JUST NU: Ryssland bombar teater – Tusentals civila i byggnaden

2022 03 16

En teater har bombats i hamnstaden Mariupol i södra Ukraina.

Den ryska bombningen av teatern inträffade på onsdagskvällen, rapporterar BBC.

Mellan 1 000 och 1 200 personer har befunnit sig i teatern när den träffades, uppger stadens borgmästare Enligt Serhiy Orlov.

BBC har inte bekräftat uppgifterna.

Vet inte om det finns några överlevande

– Det är oklart hur många som har dött under spillrorna. Nu är det hårda strider. Ingen kan nå blockeringarna. Vi vet inte om det finns några överlevande, skriver det ukrainska parlamentet på Twitter.

Ett krigsbrott

Ukrainas utrikesminister Dmytro Kuleba kallar bombningen av teatern för ett ”fasanfullt krigsbrott”.

– Ännu ett fasanfullt krigsbrott i Mariupol, skriver han på Twitter.

Vidare skriver Kuleba att hundratals oskyldiga civila gömde sig i byggnaden och att teatern numera är helt förstörd.

Stoppa krigsförbrytarna

Utrikesministern avslutar sitt inlägg med en uppmaning:

Rädda Mariupol! Stoppa de ryska krigsförbrytarna!

Staden är belägrad

Mariupol har under flera dagar varit belägrad och utsatts  för hård beskjutning från den ryska sidan. Den humanitära situationen i staden har beskrivits som ohållbar.

Grova lögner

Putinregimen har– trots massiva bevis – om och om igen nekat till att man skjuter på civila. Den ryska diktaturen har dock för vana att ägna sig åt upprepade grova lögner.

Absurda anklagelser

– I flera månader har vi exponerat Rysslands långa lista med lögner, säger Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg som räknar upp flera extremt allvarliga exempel.

◾Ryssland lovade att inte anfalla Ukraina – men ljög

◾Ryssland lovade att dra tillbaka trupperna – men ljög

◾Ryssland lovade att inte beskjuta civila – men ljög

– Nu kommer de med absurda anklagelser om biologiska laboratorier och kemiska vapen i Ukraina. Detta är inget annat än en lögn, säger Jens Stoltenberg.

Falsk flagg-operation

Ryssland plötsliga och ogrundade anklagelser om att Ukraina och USA i hemlighet försöker få fram biologiska vapen leder till att Nato nmisstänker att Ryssland själva planerar en attack med kemiska vapen.

Foto: Parliament of Ukraine, Twitter

Text: Redaktionen


Kraftigt snöoväder drar in

2026 02 04

SMHI varnar för snöfall.

Vädermyndigheten utfärdar en orange varning – den näst högsta.

Varningen gäller sydöstra Skåne på torsdagen och fredagen.

Men även i södra och mellersta Skåne kommer det att snöa i veckan – och SMHI har utfärdat gula varningar.

Orange varning

Från torsdag kväll drar snöfall med tilltagande intensitet in över sydöstra Skåne och det blir samtidigt rejält blåsigt vilket bland annat kan ge drivbildning och problem i trafiken.

– Ett snöfallsområde rör sig upp söderifrån under natt mot torsdag samtidigt som det är rejält blåsigt med frisk ostlig vind, meddelar vädermyndigheten.

Kan komma 20 centimeter

Enligt SMHI kan det på håll i sydöstra Skåne komma så mycket som 20 centimeter snö.

– Snöfallet ser sen ut att intensifieras under torsdag kväll och upphör först under fredag eftermiddag. Totalt fram till fredag eftermiddag väntas 15-lokalt 20 cm, lokalt mer.

Läs mer: Bekräftat: Bilister får betala mer – ”I synnerhet i storstäderna”

Även gula varningar

SMHI har även utfärdat gula varningar som gäller i södra och mellersta Skåne.

Där kan det falla mellan fem och 15 centimeter snö.

– Restider kan bli längre på grund av drivbildning, halka, dålig sikt och snörök. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten till väglag och sikt, meddelar SMHI.

Varit isdygn

Under söndagens temperaturdygn höll sig temperaturen under 0,0 grader för samtliga av SMHI:s observationsstationer, vilket innebär att det klassas som ett nationellt isdygn. 

Även måndagens temperaturdygn höll sig på minussidan med ynka -2,3 grader vid Utklippan som högst. 

Ett nationellt isdygn registrerades senast i januari 2024.

– Trenden är sjunkande, eftersom klimatförändringen gör att det blir mildare väder. Det blir oftare plusgrader på kustnära samhällen i södra Sverige oftast, säger meteorologen Per Stenborg till SVT.

Läs mer: Skriker efter personal – behöver 7 000 nya anställda

Foto: JavyGo

Text: Redaktionen


2 februari 2026

UPPGIFTER: Ryssland desperat – går ihop med tidigare fienden

2026 02 02

Ryssland har stora utmaningar på den egna arbetsmarknaden.

Mängder av män i arbetsför ålder har skickats till fronten i Ukraina, där de ryska styrkorna har lidit stora förluster.

För att täcka upp förlusterna har soldater importerats från andra länder.

Men också arbetskraft har importerats från flera olika delar av världen.

– Nyligen har de ryska myndigheterna satsat på migranter från Indien. 2025 utfärdades över 56 000 arbetstillstånd till medborgare i Indien vilket är ett rekordantal, uppger oberoende The Moscow Times.

– Vice premiärminister Denis Manturov har meddelat att han är beredd att ta emot ett obegränsat antal migranter från Indien för att kompensera för den akuta bristen på arbetskraft.

Vänder sig till tidigare fienden

Nu kommer uppgifter om att Ryssland är på väg att sluta ett avtal med sina tidigare fienden, talibanregimen i Afghanistan.

– Ryssland förhandlar med Afghanistan för att locka arbetsmigranter från landet, säger Islamiska emiratets ambassadör i Ryssland, Gul Hassan, till den ryska statliga nyhetsbyrån Tass, rapporterar tidningen.

– Det finns skäl att förvänta sig positiva resultat. Afghanistan är redo att erbjuda ung, kvalificerad och professionell arbetskraft.

LÄS MER: Stora explosioner i Ryssland

Utökar flygtrafiken

Förra året tog Ryssland bort de styrande talibanerna i Afghanistan från sin lista över terroristorganisationer.

Som en del i det kommande avtalet kommer också flygtrafiken utökas mellan länderna.

– Vi talar om lanseringen av direktflyg med Kam Air mellan Kabul och Moskva, uppger tidningen.

Satsar på fler länder

Det ryska styret kommer också fortsättningsvis arbeta för att attrahera mer arbetskraft från andra länder.

– Regeringen satsar på att importera mer arbetskraft från Kina, Malaysia, Bangladesh och flera afrikanska länder, uppger tidningen.

– Fram till nyligen ansågs Afghanistan inte som en möjlig samarbetspartner i detta sammanhang.

LÄS MER: Trump rasar mot skämt – ”Patetisk förlorare”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen