Ryssland erkänner att de hade fel

2024 05 24

Den ryska regimen har erkänt att de hade fel.

Diktaturer som Ryssland har för vana att ljuga om eller förvränga fakta som inte bekräftar deras världsbild.

Ibland tvingas de dock medge, direkt eller indirekt, att den verklighetsbild de förmedlar inte stämmer.

Under fredagen gjorde den ryska regimen för första gången ett medgivande i en viktig fråga för landet.

Har enbart pekat ut Ukraina

Det handlar om terrorattacken mot Crocus City Hall den 22 mars i år.

Det var det värsta terrordådet i Ryssland på två decennier, där 145 personer dödades och mer än 500 skadades.

Ryssland försökte genast lägga skulden på Ukraina.

– Hittills har Ryssland enbart utpekat Ukraina som skyldigt. Det här trots att IS upprepade gånger sagt sig stått bakom attacken, uppger Svenska Yle.

Men under fredagen medgav regimen för första gången officiellt att det var IS som både organiserade och utförde attacken.

– Förberedelserna, finansieringen, attacken och terroristernas reträtt koordinerades via internet av IS-Khorasan, sade FSB:s chef Aleksandr Bortnikov till ryska nyhetsbyråer, rapporterar kanalen.

Fortsätter så tvivel

Efter alla ryska försök att så tvivel kring detta, kommer nu alltså ett medgivande om att det var IS som organiserade och finansierade attacken.

Men trots det tydliga medgivandet kunde FSB-chefen ändå inte låta bli att ännu en gång hävda att Ukraina var inblandat i attacken.

– Utredningarna fortsätter, men man kan redan säga med säkerhet att den ukrainska militära underrättelsetjänsten var direkt inblandad i attacken, sade Bortnikov.

En pinsam omständighet för FSB är också att USA varnade för den förestående terrorattacken, men varningen ignorerades av Ryssland.

Den brittiska säkerhetsexperten Mark Galeotti säger till Guardian att det sannolikt beror på att FSB hade andra prioriteringar.

– Största delen av deras resurser har satts in mot Ukraina och mot den inhemska oppositionen, säger han, enligt kanalen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


28 okt 26

I NATT: Allierade varnade – nu blir det krig

2026 10 28

USA uppges ha varnat sina allierade i Mellanöstern för en förestående upptrappning av kriget mot Iran.

Gulfstaterna ska ha uppmanats att förbereda sig för en kort men intensiv militär kampanj efter det amerikanska mellanårsvalet i november, rapporterar The Wall Street Journal.

Varningen ska ha framförts genom både militära och diplomatiska kanaler.

Samtidigt uppges USA genomföra omfattande militära förberedelser inför operationen.

Amerikanska trupper har omplacerats från utsatta militärbaser i regionen, ammunition har lagrats och bomb- och stridsflygplan har förberetts för attacker, erfar tidningen.

”Håller alla alternativ öppna”

Målsättningen med den stundande offensiven är att tvinga Iran till förhandlingsbordet, uppger Wall Street Journal.

Vita huset vill inte kommentera uppgifterna och hänvisar till att man inte uttalar sig om ”känsliga militära planer”.

Samtidigt utesluter Trumpadministrationen inte att en ny militär kampanj kan inledas.

– President Trump håller alla alternativ öppna för att säkerställa att Iran aldrig får ett kärnvapen, lyder uttalandet.

Läs också: ”Dags att säga ifrån” – alla pensionärer uppmanas 

Snart över enligt Trump

Trump hävdar själv att kriget mot Iran snart kommer att vara över.

– Det kommer att vara över väldigt snart. Det kan vara över när jag vill, sade han under ett kampanjmöte i Texas på onsdagskvällen.

Uppgifter om jättebomb

Enligt uppgifter till flera amerikanska medier är Trump redo att använda ett nytt vapen mot Iran.

Presidenten uppges planera att använda den största bomben USA har som inte är kärnvapenbestyckad – den 9 800 kilo tunga bomben GBU-43/B, även kallad för Massiv Ordnance Air Blast, Moab. 

Sprängladdningen beskrivs som ”alla moders bomb” och kan användas för att attackera Irans kärnanläggningar.

Trump beskriver GBU-43/B som ”en liten atombomb”.

– "Alla bombers moder" är inte ett kärnvapen. Det är bara en extremt stor bomb. Som en liten atombomb, har han sagt till Newsmax.

Andra läser: Minst 1 200 kronor i ersättning – besked till svenska hushåll

Foto:

Text: Redaktionen


27 okt 26

Två skatter höjs i Sverige

2026 10 28

Regeringsförhandlingarna drar ut på tiden.

Det innebär att Sveriges nästa regering, oavsett vilka partier som ingår, ser ut att få inleda sitt arbete med en övergångsbudget.

Under tisdagen meddelade finansminister Elisabeth Svantesson (M) att hon kommer att överlämna en sådan budget till riksdagen.

En övergångsbudget innebär bland annat att tillfälliga satsningar från tidigare budgetår inte kommer att förlängas.

Därmed väntar två skattehöjningar i Sverige.

För det första kommer regeringens tillfälliga sänkning av bränsleskatten inte att förlängas. Från och med den 1 december höjs skatten på bensin och diesel. Höjningen motsvarar ungefär tre kronor per liter. 

”Grundprincipen”

Den andra skattehöjningen handlar om arbetsgivaravgifter för unga.

Regeringen har tillfälligt sänkt arbetsgivaravgifterna för personer födda 2003–2007 från 31,42 procent till 20,81 procent.

I september kommer avgiften återigen att höjas om inget annat budgetalternativ får majoritet.

–  Det är grundprincipen. Det ger också möjligheten till den regering som ska tillträda någon gång att göra sitt avtryck när man ska förhandla en budget, har Elisabeth Svantesson sagt till TV4.

Läs också: Ny avgift införs på söndag – blir dyrare att handla

FAKTA: Så fungerar övergångsbudgeten  

- En övergångsregering hanterar främst brådskande och löpande regeringsärenden och ska säkerställa att staten fungerar.

- Sverige ska ha en statsbudget, oavsett politisk situation. I regeringsformen, riksdagsordningen och budgetlagen finns bestämmelser om budgetpropositionen och dess innehåll. Bestämmelserna gäller även när en övergångsregering överlämnar en budgetproposition.

- När en övergångsregering ska lämna en budgetproposition bör den utformas med utgångspunkt i den senaste beslutade budgetpropositionen. Huvudprincipen för arbetet med en övergångsbudget är därför att anslagsnivå i budgeten för 2026 ska gälla också för budgeten för 2027.

Källa: Regeringskansliet

Andra läser: Ryska flottan fast – Ukraina slår till

Foto: Olle Friman Regeringskansliet resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen