22 maj 26

Ryska och ukrainska styrkor strider mot varandra – utanför Ukraina

2024 06 04

Ukrainska specialförband slåss mot ryska legosoldater i Afrika och Asien.

Det råder fortsatt mycket intensiva strider i flera delar av Ukraina.

Ryska styrkor har under den senaste tiden bland annat intensifierat insatserna i Kharkiv.

Nu kommer uppgifter om att ryssar och ukrainare även strider på andra håll runt om i världen.

Det rapporterar Kyiv Post.

Flera länder

Det är material från den militära underrättelsetjänsten i Ukraina, HUR, som visar strider på flera håll.

Exempelvis arbetar ukrainska specialförband tillsammans med syriska rebeller för att slå ut ryska legosoldater i Syrien.

Filmklipp från södra Syrien visar hur det ukrainska specialförbandet “Khimik” bidragit till att genomföra attacker mot ryska militära anläggningar.

Även i Afrika

Källor till Kyiv Post uppger även att såväl Ukraina som Ryssland har en närvaro i krigshärjade Sudan.

En video som tidningen fått tag på visar hur en ukrainsk operatör förhör en rysk Wagner-medlem.

– Arbetet med att förstöra ryska legosoldater och deras lokala terroristpartners i Sudan utförs sannolikt av ukrainska specialstyrkor. Arbetet som vi har planerat i Sudan utförs nu, säger en källa inom ett ukrainskt specialförband till Kyiv Post.

“Var som helst i världen”

Den ukrainska spiontoppen Kyrylo Budanov har tidigare gett ett tydligt besked om hur man ser på att strida mot ryssar utomlands.

– Alla förövare som begått krigsförbrytelser eller brott mot mänskligheten i Ukraina eller till och med mycket grova brott, som gruppvåldtäkt eller dödande av civila och barn, kommer att hittas och elimineras i alla delar av världen, har han sagt till Kyiv Independent.

Satsar i Afrika

Ryssland fortsätter att ha en stark närvaro i Afrika på flera håll i jakt på allierade.

Det förklarar tankesmedjan Institute for the Study of War i sin senaste rapport.

– Rysslands militära och politiska ledning fortsätter att sträva efter ett ökat militärt, politiskt och ekonomiskt samarbete med flera afrikanska stater, framhåller ISW.

Foto: A. Jawfox

Text: Redaktionen


29 juli 2026

Smäller snart i Moskva – unik attack på väg

2026 07 29

Under krigets gång har Ukraina genomfört flera drönarattacker mot mål i Moskva.

Nu förbereds en historisk attack mot den ryska huvudstaden.

I höst kommer Ukraina för första gången att avfyra ballistiska robotar mot Rysslands största stad, rapporterar oberoende ryska Meduza.

Nyhetsbyrån hänvisar till Denys Shtilierman, som är huvudägare och chefsingenjör på Fire Point – företaget som utvecklar Flamingo-robotarna.

Shtilierman framhåller att de första ballistiska robotattackerna mot Moskva kommer att inledas i höst. Enligt honom pågår de sista testerna av de nya robotarna FP-9, som har kapacitet att slå ut mål i den ryska huvudstaden.

– Militären kommer att fastställa måltavlor, men jag tror att det kommer handla om betydande mål från början, säger Shtilierman till Meduza.

På frågan när attackerna kommer att inledas, svarar han kort:

– I höst.

Shtilierman tillägger att eventuella problem som upptäcks under testerna kommer att åtgärdas snabbt.

– Vi gör stora framsteg. Jag tror att det kommer att ske i höst, säger han.

Beskrivs som en vändpunkt

Militäranalytikern Jörgen Elfving beskriver beskedet som en slags gamechanger i kriget. Han hänvisar till att ballistiska robotar är mycket svårare att skjuta ned jämfört med drönare som färdas i långsammare takt.  

Han pekar även på att det ryska luftförsvaret är decimerat efter ett utdraget krig. Ryssland har begränsad tillgång till luftförsvarssystem som kan skjuta ned ballistiska robotar.

– Möjligheten att nå mål i Ryssland skulle öka, säger Elfving till DN.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Ryssland inför undantagstillstånd 

Kraftfullare än ryska Iskander

Denys Shtilierman har tidigare uppgett att den nya FP-9-roboten är kraftfullare än den ryska kryssningsroboten Iskander.

– Iskander har en hastighet på omkring 800 meter per sekund när den träffar. Vår kommer att ha en hastighet på över 1 200 när den träffar. Vi kommer att kunna övermanna luftförsvaret märkbart lättare, sade han i våras, enligt Kyiv Independent.

Vidare uppgav Shtilierman att han beräknar att omkring 25 procent av robotarna kommer att träffa sina måltavlor.

LÄS OCKSÅ: Ryssar strömmar ut ur landet

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redationen


Skyfall och åska drar in över flera län

2026 07 29

SMHI varnar för skyfallsliknande regn och åska.

Den gula varningen gäller från och med torsdag eftermiddag och omfattar stora delar av östra Norrland.

– Under torsdag eftermiddag och kväll är det stor risk för stora regnmängder som kan komma på kort tid. Detta i kombination med åska. Regnmängder på 30–60 millimeter väntas på många håll, framhåller SMHI.

Flera län pekas ut

Tre län löper störst risk att drabbas av ovädret.  

Det handlar om dessa områden:

- Västernorrlands län

- Västerbottens län

- Norrbottens län

 Invånare i områdena uppmanas att tänka på följande när ovädret drar in, uppger SMHI:

- Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

ANDRA LÄSER: Powers succé: Tre miljoner kronor på 20 minuter 

Högsommarvärme i andra delar av landet

Längre söderut blir det desto soligare under torsdagen.

En varmfront drar in över södra Sverige, vilket väntas leda till temperaturer på uppemot 30 grader i Götaland och sydöstra Svealand.

Varmast blir det i inre Götaland.

– Där kan det på flera håll bli temperaturer runt 30 grader, och kanske uppåt 32, säger TV4:s meteorolog Peter Kondrup till kanalen.

Högsommarvärmen är dock bara på snabbesök. 

Redan under fredagen lämnar den varma luften.

– Under fredagen passerar regn och skurar så gott som hela landet och den varmaste luften trycks bort österut, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: ”Rysslands Amazon” står i brand

Foto: WKIDESIGN

Text: Redationen