapporterats att Putinregimen blockerat just appen Telegram på frontlinjen, trots att det används som ett flitigt kommunikationsmedel för de ryska trupperna.

Avstängningen av internet har dessutom orsakat kaotiska scener i Moskva. Folk kan inte betala sina räkningar online, skicka meddelanden eller boka taxi och försäljningen av klassiska 90-talsvaror som papperskartor har skjutit i höjden.

– Detta har varit fallet i regioner över hela Ryssland i flera månader, där Kreml försvarar avstängningarna som nödvändiga för att skydda ryssarna från attacker från ukrainska drönare, som kan använda lokala mobiltelefonmaster för navigering, skriver Daily Express.

Bilder avslöjar

Under den senaste veckan ska bilder ha avslöjat att säkerheten förstärkts kring Kreml. Farhågorna över att övervakningssystemen hackats sägs vara bakgrunden.

I flera dagar har även Moskva återkommande attackerats av drönare, den senaste natten till igår då 40 stycken ska ha varit på väg mot den ryska huvudstaden, enligt Kyiv Independent.

Inga dödsfall eller skador rapporterades efter attacken.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen