27okt2025

Ryska styrkor kan lämna två ockuperade områden

2024 09 30

Ryssland är öppet för en kompromiss som kan leda till att ryska styrkor lämnar två ockuperade regioner.

Det hävdar Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov.

Det handlar dock inte om något av områdena som Ryssland ockuperar i Ukraina, utan om utbrytarrepublikerna Sydossetien och Abchazien i Georgien.

Sedan invasionen av Georgien 2008 har Ryssland kontrollerat områdena, som utgör cirka en femtedel av Georgiens yta.

Nu kan alltså ryska trupper lämna regionerna, enligt Sergej Lavrov.

– De har sagt att de vill ha en historisk försoning. Vilken form denna försoning tar är upp till staterna Sydossetien och Abchazien att bestämma. Om det finns intresse från alla parter att normalisera relationerna, så är vi redo att hjälpa till, säger han på en pressträff.

– Ryssland skulle kunna ta fram en handlingsplan för att dra tillbaka sina väpnade styrkor från Georgiens internationellt erkända territorium.

På väg att bli rysk lydstat

Lavrovs besked bör inte betraktas som en fredshandling av Ryssland.

Det handlar snarare om ett svar på utvecklingen i Georgien. Det ryssvänliga regeringspartiet Georgisk dröm har fört landet närmare den ryska diktaturen genom ett antal beslut. Om utvecklingen fortsätter ser Georgien ut att bli en rysk lydstat, i likhet med Belarus.

Georgisk dröm har strävat efter försoning med Ryssland, trots kriget i Ukraina. Under deras styre har Georgien stärkt handelsbanden med Ryssland och vägrat införa sanktioner mot Moskva.

Den georgiska regeringen har även lagt fram ett hårt kritiserade lagförslag om ”utländska agenter”.

Den nya lagen innebär att organisationer som får mer än 20 procent av sin finansiering från utlandet måste registrera sig som ”utländska agenter” – det vill säga organisationer som "bedriver en främmande makts intressen".

En liknande lag infördes i Ryssland 2012. Kreml har utnyttjat lagen för att slå ner på oliktänkande.

Går till valurnorna

Den 26 oktober är det val i Georgien.

Valet har beskrivits som avgörande för landets framtid. Om oppositionen vinner kommer Georgien återigen att närma sig EU och väst. Om Georgisk dröm behåller makten kommer landet i stället att vända blicken mot Kreml.

Foto: K Schmidt resp resp. Д Григорьев

Text: Redaktionen


08 okt 26

UPPGIFTER: C presenterar plan för ny regering

2026 10 08

På fredag träffas de rödgröna partierna för ett första möte efter valet.

Mötet, som äger rum på initiativ av Centerpartiet, kommer att hållas på Högberga gård i Lidingö.

Utöver MP, V och S har även externa aktörer bjudits in. Det handlar bland annat om företrädare för näringslivet, fackförbund och andra samhällsviktiga aktörer. Syftet med mötet är enligt Centern att få en “gemensam lägesgenomgång” av vilka samhällsutmaningar som ligger framför en kommande regering.

Men partiet ser samtidigt mötet som ett första steg mot att ta fram ett gemensamt sakpolitiskt program för en S-ledd regering, rapporterar TV4 med hänvisning till flera källor inom Centerpartiet.

– Det är en flerstegsraket. Men just nu är vi tidigt i den processen, säger en källa till kanalen.

Tre steg

Lidingömötet pekas ut som det första steget i Centerpartiets plan.

Nästa steg är att diskutera lösningar på de samhällsproblem som identifieras under det inledande mötet. Därefter är tanken att partierna tillsammans ska förhandla fram sakpolitik, uppger TV4.

C-företrädarna räknar dock med att svårigheter kan uppstå redan under det första steget, när de fyra partierna ska enas om en gemensam problembild.

–  Alla kommer in med olika syn på samhälle och politik. Så det kan finnas tillräckliga problem i att formulera den där bilden för att ens tänka på steg två eller tre, säger en källa till kanalen.

Läs också: Flera kronor dyrare – så dyr blir bensinen i vinter

Möte med Ebba Busch

Samtidigt fortsätter Centerpartiet att föra samtal med partier på högersidan.  

På torsdagen fångades KD-ledaren Ebba Busch och Centerpartiets partiledare Elisabeth Thand Ringqvist på bild tillsammans av Aftonbladet. Båda bekräftade att de träffats, men ville inte gå in på detaljer om vad de diskuterat.

Socialdemokraternas ekonomiskpolitiska talesperson Mikael Damberg kommenterar mötet.

– Jag antar att många partier träffar varandra, det är helt rimligt, säger han till Aftonbladet.

På frågan om Thand Ringqvist agerande kan störa regeringsförhandlingarna på den rödgröna sidan, svarar Damberg:

– Jag ser att hon tar sitt uppdrag som centerpartistisk ledare på allvar, hon har också sett till att bjuda in fyra partier till ett gemensamt möte i morgon. Det ser jag fram emot att delta på.

Andra läser: Superlaser rullas ut – nu kommer bilister inte undan längre 

Foto: Centerpartiet resp Socialdemokraterna

Text: Redaktionen


08 okt 26

Jimmie Åkesson öppnar för oväntat samarbete

2026 10 08

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson har länge förespråkat ett konservativt block i svensk politik.

Redan 2018 pekade SD-ledare ut KD och M som tänkbara samarbetspartners.

Åtta år senare gick SD till val tillsammans med M, KD och L.

Nu kan dock Tidösamarbetet vara på väg att upplösas. Det antyder Jimmie Åkesson i en debattartikel i Expressen.

SD-ledaren öppnar för nya samarbeten, både till vänster och höger.

I artikeln framhåller Åkesson att Sverigedemokraterna inte tillhör något av de traditionella blocken. Han betonar att SD inte är ett borgerligt parti och inte har några röda linjer mot något av riksdagens övriga partier.

– Vi kan samarbeta åt båda håll utifrån vad som ger oss störst möjlighet att få igenom vår politik. Under den här mandatperioden kommer vi att återta den positionen, skriver Åkesson.

”Sverigedemokraterna efter Tidö”

Enligt Åkesson inleds nu en helt ny period för SD. Han beskriver den som tiden efter Tidösamarbetet.

– Nu rivstartar vi ett omfattande arbete med ”Sverigedemokraterna efter Tidö”, inför partiets landsdagar nästa höst. Redan nu lägger vi grunden och förbereder oss för att ta nästa stora steg. 

Andra läser: Matjätte i botten – dyrast av alla 

Stänger dörren

Att agera stödparti till en borgerlig regering finns inte på bordet, enligt Åkesson.

– ”Sverigedemokraterna kommer efter valet 2026 att antingen ingå i en regering eller vara i opposition.” Detta har jag sagt i flera år och det gäller fortfarande, skriver han på X.

– Vi har inga röda linjer eller håller oss med sandlådefasoner, vi har ett legitimt krav att sitta med i en regering som vi ger våra röster. Inga konstigheter. Att trycka annat än rött för en statsminister som avser bilda regering utan sverigedemokratiska ministrar finns inte på kartan, fortsätter Åkesson.

Läs också: Turkiet står redo – Erdogan ger besked 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen