Ryska plan i Natos luftrum
2025 10 23
Ryska militära flygplan har kränkt Litauens luftrum.
Beskedet kommer på torsdagskvällen.
Ryska stridsflygplan har återigen kränkt Natos luftrum.
Den här gången är det Litauens luftrum som de ryska planen har rört sig i otillåtet, meddelar landets president Gitanas Nausėda.
Presidenten bekräftar
Sedan de senaste kränkningarna av bland annat polskt och estniskt luftrum har det debatterats ordentligt huruvida Natoländerna ska skjuta ner kränkande flygplan.
Något enhetligt beslut har dock inte kommit – bara rekommendationer.
De ryska stridsflygplanen sköts inte ner över Litauen, men president Gitanas Nauseda är förbannad.
Nauseda förbannad
Så här låter det från den litauiske presidenten ikväll:
– I kväll kränkte ryska militärplan litauiskt luftrum. Detta är en flagrant överträdelse av internationell rätt och Litauens territoriella integritet, skriver han på X.
– Det bekräftar återigen vikten av att stärka den europeiska luftförsvarsberedskapen. Litauens utrikesdepartement kommer att kalla upp representanter för den ryska ambassaden för att protestera mot det hänsynslösa och farliga beteendet.
Enligt Reuters gick spanska jaktflygplan upp för att möta de ryska planen.
Läs mer: Dubbelattack mot Ryssland
Har varnat
Aleksej Meshkov – den ryska ambassadören i Frankrike – har tidigare gått ut med en varning till Natoländerna.
Han menar att det blir krig om Nato-länder skjuter ner ryska plan enligt Kyiv Independent.
– Du vet, det finns många Nato-flygplan som kränker ryskt luftrum, avsiktligt eller inte, men det händer ganska ofta. De skjuts inte ner efteråt, har han sagt tidigare utan att ge några exempel.
Inga kommentarer
Det har ännu inte kommit något meddelande från Nato gällande kränkningen av Litauens luftrum.
Inte heller ryska representanter har kommenterat saken ännu.
Läs mer: Total förvirring – Kreml ger nytt besked om Putin och Trump
Arkivfoto: President of Russia Office
Text: Redaktionen