28 maj 26

Ryssland dundrar mot Sverige: ”Rena fantasier”

2025 07 04

Säkerhetspolisen har pekat ut Ryssland som det största hotet mot Sveriges säkerhet.  

– Ryssland är alltjämt det största hotet mot Sverige då landet bedriver säkerhetshotande verksamhet med bäring på bland annat Sveriges territoriella integritet och politiska suveränitet, skriver Säpo på sin hemsida.

Säpo bedömer också att Ryssland bedriver så kallad hybridkrigföring mot Sverige och andra västeuropeiska länder.  

Om kriget i Ukraina slutar framgångsrikt för Ryssland kan också rysk riskbenägenhet att genomföra sabotage i Europa, inklusive Sverige, snabbt förändras.

– Säkerhetspolisen bedömer att det finns risk för att det genomförs sabotageverksamhet även i Sverige, framhåller Säpo.

Ryssland svarar

Nu svarar Ryssland på de svenska anklagelserna.

Landets ambassadör i Sverige, Sergej Beljajev, kallar påståendena för ”löjliga”.

– Dessa anklagelser är löjliga. Ryssland har ingen avsikt att attackera Sverige. Inte militärt, eller på något annat sätt, säger han till France24.

– Den svenska regeringen pekar ut Ryssland som ett hot mot Sveriges nationella säkerhet – samtidigt sprider svenskar fantasifulla scenarier om hur Ryssland och ryssar skulle kunna utgöra ett hot. Men allt är rena fantasier, fortsätter ambassadören.

Kyrka har pekats ut

En rysk-ortodox kyrka i Västerås har pekats ut som ett centrum för ryskt spionage i Sverige.

Flera säkerhetsexperter har varnat för kyrkan, som är belägen i närheten av Västerås flygplats.

– Kyrkan erbjuder ett potentiellt fotfäste som kan användas för informationsinsamling, både riktat till Västerås flygplats och till industriella intressen i form av stora företag som är engagerade i energisektorn, säger Markus Göransson, forskare med fokus på Ryssland på Försvarshögskolan, till Politico.

– När Sveriges försvarsstyrkor genomför övningar på eller i närheten av flygplatsen, som gjordes i juni, gör de det under eventuell övervakning från kyrkan,

Svaret: En ”kampanj” mot Ryssland

Ambassadör Sergej Beljajev förnekar att den ryska staten avvänder kyrkan för spionage.   

– Det var inte den ortodoxa befolkningen som bestämde var kyrkan skulle placeras, det var staden Västerås. Nu ser vi att vissa lokala politiker och journalister försöker påstå att kyrkan är hot, eftersom den ligger nära flygplatsen. 

– Från min synvinkel är detta endast en del i en kampanj mot allt som har en rysk koppling.

Prästen har fått medalj av SVR

Den rysk-otrodoxa prästen i Västerås, Pavel Makarenko, har mottagit en medalj från Rysslands utrikesunderrättelsetjänst, SVR. 

Trots det hävdar Sergej Beljajev att prästen inte har någon koppling till ryska staten.

– Att en person får en medalj betyder inte att han eller hon representerar det ryska utrikesdepartementet. Precis som Sverige har vi våra egna utmärkelser.

Foto: I Shilov

Text: Redaktionen


24 juli 2026

Många får samma samtal just nu – lägg på direkt

2026 07 24

Polisen går ut med en skarp varning för bedrägerisamtal.

Under den senaste tiden har polisen noterat en ökning av bedrägerisamtal.

Bedragarna använder sig av en återkommande metod – datorröster som låter som att de kommer från polisen.

Myndigheten går nu därför ut med en varning i syfte att förhindra fullbordade bedrägerier – som kan leda till att offer förlorar stora pengar.

Polisen varnar

Just nu ser polisen en ökning av antalet bedrägerisamtal där en datorröst utger sig vara från polisen. 

Polisen understryker att de aldrig ringer med automatiserade röster.

Därför uppmanas alla som mottar den här typen av samtal att lägga på luren direkt för att undvika att bli bedragna.

Av olika skäl

Bedragarna utger sig för att vara från polisen eller “Swedish Police Authority” och motiverar sina samtal med olika saker.

– Det kan exempelvis vara att id-kort har varit inblandat i ett brott eller att det finns en arresteringsorder, och att det tilltänkta offret är efterlyst, förklarar polisen.

Bedragaren uppmanar sedan personen att göra ett knappval för att kopplas till polisen.

Läs mer: Trump varnar Putin

“Lägg på luren”

Björn Seeth på polisens nationella bedrägericenter uppmanar alla som får samtalet att lägga på direkt.

– Det är ett tillvägagångssätt hos bedragarna som återkommer i lite olika former. Polisen ringer aldrig dig med automatiserade röster. Om du mottar ett sådant samtal, lägg på luren, säger han.

Kan förlora stora pengar

Bedrägerivågen fortsätter, och många svenskar har förlorat pengar till den besvärande trenden under de senaste åren.

Bedragarna utger sig ofta komma från pålitliga myndigheter eller företag för att vagga in det tilltänkta offret i en falsk känsla av trygghet.

Det är inte ovanligt att de försöker stressa personen i samtalet.

Såväl polisen som storbankerna har råd och tips om hur man på bästa sätt undviker bedragarnas försök.

Läs mer: Missiler har slagit ner i Ryssland

Foto: T. Repin

Text: Redaktionen


25 jul 26

Enorma eldklot över Ryssland

2026 07 25

Stora eldklot lyser upp den ryska natthimlen.

Kraftiga explosioner och stora bränder rapporteras i flera ryska regioner.

En ny våg av ukrainska drönarattacker har slagit till, rapporterar Kyiv Independent.

Explosioner och bränder

Ukrainska drönare ska ha slagit mot lagerbyggnader och energiinfrastruktur i den ryska staden Belgorod under natten.

Enligt ryska myndigheter och sociala medier utbröt flera bränder efter attackerna, där bland annat logistiklager och energianläggningar ska ha träffats.

Filmer som spridits av boende i området visar kraftiga explosioner och stora lågor som lyser upp natthimlen.

Regionens myndigheter uppger att en byggnad för bostäder, en gasledning och okänd "kommersiell egendom" skadades i attacken.

Borgmästaren i Belgorod, Valentin Demidov, uppger att en person skadades och fördes till sjukhus.

– Tillförordnade guvernören i Belgorodregionen, Alexander Shuvaev, uppgav också att flera personer skadades i attackerna mot regionen. Han sade att räddningspersonal fortsatt arbetade med att släcka bränder runt om i staden Belgorod och att de skadade fick medicinsk vård, skriver tidningen.

LÄS MER: Helt slut vid fronten – ryska soldater larmar

Massiv brand i Rostovregionen

Samtidigt rapporteras även explosioner och omfattande bränder i Rostovregionen i södra Ryssland.

Boende i Rostov-na-Donu uppgav att de sett kraftig rök stiga över staden under natten.

Det är ännu oklart vilka mål som träffades i området.

Övervakningskanaler uppger samtidigt, med hänvisning till satellitbilder, att attacker kan ha riktats mot ett värmekraftverk i Belgorod samt en elektrisk transformatorstation.

Uppgifterna har dock inte kunnat verifieras av Kyiv Independent.

Sjätte natten i rad

Nattens händelser är en del av en längre serie ukrainska attacker mot rysk infrastruktur.

Enligt rapporter är detta den sjätte natten i rad som ryska lager och logistikcenter utsätts för attacker.

Ett av företagen som återkommande har drabbats är Wildberries – Rysslands motsvarighet till Amazon – vars lageranläggningar har attackerats vid flera tillfällen.

Under natten till igår träffades företagets logistikcenter i Sankt Petersburg, vilket beskrevs som en ovanlig attack mot Rysslands näst största stad.

– Det är viktigt att operationen också fortsätter mot den ryska logistiken, som förser ockupationsarmén med komponenter till drönare, navigationsutrustning och annan utrustning, sade Ukrainas president Zelenskyj i samband med attackerna.

LÄS MER: Marco Rubio avslöjar Ryssland – ”chockerande”

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen