Ryskt raseri mot svenska skidstjärnan

2025 01 23

En rysk längdskidåkerska går till attack mot Linn Svahn.

Till följd av Rysslands anfallskrig mot Ukraina har rysk representation i världsidrotten begränsats kraftigt.

Ryssland tillåts exempelvis inte kvala till världsmästerskapet eller europamästerskapet i fotboll - och spelar därmed enbart vänskapsmatcher mot länder som Brunei och Belarus.

Inte heller i skidvärlden tillåts rysk representation.

Rasar mot Svahn

Den ryska längdskidåkerskan Veronika Stepanova, som poserat på bild med Vladimir Putin, har bjudit in svenska och norska atleter för att tävla i Dubai.

En som fick inbjudan är Linn Svahn, som då svarade så här:

– Jag ser inte mig själv tävla mot ryskor eller ryssar just nu, sade hon till Aftonbladet då.

“Russofob”

Stepanova rasar mot Svahn - och kallar henne “russofob”.

– Jag är redo att åka skidor med Linn Svahn i samma spår, även om hon är den mest konsekventa russofoben bland västerländska åkare, säger ryskan enligt Expressen.

Återkommande begrepp

Den ryska regeringen har godkänt ett lagförslag om kriminalisering av utlänningar som har gjort sig skyldiga till ”russofobi”.

Det definieras som ”en ovänlig, fördomsfull och fientlig inställning till ryska medborgare, det ryska språket och den ryska kulturen”.

Diskriminerande åtgärder från myndigheter i stater som är ovänligt inställda till Ryssland betraktas också som russofobi, rapporterar Kyiv Post.

“Är rasism”

Spridningen av russofobi är inget annat än rasism, har Vladimir Putin hävdat.

– Dagens globala russofobi kan inte vara något annat än en manifestation av rasism, har han sagt enligt den ryska nyhetsbyrån TASS.

Samtidigt fortsätter Putin att bedriva sitt brutala krig mot Ukraina, ett krig som har sett mängder av civila dödsfall, förstörelsen av hela städer och hundratusentals döda och skadade ryska och ukrainska soldater.

Putin visar inga tecken på att sätta sig vid förhandlingsbordet utan att få igenom sina mål för vad han under en längre tid kallat den “speciella militära operationen”.

Foto: A. Doucett

Text: Redaktionen


Bottenbetyg för nordiskt flygbolag – sämst i Europa

2025 07 16

Det finländska flygbolaget får bottenbetyg i en ny europeisk jämförelse av flygbolag.

I konsumentportalen Flightrights senaste rankning placerar sig Finnair på toppen bland Europas sämsta flygbolag – med ett sammanlagt betyg på 2,48 av 5.

Den lägsta poängen ligger i kategorin pålitlighet, där bolaget bara får 1,5 stjärnor. Kategorin mäter hur ofta flyg ställs in, försenas eller om passagerare nekas ombordstigning.

Flightright tittade även på betalningsbeteende och hur snabbt och smidigt bolagen hanterar krav på ersättning. Där fick Finnair betyget 3 av 5, vilket visar att det finns förbättringspotential.

Interna konflikter

Finnairs pålitlighet har påverkats kraftigt av interna konflikter. Bland annat har bolaget drabbats av arbetsmarknadstvister som lett till inställda flyg och stora förseningar.

Finnair har redovisat ett kraftigt försämrat resultat för årets första halvår, med förluster på över 50 miljoner euro.

Den negativa utvecklingen kopplas direkt till vårens omfattande strejker, där konflikter med både piloter och markpersonal lett till att över 1 300 flyg fått ställas in.

– Vi ber uppriktigt om ursäkt till alla kunder som upplevt störningar i sina reseplaner på grund av arbetskonflikten, säger Finnairs vd Turkka Kuusisto i ett pressmeddelande.

I söndags nådde Finnair och fackförbundet Luftfartsunionen IAU en överenskommelse tillsammans med arbetsgivarorganisationen Palta, vilket innebär att strejkerna nu är avslutade.

Missnöjda resenärer ger låga betyg

Den tredje och sista kategorin, kundnöjdhet, baseras på enkäter där resenärer bedömer sin helhetsupplevelse. Där fick Finnair 2,94 av 5, ett resultat som drar ner helhetsindexet.

Medan Finnair hamnade i botten siktade Discover Airlines in sig på toppen med 3,33 i totalbetyg. Även lågprisjättarna Vueling och Ryanair hamnade lågt, men inte sämst.

Portal för resenärer 

Flightright som utfärdat rankningen är en portal som hjälper passagerare att utöva sina rättigheter och att hävda dem gentemot flygbolagen.

 – Som marknadsledare inom vårt segment är vi fast beslutna att se till att det alltid blir bevisat att man har rätt, menar de.

Finnair har ännu inte kommenterat resultatet offentligt.

Foto: G. Van der Walt

Text: Redaktionen


Kraftig varning för populärt färdmedel – fler behöver akutvård

2025 07 16

Allt fler unga skadas i olyckor på elsparkcykel.

Universitetssjukhuset i Linköping slår larm om en tydlig ökning av patienter efter olyckor med elsparkcyklar.

Enligt läkarchefen Maciej Wajda har antalet olyckor kopplade till elsparkcyklar ökat markant, särskilt under sommarmånaderna. Det handlar inte bara om lindriga skrubbsår.

– Vi ser allt från frakturer till skallskador. I vissa perioder kommer det in en till två skadade per dag, säger han till Corren.

Olyckorna drabbar inte bara de som kör – även fotgängare och cyklister råkar ut för kollisioner.

– Det är inte bara personer som själva har kört elsparkcykel som behöver akutvård, utan även människor som blivit påkörda eller kolliderat med någon, betonar Wajda.

Unga och berusade utgör majoriteten

Olycksstatistiken visar att det främst är unga mellan 15 och 25 år som hamnar på akuten. En bidragande orsak är berusning. Många har därför nedsatt omdöme när de ger sig ut på elsparkcykel sent på kvällen eller natten.

Sjukhuset efterlyser nu tydligare regler, förebyggande åtgärder och ökad medvetenhet för att minska antalet skador.

Regelverket för elsparkcykel

Enligt Transportstyrelsen räknas elsparkcyklar som cyklar så länge de inte går snabbare än 20 km/h och har en motoreffekt som inte överstiger 250 watt. I sådana fall gäller samma trafikregler som för vanliga cyklar.

I Sverige finns ingen lag som sätter en specifik åldersgräns för att köra elsparkcykel, men det rekommenderas att förare är minst 15 år gamla och har tillräcklig mognad samt förståelse för trafikregler.

Ny lag i Finland

I Finland har man tagit oron ett steg längre. Sedan den 17 juni 2025 gäller nya regler för elsparkcyklar. Nu måste man vara minst 15 år gammal för att köra elsparkcykel, oavsett om den är hyrd eller privatägd.

Den nya lagen, som undertecknats av Finlands president Alexander Stubb, inkluderar även en alkoholgräns på 0,5 promille – samma som för bilkörning.

Foto: S. Andrews

Text: Redaktionen