Ryska planen – innan USA:s stöd når fram

2024 05 11

Ryssland fortsätter att intensifiera de offensiva insatserna.

Under en längre tid har experter varnat för en ny rysk storoffensiv som väntas inledas till sommaren.

Nu har Ryssland satt igång offensiva insatser kring Kharkiv, och mycket intensiva strider pågår just nu i regionen.

Samtidigt menas det nu att det hela kan vara en del av en rysk plan innan amerikanskt stöd når fram till Ukraina.

Det framhåller tankesmedjan Institute for the Study of War.

Vill locka styrkor

Det är inte länge sedan USA fick igenom miljardpaketet som bland annat innebär stort militärt stöd för Ukraina.

Ryssland bedöms nu vilja agera innan Ukraina får stödet, bland annat genom att locka ut ukrainska styrkor i Kharkiv och slå till på annat håll.

– Ryska offensiva operationer längs gränsen vid Kharkiv har sannolikt det strategiska målet att dra och fixera ukrainska styrkor vid denna axel för att möjliggöra ryska framryckningar i andra områden i östra Ukraina, framhåller ISW.

Vill skapa panik

Målsättningen handlar om att skapa oreda i det ukrainska försvaret och på så sätt dra nytta av bristerna i material och resurser som råder innan det amerikanska stödet anländer.

– Den ukrainska talespersonen, överstelöjtnant Nazar Voloshyn, uppgav att de ryska styrkorna försöker skapa panik i de ukrainska styrkorna för att få dem att omdirigera resurser och personal från Donetsk och Luhansk oblast till Kharkiv oblast.

Vill dra nytta

Det är av taktiska skäl som Ryssland nu vill åstadkomma vinster på slagfältet.

– Ryska styrkor har försökt dra nytta av möjligheterna att avancera i flera sektorer av frontlinjen i östra Ukraina på grund av ukrainska manskap- och materielbrister under de senaste veckorna och uppnått taktiska vinster nordväst och väster om Avdiivka samt intensifierat ansträngningarna mot Chasiv Yar, fortsätter ISW.

Stöd på väg

Ryssland väntas fortsätta trycka på i östra Ukraina och ukrainska tjänstemän har varnat för att situationen kan bli svår.

USA har som bekant klubbat igenom det enorma stödpaket som kommer att ge resurser till Ukraina, Israel och Taiwan.

Joe Biden har återupprepat den amerikanska viljan att stötta Ukraina och inte låta Ryssland vinna kriget.

Foto: President of Russia Office resp President of Ukraine Office resp Presidential Office of Ukraine

Text: Redaktionen


Helt nya elpriser införs i Sverige – det här gäller

2025 08 19

Den 1 oktober införs nya elpriser i Sverige – så kallade kvartspriser.

Ändringen innebär att alla som tecknar ett timprisavtal automatiskt kommer att få ett kvartsprisavtal.

De nya elpriserna är en del av EU-lagstiftning och syftar till att skapa ett mer effektivt och flexibelt elsystem, rapporterar energibolaget Fortum.

Kvartspriserna kommer att fungera på samma sätt som nuvarande timpriser, men i stället för att få ett nytt pris per timme får kunden ett nytt pris per kvart.

– Vi på Fortum tror att det här är en bra utveckling för både företag och elkonsumenter. Ju mer du vet om din elanvändning desto större chanser har du att förstå och framför allt påverka, säger Fortums elprisexpert Patrik Södersten.

– Samtidigt tycker många att det är krångligt att hänga med i allt som händer på elmarknaden, därför är det viktigt att det finns elavtal där du inte behöver tänka på när på dygnet du använder elen.

Det här gäller

Vattenfall framhåller att den nya modellen ger konsumenter utökade möjligheter att styra sina elkostnader.

– Med Kvartspris betalar du för den el du använder varje kvart, till det pris som gäller just den kvarten. Med andra ord betalar du för ditt exakta förbrukningsmönster, vilket ger dig större möjlighet att påverka din elkostnad.

Enligt energijätten passar kvartspris den som har möjlighet att styra sin elförbrukning till tider på dygnet då elpriset är som lägst.

Nedan listar Vattenfall flera fördelar med den nya modellen:

- Möjlighet att påverka din elkostnad

- Ger kontroll på din elförbrukning

- Fossilfri el – oavsett vilken energikälla du väljer

- Ingen bindningstid

LÄS MER: Elpriset förändras – hushållen uppmanas agera

Foto: 

Text: Redaktionen


Ryssland hånar toppmötet

2025 08 19

Rysslands tidigare president Dmitrij Medvedev uppskattar inte gårdagens möte i Vita huset mellan USA:s president Donald Trump, Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj och flera europeiska ledare.

I ett inlägg på X hånar Medvedev samtalen. 

– Den anti-ryska och krigshetsande organisationen ”Koalitionen av villiga” misslyckades med att spela ut president Trump på hans hemmaplan. Europa tackade och fjäskade för honom, skriver den ryske ex-presidenten.

Sedan går Mevedev till angrepp mot president Zelenskyj.

– Frågan är nu vilken melodi clownen från Kyiv kommer att spela om garantier och territorier på hemmaplan när han tar på sig den gröna militäruniformen igen.

”Fullständig förintelse”

Dmitrij Medvedev, som numera är vice ordförande i det ryska säkerhetsrådet, har tidigare avfärdat fredsförhandlingar med Ukraina.

I juni framhöll den ryske politikern att Rysslands målsättning med ”förhandlingar” är att uppnå en "snabb seger" och en "fullständig förintelse" av den ukrainska regeringen, som han kallar för ”nynazistisk”.

– Vår armé avancerar snabbt och kommer att fortsätta framåt. Allt som bör explodera kommer att explodera, och alla som bör utrotas kommer att förintas, skrev Medvedev i ett inlägg på Telegram.

”Lyssnar inte på pappa Trump”

Rysslands särskilda sändebud för ekonomiskt samarbete och investeringar, Kirill Dmitriev, har också uttalat sig om måndagskvällens samtal i Vita huset.

Han går till angrepp mot Tysklands förbundskansler Friedrich Merz, som krävt en fullständig och villkorslös vapenvila innan förhandlingar med Ryssland kan inledas.

Donald Trump delar inte Merz uppfattning, vilket Dmitriev uppmärksammar.

– Förbundskanslern lyssnar inte på pappa Trump och fortsätter att insistera på en vapenvila först, trots att USA stöder varaktig fred i stället för ett tillfälligt eldupphör, skriver den ryske toppolitikern på X.

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen