Ryssland bygger kärnkraftverk i diktatur

2025 09 26

Ryssland planerar nya kärnkraftsreaktorer i Mellanöstern.

Iran och Ryssland har kommit överens om att bygga ett stort kärnkraftverk i Iran, med fyra avancerade reaktorer större än det befintliga Bushehr-verkets kapacitet.

Ordern uppskattas vara värd 25 miljarder dollar, nästan 240 miljarder kronor, rapporterar den statliga iranska nyhetsbyrån Irna.

Förhandlingar och avtal

– Förhandlingar och avtal har genomförts med den ryska delegationen gällande byggandet av fyra reaktorer större än Bushehr, säger Behrouz Kamalvandi, talesperson för Irans Atomenergiorganisation (AEOI).

Uttalandet gjordes under World Atom Week 2025 i Moskva, där en iransk delegation under ledning av AEOI-chefen Mohamad Eslami deltog.

Storsatsning på kapacitet

– Denna resa hade flera syften, den inkluderade inte bara deltagande i detta viktiga internationella toppmöte, såväl som Eslamis tal för att utveckla landets politik. Den inkluderar också att upprätthålla relationerna med Ryssland inom olika områden av kärnkraftssamarbete, fortsätter han.

Han hyllar även det tidigare samarbetet med Ryssland i Bushehr, och betonar att verket "fullt uppfyller internationella standarder."

Under samtalen som den iranska kärnkraftsdelegationen höll i Ryssland, gjordes särskilda överenskommelser om byggandet av det nya kraftverket med en kapacitet på 1 200 megawatt, vilket omfattar totalt fyra enheter med en kapacitet på nästan 5 000 megawatt i södra delen av landet.

Putin närvarande

Enligt ryska tjänstemän markerar World Atom Week 2025 den största internationella sammankomsten inom kärnkraftssektorn, samtidigt som det är 80-årsjubileum för Rysslands kärnkraftsindustri.

Rysslands ledare Vladimir Putin var närvarande vid evenemanget, där även IAEA:s generaldirektör Rafael Grossi deltog i möten med den ryska ledaren.

Iran har också ett eget bås på utställningen, som visar upp landets senaste framsteg inom kärnkraftsindustrin och är öppen för besökare mellan den 25 och 28 september.

Foto: President of Russia Office resp K. Karger

Text: Redaktionen


2 februari 2026

UPPGIFTER: Ryssland desperat – går ihop med tidigare fienden

2026 02 02

Ryssland har stora utmaningar på den egna arbetsmarknaden.

Mängder av män i arbetsför ålder har skickats till fronten i Ukraina, där de ryska styrkorna har lidit stora förluster.

För att täcka upp förlusterna har soldater importerats från andra länder.

Men också arbetskraft har importerats från flera olika delar av världen.

– Nyligen har de ryska myndigheterna satsat på migranter från Indien. 2025 utfärdades över 56 000 arbetstillstånd till medborgare i Indien vilket är ett rekordantal, uppger oberoende The Moscow Times.

– Vice premiärminister Denis Manturov har meddelat att han är beredd att ta emot ett obegränsat antal migranter från Indien för att kompensera för den akuta bristen på arbetskraft.

Vänder sig till tidigare fienden

Nu kommer uppgifter om att Ryssland är på väg att sluta ett avtal med sina tidigare fienden, talibanregimen i Afghanistan.

– Ryssland förhandlar med Afghanistan för att locka arbetsmigranter från landet, säger Islamiska emiratets ambassadör i Ryssland, Gul Hassan, till den ryska statliga nyhetsbyrån Tass, rapporterar tidningen.

– Det finns skäl att förvänta sig positiva resultat. Afghanistan är redo att erbjuda ung, kvalificerad och professionell arbetskraft.

LÄS MER: Stora explosioner i Ryssland

Utökar flygtrafiken

Förra året tog Ryssland bort de styrande talibanerna i Afghanistan från sin lista över terroristorganisationer.

Som en del i det kommande avtalet kommer också flygtrafiken utökas mellan länderna.

– Vi talar om lanseringen av direktflyg med Kam Air mellan Kabul och Moskva, uppger tidningen.

Satsar på fler länder

Det ryska styret kommer också fortsättningsvis arbeta för att attrahera mer arbetskraft från andra länder.

– Regeringen satsar på att importera mer arbetskraft från Kina, Malaysia, Bangladesh och flera afrikanska länder, uppger tidningen.

– Fram till nyligen ansågs Afghanistan inte som en möjlig samarbetspartner i detta sammanhang.

LÄS MER: Trump rasar mot skämt – ”Patetisk förlorare”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


29 januari 2026

Ny skatt på väg – om S vinner valet

2026 01 30

Skatten ska höjas för de mest förmögna i samhället.

Det meddelar S-ledaren Magdalena Andersson på en gemensam pressträff med fackförbundet Kommunals ordförande Malin Ragnegård.

Andersson utesluter skattehöjningar för ”vanliga hushåll”, men framhåller att de allra rikaste behöver bidra mer.

– Vi har föreslagit en beredskapsskatt där de med höga inkomster kan bidra lite mer, säger hon.

Enligt S-ledaren kommer en sådan skatt ge möjlighet att lägga mer resurser på välfärden.

Vill se över regler för företagare

Socialdemokraterna vill bland annat använda skatteinkomster från beredskapsskatten till att finansiera upprustningen av försvaret.

– Samtidigt som vi stärker totalförsvaret kan vi inte belasta hushållens redan tuffa ekonomi. Förstärkningen av försvaret ska bäras av dem som har bäst ekonomiska förutsättningar. Därför vill vi utreda en ny beredskapsskatt, skriver partiet i sin skuggbudget.

Socialdemokraterna vill också se en översyn av de så kallade 3:12-reglerna, som reglerar hur utdelningar och kapitalvinster i småföretag beskattas. 

– Lågt hängande frukter är takbeloppet och en justerad skattesats inom gränsbeloppet, skriver S om förslaget.

LÄS MER: Skatt kan höjas flera hundra procent – “katastrof rent ut sagt” 

M: ”Över 50 procent i skatt på en löneökning”

Moderaterna är kritiska till en beredskapsskatt.

M flaggar för att S nya skatt kommer att leda till omfattande skattehöjningar.

– Om beredskapsskatten ska finansieras genom en höjd inkomstskatt, behöver gränsen för när man börjar betalar statlig inkomstskatt sänkas från dagens 48 500 kronor i månaden till 39 000 kronor i månaden. För att få in 35 miljarder kronor kommer alla med en lön över 39 000 kronor/mån få betala över 50 procent i skatt på en löneökning, skriver partiet på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Swedbank delar ut 34 miljarder kronor 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen