Ryssland bygger kärnkraftverk i diktatur

2025 09 26

Ryssland planerar nya kärnkraftsreaktorer i Mellanöstern.

Iran och Ryssland har kommit överens om att bygga ett stort kärnkraftverk i Iran, med fyra avancerade reaktorer större än det befintliga Bushehr-verkets kapacitet.

Ordern uppskattas vara värd 25 miljarder dollar, nästan 240 miljarder kronor, rapporterar den statliga iranska nyhetsbyrån Irna.

Förhandlingar och avtal

– Förhandlingar och avtal har genomförts med den ryska delegationen gällande byggandet av fyra reaktorer större än Bushehr, säger Behrouz Kamalvandi, talesperson för Irans Atomenergiorganisation (AEOI).

Uttalandet gjordes under World Atom Week 2025 i Moskva, där en iransk delegation under ledning av AEOI-chefen Mohamad Eslami deltog.

Storsatsning på kapacitet

– Denna resa hade flera syften, den inkluderade inte bara deltagande i detta viktiga internationella toppmöte, såväl som Eslamis tal för att utveckla landets politik. Den inkluderar också att upprätthålla relationerna med Ryssland inom olika områden av kärnkraftssamarbete, fortsätter han.

Han hyllar även det tidigare samarbetet med Ryssland i Bushehr, och betonar att verket "fullt uppfyller internationella standarder."

Under samtalen som den iranska kärnkraftsdelegationen höll i Ryssland, gjordes särskilda överenskommelser om byggandet av det nya kraftverket med en kapacitet på 1 200 megawatt, vilket omfattar totalt fyra enheter med en kapacitet på nästan 5 000 megawatt i södra delen av landet.

Putin närvarande

Enligt ryska tjänstemän markerar World Atom Week 2025 den största internationella sammankomsten inom kärnkraftssektorn, samtidigt som det är 80-årsjubileum för Rysslands kärnkraftsindustri.

Rysslands ledare Vladimir Putin var närvarande vid evenemanget, där även IAEA:s generaldirektör Rafael Grossi deltog i möten med den ryska ledaren.

Iran har också ett eget bås på utställningen, som visar upp landets senaste framsteg inom kärnkraftsindustrin och är öppen för besökare mellan den 25 och 28 september.

Foto: President of Russia Office resp K. Karger

Text: Redaktionen


JUST NU: Efter drönarna – Danmark skickar tydligt meddelande till Putin

2025 09 26

Danmarks stöd till Ukraina fortsätter.

Under de senaste dagarna har många larm kommit om drönare i Sveriges grannland i syd.

Främmande farkoster har bland annat befunnit sig kring flygplatser och orsakat stor oro bland danskarna.

Även om det inte är officiellt så är det många som pekar ut Ryssland som ansvariga – och nu skickar Danmark ett tydligt meddelande till Vladimir Putin.

Tydligt meddelande

Danmark – som är ett av de länder som skickar mest pengar till Ukraina per capita – har inte avskräckts från ytterligare stöd till det krigshärjade landet.

Istället kommer nu besked om mer pengar som ska gå till vapen för den ukrainska armén.

Ytterligare 2,7 miljarder danska kronor är på väg från Danmark till Ukraina, rapporterar TV2.

Det motsvarar nästan fyra miljarder svenska kronor.

Ministern bekräftar

Utrikesminister Lars Løkke Rasmussen bekräftar saken.

Han uppger att en betydande del av medlen kommer att gå direkt till den ukrainska försvarsindustrin. 

Han uttrycker sin förhoppning om att andra länder kommer att följa efter.

Utrikesministern noterar även att den amerikanske presidenten Donald Trump nu också har ”kommit med ett hoppfullt budskap om att Ukraina kan vinna detta krig om viljan finns”.

Läs mer: TRUMP: ”Mycket dåligt för Rysslands rykte – går åt skogen”

“Kan vinna”

Tidigare i veckan överraskade Trump många när han på sociala medier skrev att Ukraina har chans att vinna kriget.

Så här skrev han då på Truth Social:

– Efter att ha lärt känna och fullt ut förstått den militära och ekonomiska situationen i Ukraina/Ryssland, och efter att ha sett de ekonomiska problem detta orsakar Ryssland, tror jag att Ukraina, med stöd från Europeiska unionen, är i en position att kämpa och återta hela Ukraina i dess ursprungliga form.

“Med stödet”

Truth Social-inlägget fortsätter.

– Med tid, tålamod och ekonomiskt stöd från Europa och i synnerhet Nato är de ursprungliga gränserna, där detta krig började, ett mycket realistiskt alternativ. 

Läs mer: Sergej Lavrov ursinnig: “Ni har förklarat krig”

Foto: N. Andersson Regeringskansliet resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


26 september 2025

Ett glas om dagen minskar risken för vanlig cancerform

2025 09 26

Ett glas av vanlig mejeridryck kan minska risken för tarmcancer.

Det är sedan tidigare känt att vår kost och våra dryckesvanor har ett tydligt samband med risken att drabbas av cancer.

En ny studie visar att mejeriprodukter och kalcium kan minska risken för tarmcancer, medan alkohol och processat kött ökar den, rapporterar Illustrerad Vetenskap.

Mejeriprodukter ger skydd

Forskare vid universitetet i Oxford och samarbetspartners i Nya Zeeland och USA har granskat nästan 100 olika livsmedel och näringsämnen för att se deras samband med tarmcancer.

Studien, publicerad i Nature Communications, visar att mejeriprodukter hjälper till att skydda mot tjock- och ändtarmscancer.

Produkter som mjölk och yoghurt minskade risken, enligt studien, med upp till 17 procent.

– Detta är den mest omfattande enskilda studien som någonsin genomförts om sambandet mellan kost och tarmcancer, och den belyser kalciums potentiella roll i utvecklingen av denna sjukdom, säger Dr Keren Papier, näringsepidemiolog vid Oxford Population Health och huvudförfattare av studien.

– Ytterligare forskning behövs dock för att förstå de potentiella hälsoeffekterna av att öka kalciumintaget för olika befolkningsgrupper.

LÄS MER: Kalldusch för Ica – konkurrenten närmar sig snabbt

Kalciumets roll

Enligt studien hänger de positiva effekterna ihop med kalciuminnehållet i produkterna.

Forskarna konstaterade att 300 milligram kalcium per dag minskade risken för tarmcancer med nästan en femtedel.

Danska hälsomyndigheter menar att ett glas mjölk på 250 milliliter motsvarar detta kalciumintag.

Livsmedel som ökar risken

I andra änden av spektrumet identifierar forskarna livsmedel som ökar risken för tarmcancer.

Bara 20 gram alkohol per dag, motsvarande ett stort glas rött vin, ökade risken med 15 procent, medan 30 gram rött och processat kött ökade risken med åtta procent.

– Tarmcancer är en av de vanligaste cancerformerna, vilket är anledningen till att det är så viktigt att vi vet hur man förebygger den, säger Sophia Lowes, hälsoinformationschef på Cancer Research UK.

– Att upprätthålla en hälsosam och balanserad kost, tillsammans med en hälsosam vikt och att sluta röka, är ett av de bästa sätten att minska risken för tarmcancer. Detta inkluderar att minska på alkohol och rött och bearbetat kött, samt att äta mycket frukt, grönsaker och fullkorn.

LÄS MER: Sveriges bästa varumärke är utsett – bättre än Systembolaget

Foto: E Akyurt

Text: Redaktionen