JUST NU: Ryska soldater i öppen kritik mot diktatorn

2022 06 08

Lång tjänstgöring och brist på mat, stöd samt utrustning påverkar den ryska stridsmoralen.

Nu ryter flera ryska soldater ifrån.

I två videor, som brittiska The Guardian tagit del av, riktas öppen kritik mot den ryska krigsmakten och diktatorn Vladimir Putin.

Utmattade

I två videor klagar soldater över dåliga förhållande och långa tjänstgöringstider vid fronten.

De är utmattade.

– Vår personal har mött hunger och kyla. Under en betydande period stod vi helt utan medicinskt hjälp, materiellt stöd och matförsörjning, säger en soldat från det 113:e regementet i den rysskontrollerade delen av Donetsk.

– Med tanke på vår kontinuerliga närvaro och det faktum att bland oss finns personer med kroniska medicinska problem och fysiska skador, så uppstår det många frågor som ignoreras av högt uppsatta personer i högkvarteret.

Vädjar till ledningen

En annan soldat framhäver att han har kontaktat en advokat. Han har inte sett sin fru på flera månader.

– Jag har kämpat i Ukraina sedan krigets början. Det har gått över tre månader nu, säger Andrei, som tillhör den 37:e motoriserade skyttebridgaden med högkvarter i Sibirien.

Han har tidigare deltagit i striderna nära Kyiv, men tjänstgör nu i den ryska offensiven i östra Ukraina.

– Det är utmattande. Hela mitt förband vill ha en paus men vår ledning säger att de inte kan ersätta oss just nu.

Finns inget att göra

Andrei berättar att advokaten, som han har kontaktat, har svarat honom. Men han får ingen hjälp.

Hans befälhavare har rätt att hålla honom på slagfältet tills hans kontrakt i armén löper ut, uppger The Guardian.

– De tre månader jag spenderat i krig känns redan längre än de fyra år som jag spenderade i armén under fredstid.

Kan inte mobilisera

De ryska trupperna kan inte ersättas. Ytterligare mobilisering i Ryssland har försvårats, eftersom diktatorn Vladimir Putin vägrat att förklara krig mot Ukraina.

Putin har insisterat på att kalla invasionen för en ”särskild militär operation”.

Olaglig mobilisering

Militärer som rekryterats i de ryskkontrollerade provinserna Donetsk och Luhansk vittnar om en ännu miserablare tillvaro.

Enligt soldaterna pågår en olaglig mobilisering i områdena som kontrolleras av ryska separatister.

90 procent kan inte slåss 

– Vår mobilisering var olaglig, utan något medicinskt intyg, säger en soldat från det 107:e regementet i Donetsk.

Han säger att över 70 procent av soldaterna i hans regementet tidigare stoppats från tjänstgöring eftersom deras fysiska status förhindrar dem.

– Över 90 procent av oss har aldrig stridit förut. Nu kastas vi vidare till frontlinjen, berättar han.

Foto: President of Russia Office resp General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Text: Redaktionen


9 juli 2026

Yrke kan förbjudas – 6 000 svenskar riskerar jobbet

2026 07 09

Tusentals svenskars jobb hänger på en allt skörare tråd.

Över 6 000 personer i Sverige jobbar som telefonförsäljare, enligt siffror från Statistiska centralbyrån.

Inom kort kan samtliga behöva se sig om efter ett nytt arbete.

Regeringen meddelar nämligen på torsdagen att en utredning tillsätts för att se över om telefonförsäljning ska förbjudas.

– Telefonförsäljning upplevs av många som både missvisande och påträngande, säger civilminister Erik Slottner (KD) i ett uttalande.

Kan bli olika slags förbud

Redan för ett år sedan krävde Konsumentverket hårdare tag mot telefonförsäljning. Då förespråkade myndigheten bland annat ett förbud mot försäljning av lån.

– Det är försäljningsmetoden som sådan som är problematisk. Extra svårt är det för utsatta målgrupper som äldre, personer med kognitiva funktionsnedsättningar eller de med låga kunskaper i svenska, framhöll myndighetens generaldirektör Cecilia Tisell på DN Debatt hösten 2024.

Nu hörsammar regeringen uppmaningarna.

Utredningen kommer analysera och ge förslag på hur konsumenter bättre kan skyddas från försäljare där det är företagen som ringer kunden. Utredningen ska bland annat granska om telefonförsäljning bör förbjudas helt, eller om det enbart ska ske inom särskilda branscher eller produkter.

– Vissa grupper i samhället riskerar också att hamna i kläm, inte minst äldre. Vi behöver se över frågan grundligt och om det kan vara motiverat med ett förbud, säger Erik Slottner. 

LÄS MER: Ska bli lättare att komma till Sverige och arbeta

Brett stöd

Om regeringen väljer att gå vidare med att föreslå förbud mot telefonförsäljning kan de sannolikt räkna med stöd från oppositionen.

Vänsterpartiet har tidigare varit tydliga med att man vill se ett totalförbud.

– Vill man att försäljare ska ringa upp en och sälja saker, då förslår vi att man sätter upp sig på en lista för det. En omvänd så kallad ”nix-lista”, sade V-ledaren Nooshi Dadgostar till TV4 för två år sedan. 

LÄS MER: Ersättning till fastighetsägare höjs

Foto: Olle Friman/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


9 juli 2026

Ryssarna flyr – Ukraina tar kontroll

2026 07 09

Ryska styrkor tvingas lämna ockuperade områden i Ukraina.

Under torsdagsmorgonen kommer beskedet.

En by i regionen Donetsk har befriats från de ryska ockupanterna.

Glädjen var stor när de ukrainska styrkorna pressade undan motståndarna, som tvingades backa från sina positioner, rapporterar RBC-Ukraine.

– Novokhatske är tillbaka under Ukrainas väpnade styrkors kontroll! Genom gemensamma och samordnade insatser har soldaterna från den 37:e marinbrigaden och deras vapenbröder från den 79:e luftlandsättningsbrigaden utplånat de ryska ockupationsstyrkorna i byn Novokhatske i regionen Donetsk, uppger den ukrainska militären i ett uttalande, enligt tidningen.

Steg för steg

Ukraina har avancerat steg för steg genom det kraftigt minerade området.

Slutligen lyckades operationen och de ryska soldaterna tvingades bort från området, efter att ha lidit stora förluster. Det uppger den ukrainska militären.

Samtidigt pågår hårda strider i en annan stad i samma region.

Putin hävdar framgång

I förra veckan gick den ryske diktatorn Vladimir Putin ut och hävdade att Ryssland tagit kontroll över staden Kostiantynivka i regionen Donetsk.

– Rysk kontroll har etablerats över staden, sade han, enligt RBC-Ukraine.

– Jag vill påpeka att erövringen av Kostyantynivka bara är det första, men mycket viktiga, steget i förstörelsen av den ukrainska arméformationen som för närvarande håller området.

LÄS OCKSÅ: Två jättefartyg står i brand

Zelenskyj slår tillbaka

Ukrainas president tillbakavisar uttalandet från den ryske ledaren.

Striderna i staden är långt ifrån avgjorda, menar Volodymyr Zelenskyj.

– Striderna fortsätter också för Kostiantynivka, som Putin redan har gjort anspråk på, men uppenbarligen kommer han aldrig att riskera att dyka upp där. För i verkligheten har han bara Moskva, Sankt Petersburg och sina residens, sade han enligt tidningen.

Svåra förluster

Den ukrainske presidenten passade också på att lyfta de stora ryska förlusterna vid fronten. Ett faktum som Putin ogärna talar högt om.

– I juni var det nästan 30 000 bekräftade förluster bland de ryska ockupanterna vid fronten – döda eller svårt skadade, sade Zelenskyj, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Nato överens – så mycket får Ukraina

Foto: L. Johnns

Text: Redaktionen