USA hävdar: Ryssland backar från ett krav

2025 05 09

USA är redo att skrota fredsförhandlingarna om inte Ryssland gör sig tillgängligt för en hållbar lösning på kriget.

Ultimatumet läggs fram än en gång från amerikanskt håll i natt. Den här gången från vicepresident JD Vance. 

– Det som skulle störa mig är att om vi drar slutsatsen att ryssarna inte deltar i förhandlingarna i god tro. Och om det händer, ja, då lämnar vi dem, säger han i en intervju med Fox News.

Backar från ett krav

På en punkt har dock förhandlingarna gått framåt, antyder JD Vance.

Enligt vicepresidenten förväntar sig inte Ryssland att få ukrainskt territorium som Putinregimen inte har erövrat.

– Vilket landet har krävt, framhåller danska public servicekanalen TV2 i en kommentar till Vances intervju.

Republikanen menar att det var en utgångspunkt från ryskt håll.

– Vi visste att Ryssland skulle begära för mycket eftersom Rysslands perspektiv på plats är att de vinner. Och Ukraina vill naturligtvis ha vapenvila, delvis för att det inte har gått så bra för ukrainarna. Vår ståndpunkt är att vi inte vill att Ukraina ska kollapsa, säger JD Vance.

Trump: Närmar oss beslut

Vicepresidenten har i dagarna uttryckt sig i liknande termer. Vid en säkerhetskonferens i Washington sade han att Vita huset lägger fokus på att få Ryssland och Ukraina att föra samtal direkt med varandra.

Nås inte vissa mål kommer USA att lämna.

– Jag skulle inte säga att ryssarna är ointresserade av att lösa den här saken. Vad jag skulle säga är att just nu kräver ryssarna en viss uppsättning krav, en viss uppsättning eftergifter för att få slut på konflikten. Vi tycker att de kräver för mycket, sade Vance enligt The Guardian.

Donald Trump ombads senare kommentera saken och sade då att “det är möjligt att det stämmer”.

– Vi närmar oss en punkt där vissa beslut måste fattas. Jag är inte glad över det, sade presidenten vid tillfället.

Zelenskyj: redo för 30 dagar med vapenvila

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj understryker att hans land är redo för en 30 dagar lång vapenvila med start omedelbart. Budskapet har framförts direkt till Donald Trump.

Vi väntar på att Ryssland ska stödja detta förslag. Jag bekräftade också att Ukraina är redo att delta i samtal i alla format, uttrycker Zelenskyj på X.

– Men för det måste Ryssland visa allvaret i sina avsikter att avsluta kriget, med början i en fullständig och villkorslös vapenvila. President Trump bekräftade att han vill att detta krig ska ta slut, är redo att hjälpa till och stöder behovet av en vapenvila.

Foto: Gage Skidmore resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


USA avslutar samarbete med Sverige – får stora konsekvenser

2025 08 11

USA drar in finansieringen till flera amerikanska forskningsprogram.

Flera svenska projekt med koppling till amerikanska National Institutes of Health (NIH) kommer att påverkas av neddragningarna, enligt en ny rapport från Sveriges akademikers centralorganisation, Saco.  

Det handlar bland annat om projekt inom forskningsområden som cancer, neurovetenskap och folkhälsa, som nu tvingas omfördela resurser, skära ner personalstyrkan eller pausa planering.

– USA har i många år varit ett vetenskapligt draglok. Forskare och studenter från hela världen har sökt sig till USA för att ta del av starka forskningsmiljöer med kraftfulla resurser. Nu ser vi en total förändring där vetenskapen undermineras och hårda nedskärningar drabbar forskningssamhället, säger Sacos ordförande Göran Arrius.

”Måste skyndsamt se över reglerna”

Nu kräver Göran Arrius att den svenska regeringen agerar.

Han vill se ett större anslag till svensk forskning i den kommande höstbudgeten.

– Saco har redan tidigare efterlyst tydligare prioriteringar, en långsiktig finansiering och mer satsningar på infrastrukturen för forskningen. Nu är det är viktigare än någonsin att Sverige investerar i strategisk och långsiktig forskning, säger Arrius.

–  I höstbudgeten som snart kommer så måste forskningspropositionens inriktning omsättas i handling. Dessutom måste den svenska regeringen skyndsamt se över reglerna för att ta emot högkvalificerad arbetskraft när forskare nu lämnar USA

LÄS MER: F-35-plan kan stoppas – stor ilska mot Trump

FAKTA: Saco

- Saco är en partipolitiskt obunden facklig centralorganisation som består av 21 fackförbund.

- Organisationens mål är att utveckla och förbättra löner, arbetsmiljö och rättigheter för Sveriges akademiker. Dessutom arbetar Saco med opinionsbildning genom utredningar och fakta som blir underlag i debattartiklar och redaktionella utspel.

Källa: Saco

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen


PLÖTSLIGA UPPGIFTER: Putin förbereder massiv eskalering

2025 08 11

På fredag flyger Rysslands diktator Vladimir Putin till Alaska för att träffa USA:s president Donald Trump.

Ledarna förväntas inleda förhandlingar om att avsluta Rysslands anfallskrig i Ukraina.

– Jag ska prata med Vladimir Putin och meddela honom att han måste stoppa det här kriget, säger Donald Trump på en pressträff inför fredagens toppmöte.

Uppgifter: Kommer eskalera kriget

Men Vladimir Putin tycks inte vilja stoppa sitt anfallskrig.

Enligt Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj förbereder diktatorn en stor eskalering av kriget.

Zelenskyj hänvisar till nya underrättelseuppgifter som visar att Ryssland förbereder flera militära offensiver i Ukraina.

– Ryssland visar inga tecken på att förbereda sig för att avsluta kriget. De flyttar sina styrkor för att inleda nya offensiva operationer, säger den ukrainske presidenten i sitt kvällstal.

I ett inlägg på X hävdar Zelenskyj att Ryssland försöker ”köpa tid” genom Putins kommande möte med Trump.

– Det är uppenbart att ryssarna helt enkelt vill köpa tid, inte avsluta kriget. Situationen på slagfältet och Rysslands brutala attacker mot civil infrastruktur och vanliga människor tydliggör detta.

LÄS MER: JD Vance ger Ukraina mardrömsbesked

Europa sätter press på Trump

Inför fredagens möte har flera europeiska företrädare betonat att en fredsuppgörelse mellan Ukraina och Ryssland måste vara hållbar och rättvis.

Tysklands förbundskansler Friedrich Merz har kallat flera europeiska allierade till krissamtal om saken.

Enligt Finlands utrikesminister Elina Valtonen kommer Europa att skicka ett gemensamt budskap till Donald Trump inför toppmötet med Putin.

– Vilken fred som helst duger inte. Det duger inte för Ukraina och det duger inte för Europa, säger hon till Yle.

– En orättvis fred eller en sådan fred där angriparen på något sätt belönas kan bara ha försvagande följder. Inte bara för säkerheten i Europa, utan för hela världsordningen.

LÄS MER: Tyskland blixtinkallar till krismöte

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen