Ryssland bekräftar drastisk militär åtgärd – “provocerade av väst””

2024 05 06

Ryssland planerar att öva med kärnvapen.

Det bekräftar det ryska försvarsdepartementet på måndagen, rapporterar Reuters.

Aktionen kommer att innefatta övningar för användning av taktiska kärnvapen “efter provocerande hot från västerländska tjänstemän", uppger Moskva.

"Är ett svar"

De militära övningarna kommer att inkludera träningsmoment för förberedelser och utplacering av icke-strategiska kärnvapen, enligt Ryssland.

Övningens ändamål påstås vara att säkerställa Rysslands territoriella integritet och suveränitet.

– Som svar på provocerande uttalanden  och hot från vissa västerländska tjänstemän mot Ryska federationen, framhåller Rysslands försvarsdepartement.

Enligt Kremls talesperson Dmitrij Peskov syftar Ryssland på den franska presidenten Emmanuel Macrons tidigare utspel där han öppnat för att skicka Natotrupper till Ukraina.

– Det här är en helt annan nivå av eskalerade spänningar. Det har aldrig setts förr och kräver särskild uppmärksamhet och speciella åtgärder, framhåller Max Seddon, Moskvachef på tidningen Financial Times, på plattformen X.

När eller var övningarna ska genomföras framgår inte.

Diktatorvännen till Frankrike

I veckan anländer den ryssallierade kinesiska diktatorn Xi Jinping till Frankrike på sin första Europaturné på fem år.

I samband med det uppmanar professorn Sam Greene att Macron ställer frågan till den kinesiska ledaren vad han anser om Putins eskalering.

– Ett tydligt uttalande från Peking om den otillåtna kärnvapeneskaleringen skulle inte sitta fel, skriver han på X.

Uppgifter: tröskeln lägre än väntat

Tidigare i år visade läckta dokument som Financial Times tagit del av att Rysslands tröskel för att använda kärnvapen är betydligt lägre än vad som medgetts offentligt.

Det menar flera experter som granskat och verifierat kärnvapenfilerna.

Dokumenten består av  29 hemliga ryska militärfiler som tagits fram mellan 2008 och 2014.

Kriterierna för ett möjlig kärnvapensvar sträcker sig från en fientlig invasion av ryskt territorium till mer specifika utlösande faktorer:

- 20 procent av Rysslands undervattensflotta förstörs

- De ryska väpnade styrkorna lider så pass stora förluster att de bedöms sakna förmåga att försvara landet mot en aggression från främmande makt

- 30 procent av Rysslands atomubåtar förstörs

- Tre eller fler flygplatser förstörs

- En samspelt attack mot huvud- och reservcentraler vid kusten

Utöver ovanstående scenarier förväntas den ryska armén även vara redo att använda taktiska kärnvapen för att ”stoppa en aggression från andra stater eller en eskalation av militära konflikter”, och för att ”förhindra att ryska styrkor förlorar strider eller territorium”.

LÄS MER HÄR: Putins kärnvapenplaner avslöjade – värre än väntat

Text: Redaktionen


21 okt 26

Bensin- och dieselförbud på väg – här införs det

2026 10 21

Det rödgröna styret i Stockholms stad räknar med att stoppa bensin- och dieselbilar från att köra på gatorna i Stockholms innerstad.

Ett sådant förbud träda i kraft under mandatperioden, bedömer Lars Strömgren (MP), trafikborgarråd Stockholms stad.

– Det hoppas och tror jag. Transportstyrelsen ska komma med ett besked innan jul, säger han till Di.

– En av de största kritikerna av miljözonen har varit turistbussbranschen, men på onsdag ska jag tala på en panel där de lanserar en eldriven turistbuss. Det verkar inte längre vara ett problem, fortsätter Strömgren.

”Kliv på vägen”

Det är oklart när förbudet kommer att träda i kraft, men Strömgren räknar med att fossildrivna bilar snart stoppas i innerstaden.

Den så kallade miljözon klass 3 föreslås omfatta 20 kvarter som täcker cirka 180 000 kvadratmeter.

Det rödgröna styret planerar dock att expandera zonen i ett nästa steg.

– Vi ser att omställningen till en utsläppsfri innerstad behöver göras stegvis. Miljözon klass 3 är ett viktigt kliv på vägen mot ett Stockholm med renare luft och trevligare gator, har Lars Strömgren framhållit.

Länsstyrelsen sa nej

I maj upphävde Länsstyrelsen i Stockholm beslutet att införa miljözon 3.

– Skälen för Länsstyrelsen beslut är i korthet att kommunens utredning inte ger stöd för att nyttan av miljözonen överväger de samhällsekonomiska konsekvenser som den får i det aktuella området, löd motiveringen. 

Stockholms stad har överklagat beslutet till Transportstyrelsen, som blir den sista instansen att pröva ärendet. Ett beslut väntas före årsskiftet.

Läs mer: Biljätte kollapsar 

FAKTA: Miljözon klass 3

Följande personbilar, lätta lastbilar och lätta bussar är tillåtna:

- rena elfordon

- gasfordon med utsläppsklass Euro 6

- bränslecellsfordon.

Laddhybrider är inte tillåtna.

Följande tunga lastbilar och tunga bussar är tillåtna:

- rena elfordon

- gasfordon med utsläppsklass Euro 6

- bränslecellsfordon

- laddhybrider med utsläppsklass Euro 6.

Källa: Stockholms stad

Andra läser: Nya regler för flygresenärer – får ersättning direkt

Foto: Dele_o

Text: Redaktionen


21 okt 2026

V och SD överens

2026 10 21

Det är inte varje dag som Vänsterpartiet och Sverigedemokraterna håller sams.

Men idag är en sådan dag då de två partierna faktiskt är överens och gjorde samma sak.

Både V och SD vill nämligen se sänkta politikerlöner. Och båda partierna röstade idag för förslaget när det på onsdagen lades fram i EU-parlamentet. De andra svenska partierna röstade emot, bortsett från Miljöpartiet som lade ned sina röster, rapporterar Expressen.

Hanna Gedin är en av Vänsterpartiets två EU-parlamentariker. Tidigare partiledaren Jonas Sjöstedt är den andra. 

– Det finns inga busschaufförer, lärare, socialarbetare eller städare som tjänar i närheten av parlamentarikernas löner. Utan dem så stannar Sverige, säger Hanna Gedin till tidningen.

Motsvarande månadslön på 400 000

Enligt Gedin finns det “absolut ingen rimlighet” att det finns politiker som tjänar “astronomiskt” mycket mer än vanliga svenska arbetare. 

För två år sedan kunde en granskning av TV4 Nyheterna visa att EU-parlamentariker får ersättningar motsvarande en månadslön på drygt 400 000 kronor. Samma granskning pekade på att det saknades krav på redovisningar.

– Det är svårt att se att förtroendet för demokratin skall stärkas om vi har ett regelverk som gäller för politiker och ett helt annat för alla andra medborgare, sade Christian Ekström, vd på föreningen Skattebetalarna, till kanalen vid tillfället.

Läs mer: Jätteökning efter valet – ”exceptionella siffror”

"Sticker i ögonen"

Grundlönen för en EU-parlamentariker ligger på cirka 10 300 euro, motsvarande omkring 114 363 kronor, enligt siffror från 2024.

Även då röstade EU-parlamentet om att sänka lönerna. Och precis som i år var då V och SD de enda partierna som röstade för förslaget, som då gällde en halvering av lönen.

– I det läget så sticker det verkligen i ögonen att folkvalda ska ha flera gånger högre lön än vad vanliga arbetstagare har, sade Hanna Gedin till Aftonbladet då.

Dagens omröstning slutade i 83 röster för förslaget och 533 emot. Beatrice Timgren, Dick Erixon och Charlie Weimers, de tre SD-ledamoterna, röstade för sänkningen, precis som V-politikerna.

Läs mer: S och MP ger med sig – skatten sänks för många svenskar

Foto: Ash Crow, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen