9 augusti 2026

Ryssland attackerat – 1 000 kilometer från Ukraina

2025 11 08

Ukrainska drönare har på nytt slagit till mot Ryssland.

De ukrainska “drönarsanktionerna” fortsätter.

Nu kommer uppgifter om att ryska Basjkirien – beläget omkring tusen kilometer från den ukrainska gränsen – har attackerats, rapporterar Kyiv Independent.

Ny attack

Ukrainas militära underrättelsetjänst HUR uppger att deras drönare slog till mot en viktig petrokemisk anläggning i regionen.

Ukrainska långdistansdrönare slog till mot den petrokemiska anläggningen i Sterlitamak, som förser den ryska armén och Rysslands militärindustriella komplex med bland annat flygbränsle och syntetiska polymerer.

Brand i verkstad

HUR hävdar att drönarattacken ledde till en brand i verkstaden som producerar en tillsats känd som agidol, vilken används till flygbränsle.

Republikens chef, Radiy Khabirov, har inte kommenterat den påstådda drönarattacken mot den viktiga anläggningen.

Läs mer: Sverige har bidragit till attacker mot Ryssland

Fortsätter avancera

Samtidigt kommer uppgifter om att de ryska styrkorna fortsätter att avancera i den strategiskt viktiga staden Pokrovsk – där Ukraina har haft det svårt under en tid.

– Geolokaliserade filmklipp publicerade den 6 och 7 november indikerar att ryska styrkor nyligen avancerade i nordöstra och till de östra utkanterna av Pokrovsk samt i södra Myrnohrad, öster om Pokrovsk, och norr om Myrnohrad, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of war.

Söder om Krasnyi Lyman

ISW fortsätter.

– Ytterligare geolokaliserad film publicerad den 7 november indikerar att ryska styrkor även avancerade söder om Krasnyi Lyman nordost om Pokrovsk och omedelbart norr om Myrnohrad, framhåller tankesmedjan.

– En rysk militärbloggare hävdade att ryska styrkor nådde de nordvästra, norra och nordöstra utkanterna av Pokrovsk.

Läs mer: Nytt Tomahawk-besked – direkt från Zelenskyj

Foto: A. Stutesman

Text: Redaktionen


Moskva brinner

2026 08 16

Drönare har slagit ner i Moskva oblast.

Tidigt på söndagsmorgonen har bilder och filmklipp börjat cirkulera på en kraftig brand i Moskva oblast.

Flera måltavlor har attackerats.

Bland annat har ett lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries fått besök av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Moskva brinner

Ukrainska styrkor har attackerat Wildberries-lagret samt städer över hela Moskva oblast i en omfattande nattlig attack.

En kraftig brand har brutit ut i lagret belägen i byn Koledino nära staden Moskva.

Stora lågor och rökmoln som stiger mot himlen syns på bilder och filmklipp som cirkulerar på sociala medier.

Inte bara Wildberries

Men det är inte bara Wildberries som har attackerats under natten.

– I staden Domodedovo sattes produktions- och logistikkomplexet Severnoye Domodedovo i brand i samband med attacken.

Rapporter om nedslag av ukrainska drönare kommer också från staden Chekhov, men där är det för närvarande oklart vad som har träffats.

Läs mer: Drönare vid turistresort

Ännu en smäll

Sedan mitten av juli har Ukrainas styrkor träffat åtminstone 24 lager tillhörande e-handelsjätten, rapporterar United24Media.

Ukraina ser företaget som ett legitimt militärt mål i och med att Wildberries säljer olika typer av militära produkter, däribland drönare och militärkläder.

Omkring en tredjedel av Wildberries lagerkapacitet har slagits ut i samband med attackerna. 

Därför Wildberries

Anledningen till attackerna mot Wildberries är att ställa till det för den ryska militären och ekonomin.

Det berättar Serhij Kuzan, ordförande för Ukrainas centrum för säkerhet och samarbete.

– Det huvudsakliga syftet med att slå till mot Wildberries lagerlokaler är att störa den ryska logistiken samt försörjningen av produkter med dubbla användningsområden, kritisk elektronik, sanktionsbelagda varor och liknande till den ryska armén och ryska vapentillverkare, säger Kuzan till BBC.

Läs mer: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Exilenova+ / Sociala medier

Text: Redaktionen


Sveriges bilister överens – ny lag måste införas

2026 08 16

Svenska bilister vill se en ny lag för fotgängare.

För ett par år sedan framförde socialdemokratiska ledamöter en motion om lagstadgad skyldighet att bära reflex när det är mörkt ute.

En undersökning visar samtidigt att åtta av tio svenska bilister vill se samma lagkrav.

Frågan kan komma att aktualiseras på nytt vid ett regeringsskifte.

Ny lag kan införas

Var tredje gångtrafikant, 34 procent, använder aldrig eller sällan reflex i mörker.

Detta enligt en undersökning från Synoptik.

Majoriteten av landets bilister vill se ett lagkrav för gångtrafikanter att bära reflex i mörker, någonting som skulle kunna bli verklighet vid ett regeringsskifte.

Tidigare förslag

I dagsläget ligger inget sådant förslag på bordet.

Men för ett par år sedan framförde Fredrik Lundh Sammeli (S), Linus Sköld (S) och Ida Karkiainen (S) en motion om saken.

– Enligt nuvarande lagstiftning i Sverige ska cyklar, mopeder, rullstolar, sparkar, traktorer, hästfordon och släpfordon som dras av traktorer eller motorredskap vara utrustade med reflexer vid färd i mörker. Det finns dock ingen motsvarande lag som ålägger fotgängare att bära reflex, menades det då.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

“Bör överväga”

Lundh Sammeli, Sköld och Karkiainen blickade mot Sveriges grannland i öst för inspiration.

– I Finland är det lagstadgat att fotgängare som rör sig på väg under mörker ska bära en ändamålsenlig reflex. Detta är en princip som Sverige bör överväga att införa. 

“Förståeligt”

Åtta av tio bilister vill införa en reflexlag för gångtrafikanter i mörker, likt den som redan finns för cyklister. 

– En säker och trygg trafikmiljö handlar om ett samspel mellan alla trafikanter, sade Synoptiks Cecilia Blom Hesselgren i samband med undersökningen.

– Med tanke på att så få fotgängare bär reflex i mörkret är det förståeligt att bilisterna välkomnar ett lagkrav. Av egen erfarenhet som förare vet man hur stor skillnad reflexen gör för synligheten i mörker.

Läs mer: Svenskt spannmål klarade sig från värmen

Foto: T. Pal

Text: Redaktionen