JUST NU: Ryska soldater i öppen kritik mot diktatorn

2022 06 08

Lång tjänstgöring och brist på mat, stöd samt utrustning påverkar den ryska stridsmoralen.

Nu ryter flera ryska soldater ifrån.

I två videor, som brittiska The Guardian tagit del av, riktas öppen kritik mot den ryska krigsmakten och diktatorn Vladimir Putin.

Utmattade

I två videor klagar soldater över dåliga förhållande och långa tjänstgöringstider vid fronten.

De är utmattade.

– Vår personal har mött hunger och kyla. Under en betydande period stod vi helt utan medicinskt hjälp, materiellt stöd och matförsörjning, säger en soldat från det 113:e regementet i den rysskontrollerade delen av Donetsk.

– Med tanke på vår kontinuerliga närvaro och det faktum att bland oss finns personer med kroniska medicinska problem och fysiska skador, så uppstår det många frågor som ignoreras av högt uppsatta personer i högkvarteret.

Vädjar till ledningen

En annan soldat framhäver att han har kontaktat en advokat. Han har inte sett sin fru på flera månader.

– Jag har kämpat i Ukraina sedan krigets början. Det har gått över tre månader nu, säger Andrei, som tillhör den 37:e motoriserade skyttebridgaden med högkvarter i Sibirien.

Han har tidigare deltagit i striderna nära Kyiv, men tjänstgör nu i den ryska offensiven i östra Ukraina.

– Det är utmattande. Hela mitt förband vill ha en paus men vår ledning säger att de inte kan ersätta oss just nu.

Finns inget att göra

Andrei berättar att advokaten, som han har kontaktat, har svarat honom. Men han får ingen hjälp.

Hans befälhavare har rätt att hålla honom på slagfältet tills hans kontrakt i armén löper ut, uppger The Guardian.

– De tre månader jag spenderat i krig känns redan längre än de fyra år som jag spenderade i armén under fredstid.

Kan inte mobilisera

De ryska trupperna kan inte ersättas. Ytterligare mobilisering i Ryssland har försvårats, eftersom diktatorn Vladimir Putin vägrat att förklara krig mot Ukraina.

Putin har insisterat på att kalla invasionen för en ”särskild militär operation”.

Olaglig mobilisering

Militärer som rekryterats i de ryskkontrollerade provinserna Donetsk och Luhansk vittnar om en ännu miserablare tillvaro.

Enligt soldaterna pågår en olaglig mobilisering i områdena som kontrolleras av ryska separatister.

90 procent kan inte slåss 

– Vår mobilisering var olaglig, utan något medicinskt intyg, säger en soldat från det 107:e regementet i Donetsk.

Han säger att över 70 procent av soldaterna i hans regementet tidigare stoppats från tjänstgöring eftersom deras fysiska status förhindrar dem.

– Över 90 procent av oss har aldrig stridit förut. Nu kastas vi vidare till frontlinjen, berättar han.

Foto: President of Russia Office resp General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Text: Redaktionen


19 aug 26

60 000 kronor per villa – alla kan ansöka 1 september

2026 08 20

Snart kommer många husägare kunna ta del av ett nytt stöd.

Från och med den 1 september kan villaägare ansöka om bidrag för energieffektivisering i småhus – det vill säga villor, radhus, kedjehus och parhus.

Det nya stödet syftar bland annat till att minska hushållens känslighet för höga energipriser.

Nu går Handelsbanken ut med en uppmaning.

Storbanken beskriver stödet som ett bra tillfälle för villaägare att se över sin energianvändning och ekonomi inför framtida renoveringar.

– Många villaägare vill sänka sina energikostnader men det kan vara svårt att veta var man ska börja och vilka investeringar som gör störst skillnad. Ett bra första steg är att få koll på husets energianvändning och vilken skillnad investeringen gör för både plånboken, energiklass och klimatet, säger Mathias Olausson, kontorschef Handelsbanken Kungälv.

– Därefter kan vi hjälpa till med att se över finansiering och hur olika renoveringsåtgärder påverkar den egna ekonomin.

Fem tips inför ansökan

Här är Handelsbankens fem tips inför öppnandet av ansökan:

1, Börja med att se över husets energiförbrukning och var de största energitjuvarna finns.

2, Kontrollera om du omfattas av stödet. Huset ska bland annat ha ett värdeår före 1990 och användas som permanent bostad. Hus som redan är anslutna till fjärrvärmenätet omfattas inte.

3, Se vilka åtgärder som passar ditt hus. Stödet omfattar flera typer av åtgärder, bland annat tilläggsisolering, byte eller förbättringar av fönster och dörrar samt vissa åtgärder och förbättringar av husets uppvärmningssystem.

LÄS OCKSÅ: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi 

4, Planera ekonomin innan du startar. Stödet betalas ut först när åtgärderna är genomförda. Därför är det bra att tidigt räkna på hela investeringen och fundera över hur den ska finansieras. Titta på kostnaden här och nu och på hur åtgärden kan påverka husets framtida energianvändning och dina boendekostnader.

5, Se till helheten och tänk långsiktigt. Att energieffektivisera ett hus är ofta en långsiktig investering. Genom att väga samman husets energianvändning, planerade renoveringar och den egna ekonomin blir det lättare att prioritera mellan olika åtgärder.

Källa: Handelsbanken

ANDRA LÄSER: Värsta sedan krigsstarten – massuttag från ryska bankkonton

Foto: Marcusoscarsson.se 

Text: Redaktionen


19 aug 26

UPPGIFTER: Ryssland har slagit till mot Natoland

2026 08 19

Ryssland misstänks för inblandning i ett sabotage mot en militär anläggning på Natos territorium.

Förra veckan kom rapporter om en storskalig brand vid försvarsföretagets Milrem Robotics anläggning i Estland.

Branden i byggnaden i Tallinn utreds som misstänkt anlagd.

Nu kopplas Ryssland till det påstådda sabotaget.

Det bekräftar Estlands premiärminister Kristen Michal.

– En av utredningens teorier är att detta var en sabotagehandling, med stöd av Ryssland, säger han enligt oberoende Moscow Times.

Identifierat misstänkta

De misstänkta för dådet har identifierats.

Enligt premiärministern är personerna bosatta i Lettland. Åklagaren har begärt att de ska gripas.

– Estland tar alla attacker mot vår försvarsindustri på största allvar. Vi kommer alltid att skydda våra medborgare och företaget med alla medel som står till buds, framhåller Michal.

Hjälper Ukraina

Milrem Robotics producerar obemannade markstridsfordon. 

Företaget har ett nära samarbete med Ukraina. Bland annat levereras den obemannade markroboten THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) till den ukrainska armén.

Roboten används för att stödja infanteri genom att transportera utrustning och evakuera skadade. Den kan också utrustas med vapensystem.

LÄS MER: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Danmark har varnat

Ryssland har tidigare förnekat anklagelser om att ha planerat eller utfört sabotage mot länder utanför Ukraina.

Flera västländer varnar dock för ryska sabotageaktioner.

Danmarks militära underrättelsetjänst FE bedömer det som “sannolikt” att Ryssland kontinuerligt “planerar och förbereder” sabotage mot mål i flera europeiska länder.

På FE:s egen skala motsvarar begreppet “sannolikt” att risken för sabotage i någon form ligger på mellan 60 och 90 procent.

– Ryssland har ökat sin vilja att ta risker för att testa och pressa oss här i väst, har Anja Dalgaard-Nielsen, chef för FE:s underrättelsesektor, sagt till Danmarks Radio.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Stor amerikansk säkerhetslucka kan utnyttjas av Kina

Foto: Geralt resp President of Russia Office

Text: Redaktionen