Ryssar vallfärdar till Natoland

2024 04 16

Medan ryska soldater skickas till Ukraina strömmar ryska turister till Natolandet Turkiet.

Det rapporterar den ryska statliga nyhetsbyrån Tass.

Totalt reste omkring 172 000 ryssar till Turkiet under årets första kvartal. Antalet bokningar till den populära turistorten Antalya ökade med 25 procent.

Den ryska ambassadören i Turkiet, Alexei Yerkhov,  förutspår att rekordmånga ryssar kommer att bege sig till Turkiet under 2024.

– Vi förväntar oss att antalet ryska turister som åker till Turkiet kommer överstiga 6,4 miljoner i slutet av 2024, jämfört med förra årets siffra på 6,3 miljoner, säger han enligt Tass.

Siffran skulle innebära att ryssarna befäster sin ställning som Turkiets största och viktigaste turistgrupp.

– Ryssarna behåller förstaplatsen. Cirka 172 000, eller cirka 20 procent av alla utlänningar som kom till Turkiet under årets första tre månader var från Ryssland. Det finns därför all anledning att förvänta sig att det totala antalet ryska turister överstiger förra årets nivå, säger ambassadör Alexei Yerkhov.

Välkomnar ryssar

Efter Rysslands invasion av Ukraina har Turkiet valt att bibehålla sin starka relation med den ryska diktaturen.

Många Natoländer, bland annat Finland, Polen, Lettland, Litauen och Estland,  har valt att sätta stopp för ryska turister.

Men Turkiet har valt en annan väg. Landet välkomnar ryska turister, flyktingar och oligarker.

Cypern pekas ut

Norra Cypern, som kontrolleras av Turkiet, har även blivit ett populärt resmål för ryska medborgare. En anledning till det är att ryssar kan undkomma ekonomiska sanktioner på öns norra del.

– Det finansiella systemet i den turkcypriotiska utbrytardelen är inte en del av det internationella Swift. I stället är bankerna nära länkade med Turkiet. Internationella transaktioner sker med Ankara som mellanhand, framhåller Utrikespolitiska institutet (UI) i en analys.

Utbrytardelen på norra Cypern erkänns endast av Turkiet. Rika ryssar, som bosätter sig i området, utnyttjar Turkiets vägran att införa sanktioner mot Ryssland, trots att landet är en del av Nato.

– Det är goda nyheter för den som till följd av sanktioner behöver slussa vidare och investera sina ryska tillgångar någon annanstans, konstaterar Ui.

Foto: Дмитрий Хрусталев-Григорьев

Text: Redaktionen


Viktigt odds har svängt – första gången under valrörelsen

2026 09 08

Liberalernas överlevnad kan bli avgörande för Tidöpartiernas möjligheter att vinna valet.

Nu visar flera mätningar att partiet närmar sig fyra procent. I måndagens mätning från TV4/Novus klättrade L dessutom över spärren för första gången sedan 2022.

Nu nås partiet av ytterligare ett positivt besked.

Spelbolaget Unibet meddelar att oddset på att Liberalerna får över fyra procent av rösterna har störtdykt.

Enligt det senaste oddsläget står Liberalerna i 1,45 gånger pengarna på att få över fyra procent i valet, jämfört med 2,50 gånger pengarna på att hamna under spärren.

Det senaste oddsläget motsvarar en sannolikhet på omkring 63 procent för att Liberalerna klarar riksdagsspärren. Det är första gången under valrörelsen som oddsen talar till L:s fördel.

Stor vändning i torsdags

Raúl Valencia López, marknads- och pr-ansvarig på Unibet, uppger att oddsen började svänga redan i torsdags förra veckan – fyra dagar innan Novus mätning publicerades.

– Att oddsen svängde redan i torsdags indikerar att något förändrades i synen på Liberalernas chanser innan mätningen kom, säger han.

– Det visar hur odds och opinionsmätningar kan röra sig i olika takt, där oddsen väger in fler faktorer, inte minst spelarnas egna bedömningar av vad som händer i valrörelsen.

LÄS OCKSÅ: Willys överraskar – “Saknar motstycke” 

FAKTA: Unibets odds på riksdagsvalet 2026

Prestation per parti:

- Socialdemorkraterna: Över 28,5% – 2.05



- Moderaterna: Över 18% –1.75



- Sverigedemokraterna: Över 20,5% – 1.85

- Centerpartiet: Över 7,5% – 1.73



- Vänsterpartiet: Över 8,0% – 1.80



- Kristdemokraterna: Över 6,5% – 1.73

- Miljöpartiet:
Över 7,0% – 1.73

- Liberalerna: Över 4,0% – 1.45

Flest mandat:

- (S+V+MP+C): 1.38


- (M+SD+KD+L): 2.80

Källa: Unibet

ANDRA LÄSER: USA-stridsflyg har bombat fel 

Foto: Marcusoscarsson.se

Text: Redaktionen


7 sep 2026

Anmälningar rasslar in mot Biltema

2026 09 07

En våg av anmälningar har kommit in till Biltema.

En stor mängd kunder har anmält Biltema till Allmänna reklamationsnämnden.

Detta efter problem med kedjans egna märke.

Anmälningar väller in

Det riktas nu kritik mot Biltemas elcyklar av märket Yosemite.

Enligt en genomgång av Carup har det kommit in otaliga anmälningar till Allmänna reklamationsnämnden, ARN, sedan januari förra året.

Problemen som beskrivs handlar bland annat om återkommande tekniska fel, problem med växlar och kedjor samt elektronik och batterier som inte fungerar som de ska.

Kunder har upplevt återkommande problem trots att cyklarna har försökt repareras.

Minst en kund har efter flera månaders väntan fått besked från ARN, fått rätt och rekommenderat Biltema att häva köpet och betala tillbaka pengarna.

LÄS MER: ”Jag vill ha det tillbaka” – Trump dundrar mot Europa

Budgetcyklar från kedjan

Yosemite är Biltemas eget märke av elcyklar och modellerna riktar sig till kunder som vill ha en billigare elcykel.

– Yosemite by Biltema är ett unikt varumärke med högkvalitativa produkter inom sport och fritid, för dig som vill komma närmare naturen. Yosemite-serien håller hög kvalitet samtidigt som den är lite snällare mot plånboken, skriver kedjan om produkten.

Priserna varierar beroende på modell och utrustning, från omkring 8 500 kronor upp till runt 21 000 kronor.

Kunder vänder sig till ARN

I flera av de anmälningar som kommit in uppges kunder ha vänt sig till nämnden efter att problemen kvarstått eller efter att de inte varit nöjda med Biltemas hantering av reklamationen.

ARN prövar tvister mellan konsumenter och företag och kan lämna en rekommendation om hur tvisten bör lösas.

I första hand kan kunden kräva att felet åtgärdas, exempelvis genom reparation eller i vissa fall omleverans.

– Det kan också bli aktuellt att häva köpet. Att häva köpet innebär att företaget tar tillbaka varan och du får pengarna tillbaka, meddelar Konsumentverket.

Biltema har enligt Carup fått möjlighet att kommentera uppgifterna, men har inte svarat.

LÄS MER: USA skyller på Ukraina – deras fel

Foto: Biltema

Text: Redaktionen