22 maj 26

Ryska och ukrainska styrkor strider mot varandra – utanför Ukraina

2024 06 04

Ukrainska specialförband slåss mot ryska legosoldater i Afrika och Asien.

Det råder fortsatt mycket intensiva strider i flera delar av Ukraina.

Ryska styrkor har under den senaste tiden bland annat intensifierat insatserna i Kharkiv.

Nu kommer uppgifter om att ryssar och ukrainare även strider på andra håll runt om i världen.

Det rapporterar Kyiv Post.

Flera länder

Det är material från den militära underrättelsetjänsten i Ukraina, HUR, som visar strider på flera håll.

Exempelvis arbetar ukrainska specialförband tillsammans med syriska rebeller för att slå ut ryska legosoldater i Syrien.

Filmklipp från södra Syrien visar hur det ukrainska specialförbandet “Khimik” bidragit till att genomföra attacker mot ryska militära anläggningar.

Även i Afrika

Källor till Kyiv Post uppger även att såväl Ukraina som Ryssland har en närvaro i krigshärjade Sudan.

En video som tidningen fått tag på visar hur en ukrainsk operatör förhör en rysk Wagner-medlem.

– Arbetet med att förstöra ryska legosoldater och deras lokala terroristpartners i Sudan utförs sannolikt av ukrainska specialstyrkor. Arbetet som vi har planerat i Sudan utförs nu, säger en källa inom ett ukrainskt specialförband till Kyiv Post.

“Var som helst i världen”

Den ukrainska spiontoppen Kyrylo Budanov har tidigare gett ett tydligt besked om hur man ser på att strida mot ryssar utomlands.

– Alla förövare som begått krigsförbrytelser eller brott mot mänskligheten i Ukraina eller till och med mycket grova brott, som gruppvåldtäkt eller dödande av civila och barn, kommer att hittas och elimineras i alla delar av världen, har han sagt till Kyiv Independent.

Satsar i Afrika

Ryssland fortsätter att ha en stark närvaro i Afrika på flera håll i jakt på allierade.

Det förklarar tankesmedjan Institute for the Study of War i sin senaste rapport.

– Rysslands militära och politiska ledning fortsätter att sträva efter ett ökat militärt, politiskt och ekonomiskt samarbete med flera afrikanska stater, framhåller ISW.

Foto: A. Jawfox

Text: Redaktionen


20 juli 2026

Folk kan stoppas när de ska tanka bilen

2026 07 20

Väktare kan sättas in för att stoppa folk från att tanka bilen.

Ett annat alternativ skulle kunna vara en slags modern variant av ransoneringskort. 

Det är möjliga scenarier vid en eventuell bränsleransonering i Sverige, vilket staten nu utreder. 

– Vår omvärld ser ut som den gör. I Mellanöstern och i Ukraina används energi som ett vapen. Så det är bra och lägligt att även Sverige tittar på hur vår drivmedelsberedskap fungerar, säger Karl Björklund som är enhetschef på Energimyndigheten, till SR.

Ska moderniseras

Det är just Energimyndigheten som fått uppdraget att utreda Sveriges försörjningstrygghet när det gäller bensin och diesel.

Skälet, förutom det som pågår i omvärlden, är att den nuvarande ransoneringsplanen är föråldrad. Den bygger på en lag från 1978 och går inte längre att tillämpa i ett modernt digitaliserat samhälle med obemannade bensinstationer.

– Ransoneringskorten till exempel, det är svårt att kopiera till dagens samhälle, säger Karl Björklund.

Har inte uteslutit

Sverige har idag ett beredskapslager av olja som ska räcka i minst 90 dagar, uppger SR.

Vid flera tillfällen under våren har det varnats för att ransonering kan bli aktuellt. Exempelvis har finansminister Elisabeth Svantesson (M) inte uteslutit sådana scenarier.

– Blir det här mer utdraget då kommer vi att få problem med högre priser och kanske till och med tillgång, sade hon till Aftonbladet i slutet av mars och syftade på USA:s krig mot Iran.

Priset stiger

Christian Kopfler, råvaruanalytiker på investmentbanken Arctic Securities, var också en av dem som under våren flaggade för risken för ransonering. Om det blir brist på diesel kommer samhällskritiska funktioner som transport, jordbruk och industri att prioriteras före hushållen, menade han.

Energimyndigheten bedömer dock att det i nuläget är osannolikt att staten skulle behöva ransonera bränsle. 

Karl Björklund menar att marknaden, med högre priser vid pump, är en första räddningsplanka.

På måndagen steg oljepriset och Brentoljan passerade 90 dollar per fat, efter att USA och Iran inlett nya attacker mot varandra under natten.

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


Mitt i prick – svart rök lägger sig över Moskva

2026 07 20

Över 400 ukrainska drönare har satt sikte på Rysslands huvudstad..

Kriget kommer allt närmare den ryska befolkningen. 

Under natten till måndagen har hundratals drönare skickats in över Moskvaregionen, uppger Kyiv Independent.

Minst en av dem ska ha fått en fullträff.

– Foton och videor som publicerats på sociala medier uppges visa tjock svart rök som stiger över staden Podolsk, som ligger cirka 40 kilometer söder om Kreml, efter en attack mot en oljedepå, skriver den ukrainska tidningen.

Även ett bostadshus i Domodedovo i södra Moskva ska ha träffats av drönare, precis som lagerlokaler i samhället Belye Stolby.

Rysk media: största på flera år

Sergej Sobjanin, borgmästare i Moskva, uppger att Ryssland skjutit ned 85 av de 400 drönare som närmat sig huvudstaden. 

Enligt den ryska statskontrollerade mediebyrån Tass handlar det om en av de största attackerna hittills.

– Försöket med drönarattacken mot Moskva var ett av de största på flera år, hävdar Tass.

Ukrainas militär har inte kommenterat uppgifterna om attacken.  

Attackerats flera nätter

Den exakta omfattningen av skadorna från nattens anfall är inte klarlagd. 

Nattens dramatik utspelar sig enbart två dagar efter en storskalig attack mot just Moskva. Över 370 drönare ska då ha tagit sig in över den ryska huvudstaden. Då spreds bilder och filmer på en stor brand i ett lager för den ryska nätbutiken Wildberries, söder om Noginsk i Moskvaregionen.

– Ukraina har intensifierat sin långsiktiga attackkampanj mot militära, industriella och energimål i Ryssland de senaste månaderna, med drönare som upprepade gånger når Moskva och andra regioner hundratals kilometer från den ukrainska gränsen, rapporterar Kyiv Independent.

Ukraina: legitima mål

Att Ukraina attackerar oljeraffinaderier beror på att de betraktas som legitima militära mål, eftersom anläggningarna förser den ryska krigsmaskinen med bränsle. 

Tidigare under sommaren uppgavs att det stora raffinaderiet i Moskva kommer att hållas stängt resten av året till följd av omfattande skador efter att ha attackerats, enligt Reuters.

Foto: X

Text: Redaktionen