Ryssland attackeras med Black Hawk-helikoptrar

2025 11 01

Ryssland uppges ha attackerats med hjälp av Black Hawk-helikoptrar.

Ukraina har utfört en vågad specialoperation med hjälp av Black Hawk-helikoptrar.

Ukrainska specialstyrkor har landet i områden som Ryssland säger sig kontrollera.

Attackerar med Black Hawk

Det är den ukrainska militära underrättelsetjänsten HUR:s specialstyrkor som har landat i staden Pokrovsk tidigare i veckan och genomfört en vågad operation, rapporterar Kyiv Post.

Trupperna anlända med Black Hawk-helikoptrar i delar av den strategiskt viktiga staden som Ryssland säger sig kontrollera.

– Ja, det skedde en landstigning. Flera grupper som använde USA-tillverkade Black Hawk-helikoptrar landade och gick in i distrikt som Ryssland påstod sig kontrollera, säger en källa inom Ukrainas försvarsmakt, enligt tidningen.

Specialstyrkorna har haft i uppdrag att återställa försörjningslinjer och stabilisera frontlinjen.

– Det viktigaste målet med operationen var att återöppna kritiska logistikrutter som försörjer ukrainska enheter, enligt källan.

LÄS OCKSÅ: Kaos i Ryssland - flygplatser stängs efter massattack

Ryssland hävdar att attacken stoppats

En video i sociala medier visar hur minst tio ukrainska soldater kliver ur en helikopter.

Ryssland har på lördagen hävdat att de har "stoppat ett försök av Ukrainas militära underrättelsetjänsts specialstyrkor att landa" nära Pokrovsk.

De hävdar också att alla 11 soldater som anlände med helikopter har dödats.

Men uppgifterna dementeras av Ukraina, som också har dementerat uppgifter om att hela staden har omringats.

– Gerasimov [chefen för generalstaben för de ryska väpnade styrkorna] ljuger – precis som han gjorde för några dagar sedan när han berättade för Putin att Pokrovsk var omringat, säger underrättelsekällan, enligt tidningen.

Viktig och omstridd stad

Pokrovsk beskrivs som en strategiskt viktig stad som inte kontrolleras fullt ut av vare sig Ryssland eller Ukraina.

Det har tidigare i veckan rapporterats att ryskt infanteri har infiltrerat staden och utlöst gatustrider.

Ukraina har sagt att situationen i Pokrovsk är ”svår”, och enligt DeepState är hälften av staden fortfarande omstridd.

LÄS OCKSÅ: USA tar chockerande beslut - "hot mot demokratin"

Foto: Acroterion Wikimedia

Text: Redaktionen


JUST NU: Världsband går till häpnadsväckande angrepp

2025 11 01

Liam Gahhagher i världsbandet Oasis rasar.

Oasis är ett av världens mest populära pop- och rockband, och befinner sig nu på världsturné efter 16 års uppehåll från liveframträdanden.

Men en händelse vid bandets konsert i Melbourne, Australien har väckt raseri hos sångaren Liam Gallagher – som nu går till bisarrt angrepp.

Går till grovt angrepp

I samband med den första av tre spelningar i Melbourne, inför mer än 50 000 åskådare, skedde en incident som får Gallagher att rasa.

Någon tände en bengalisk eld och slängde upp den mitt i publikhavet medan bandet spelade den klassiska låten ”Champagne Supernova”.

Nu går Liam Gallagher till häpnadsväckande angrepp mot den ansvariga, som inte har identifierats.

I ett inlägg på X använder Gallagher ett mycket grovt språk mot den skyldiga.

– Till den massiva fitta som slängde upp den där bengalen igår kväll på spelningen i Melbourne, du är en allvarligt störd individ och du kommer att få igen, skriver Liam Gallagher i inlägget.

LÄS OCKSÅ: USA tar kontroversiellt beslut - "hot mot demokratin"

Trodde det var en del av showen

Ingen ska ha skadats i samband med att bengalen tändes och slängdes upp, och ingen kunde gripas för incidenten, rapporterar ABC News.

Vissa fans trodde att bengalen var en del av showen.

Efter att låten var slut kommenterade Gallagher dock händelsen med orden ”naughty, naughty, naughty”.

Spelningen var den första av tre i Melbourne för Oasis, som är ett av världens mest kända band med bröderna Liam och Noel Gallagher i spetsen.

Bröderna har ofta och länge varit osams, men har nu alltså gett sig ut på en världsturné med bandet.

Dödsfall på konsert i somras

I somras skedde en betydligt allvarligare händelse i samband med Oasis konsert på Wembley Stadium i början av augusti.

En man föll ner från en av de övre läktarna och miste livet, rapporterade The Sun.

Bandet kommenterade det tragiska dödsfallet och sade att de var ”chockade och ledsna” över de inträffade. De framförde också sina ”innerliga kondoleanser till familj och vänner” till den drabbade, rapporterade BBC.

LÄS OCKSÅ: Amerikansk bransch kollapsar - "En mardröm"

Foto: Nainoa Shizuru

Text: Redaktionen


11 november 2025

S-BAKSLAG: Väljarna tror inte på Anderssons besked

2025 11 01

Väljarna tror inte på ett besked som Magdalena Andersson (S) har gett.

Migrationspolitiken har länge varit en viktig fråga i svensk politik, och ser ut att bli det även i nästa val.

Magdalena Andersson (S) har gett beskedet att hon vill föra en stram migrationspolitik.

Men väljarna verkar inte tro på vad hon säger, enligt en ny mätning.

Väljarna tror inte på Anderssons besked

Andersson har varit tydlig med att Socialdemokraterna ska stå för en stram migrationspolitik.

Men den vanligaste uppfattningen hos väljarna är att S står för raka motsatsen till det, enligt en ny mätning från DN/Ipsos.

I mätningen svarar 38 procent av väljarna att de tror att S vill ta emot fler flyktingar och invandrare, rapporterar tidningen.

Bara 17 procent tror att S vill minska invandringen och flyktingmottagandet, medan övriga svarar ”Varken eller” eller ”Vet ej”.

Undersökningen visar alltså att den största andelen av väljarna tror att S vill öka invandringen.

– Det är en bra bit kvar till att flertalet i väljarkåren ska uppfatta Socialdemokraterna som lika strikta i migrationspolitiken som Tidöpartierna, säger Ipsos opinionsanalytiker Nicklas Källebring till tidningen.

LÄS OCKSÅ: DAGAR KVAR: Så gör Riksbanken med räntan

Tydligare bild av Tidöpartierna

När det gäller SD, M och KD uppfattar en stor majoritet att dessa partier vill ta emot färre flyktingar och invandrare. Bilden av L är lite mer osäker – men den samlade bilden är att Tidöpartierna har lyckats nå fram med budskapet att de vill ta emot färre flyktingar och invandrare.

Men S tycks alltså ha svårare att nå fram med det budskapet.

– Väljarna måste nog uppleva mer konkret politik från Socialdemokraterna om de ska få en annan uppfattning, säger Nicklas Källebring till tidningen.

Bland väljarna själva anser 53 procent att Sverige bör ta emot färre invandrare och flyktingar än idag, medan 13 procent vill ta emot fler.

Andersson citerar Palme

Magdalena Anderssons budskap om att S ska stå för en stram migrationspolitik har tidvis också väckt intern kritik inom partiet.

På partiets kongress i våras förekom kritik mot den strama linjen, vilket Aftonbladet har rapporterat.

– Vi utvisar människor, skickar ut dem från landet. Det är inte mänskligt, vi ska skydda dem som behöver skydd, sade Maryna Bialesta Vilhelm, ordförande för S i Arvika, till tidningen.

Partiledaren står dock fast vid den strama linjen.

– Jag säger som Olof Palme sade, vi kan inte ha en större invandring än vi förmår klara att integrera, sade Magdalena Andersson i samband med kongressen.

LÄS OCKSÅ: Oväntad upptäckt om salt - inte bara blodtrycket som påverkas

Foto: Socialdemokraterna

Text: Redaktionen