25 aug 26

Ryska styrkor drar sig tillbaka – efter 30 år

2025 01 02

Ryska trupper har lämnat en gränspost som de patrullerat i 30 år.

Det rör sig om gränsstationen Agarak, som ligger vid gränsen mellan Armenien och Iran.

Armeniens premiärminister Nikol Pasjinjan bekräftar det ryska tillbakadragandet.

– Endast armeniska styrkor patrullerade vägspärren, framhåller han i en kommentar.

Frostig relation

Det ryska tillbakadragandet är en del av en ny överenskommelse mellan Armenien och Ryssland.

Pasjinjan och Rysslands diktator Vladimir Putin har enats om att ryska soldater ska dra sig tillbaka från samtliga positioner längs Armeniens gränser.

Från och med 2025 ska armeniska trupper skydda landets gränser mot Iran och Turkiet, vilket tidigare har varit Rysslands uppgift.

Det nya beslutet markerar ett stort trendbrott i Armeniens relation till Ryssland. Länderna, som tidigare var allierade, har numera en mycket spänd relation.

De senaste åren har relationen nått en historisk bottennivå.

Detta efter att den ryskledda militäralliansen CSTO, där Armenien var medlem, vägrade ingripa när Azerbajdzjan inledde en offensiv mot Armenien under hösten 2022.

Premiärminister Pasjinjan har även riktat skarp kritik mot ryska fredsbevarande styrkor, som var utplacerade i utbrytarregionen Nagorno-Karabach när Azerbajdzjan gick till attack i september 2023. Pasjinjan anser att Ryssland ”vägrade att ingripa” i konflikten och därmed legitimerade den azerbajdzjanska attacken. 

Regionen, som styrdes av armeniska separatistgrupper i över 30 år, har numera införlivats i den azerbajdzjanska staten. Uppemot 100 000 etniska armenier uppges ha flytt från Nagorno-Karabach efter Azerbajdzjans blixtoffensiv.

Kreml rasande

Tillbakadragandet av ryska trupper får Moskva att se rött. I höstas riktade Ryssland hård kritik mot Armeniens beslut.

– Det ökar risken för oreparerbar skada för relationen mellan våra länder, framhöll Kreml i ett uttalande.

Vidare varnade den ryska regimen för att beslutet  kommer "sätta Armeniens säkerhet och ekonomiska utveckling i fara”.

Foto: Ministry of Defence of the Russian Federation

Text: Redaktionen


28 aug 26

Kraftigt regn och åska – här brakar det loss i dag

2026 08 28

Vädret slår om i stora delar av landet under fredagen.

Detta i samband med att ett stort nederbördsområde drar in över Sverige.

Stora delar av landet bör stålsätta sig för ordentligt ruskväder.

– Omfattande regn och åska drar in från sydväst, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist.

Här slår det till först

Nederbördsområdet når västra Sverige under eftermiddagen innan det breder ut sig över andra delar av landet.

– I eftermiddag rör sig dess frontzon in över Västkusten med regn och åska. Under den andra halvan av dagen breder det ut sig över Götaland, Svealand och sydvästra Norrland, uppger SMHI i sin prognos.

I Västsverige kan det dundra på ordentligt.

– Det kan bli kraftig åska under fredagen och lördagen i Västsverige, säger TV4:s meteorolog Ulrika Elvgren till kanalen.

– Hela landet får en släng av sleven, och sedan blir det väldigt svajigt väder in mot nästa vecka, fortsätter hon.

Drar vidare

Ruskvädret håller i sig under helgen.

– Lokalt med åska i Svealand och södra Norrland, framhåller Klarts Lasse Rydqvist

Störst nederbördsmängder väntas över de norra delarna av landet.

– I morgon ligger fronten över de östra landskapen och Norrland och således är det där vi finner det mest ihållande regnet. I landets sydvästra delar väntas mer skurbetonat regn med perioder av uppehåll, uppger SMHI.

ANDRA LÄSER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Plocka fram paraplyet

Nästa vecka väntas fortsatt ostadigt väder.

Redan under måndagen drar nästa lågtryck in över Sverige.

Stora regnmängder faller över Götaland under måndagen, medan skurar väntas på flera håll i resten av landet.

– Under tisdag och onsdag fortsätter regnet vidare norrut över Svealand och Norrland, medan det i Götaland blir mer skurbetonat. Det ostadiga vädret ser sedan även ut att bestå in över nästa helg, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: Fler svenskar väljer bort elbilar 

Foto: F. Mittermeier

Text: Redaktionen


Ny avgift har införts: nu slutar svenskarna handla

2026 08 28

Svenskarnas handel från de kinesiska jättarna faller.

Den första juli infördes en ny avgift.

Det rör sig om en tullavgift på 3 euro – lite drygt 33 kronor – när man beställer en vara värd upp till 150 euro, alltså 1 662 kronor. 

Avgiften gäller när man handlar på nätet och varan skickas från ett land utanför EU.

Nu framgår att svenskarnas handel från de kinesiska jättarna Temu och Shein faller.

Ny tullavgift

Den nya tullavgiften gäller för alla länder utanför EU. 

Tullavgiften betalas per vara och hur stor tullavgiften blir beror på om man köper olika eller likadana varor.

Tullverket anger tre offentliga skäl till EU:s nya regler:

- Företag inom EU ska konkurrera på rättvisa villkor med företag utanför EU. 

- Minska risken att privatpersoner får hem produkter som kan vara brandfarliga, giftiga, felmärkta eller osäkra. 

- Minska mängden småpaket till EU och Sverige vilka ger fler transporter, mer förpackningar och mer avfall. 

Slutar handla

Branschorganisationen Svensk Handel har märkt av förändringar i svenskarnas handelsmönster.

– Effekten blev att betydligt färre konsumenter e-handlade från Temu & Shein i juli, 8 procent jämfört med 18 procent i juli förra året, förklarar branschorganisationen i en ny rapport.

Läs mer: Finansministern utlovar 50 miljarder kronor

“För tidigt”

Svensk Handels E-handelsindikator skattar e-handelns omsättning för juni månad till 14,7 miljarder kronor och för juli månad till 14,9 miljarder kronor. 

– Det är tydligt att den nya tullavgiften påverkat köpen från Temu och Shein. Med det sagt så är det fortfarande för tidigt att prata om en permanent nedgång, säger Svensk Handels innovationschef Per Ljungberg.

Vill baka in

Ljungberg understryker att företagen satsar på kreativa lösningar, men att man fortsatt kommer att hålla koll på utvecklingen.

– Vi vet med oss att dessa företag i skrivande stund arbetar för att effektivisera sin check-out, och på så vis baka in avgiften i köpet. Vi kommer att fortsätta att följa upp tullavgiftens effekt under höst- och vinter, säger han.

Läs mer: Här kan Sverige slås ihop med grannländerna

Foto: SumUp

Text: Redaktionen