Ryska flygbombningar hotar – Norrmän och danskar uppmanas lämna

2022 02 14

Ryssland kan anfalla Ukraina när som helst uppger Vita Huset och nu uppmanar både Norge och Danmark sina medborgare att lämna landet.

Läget vid Ukrainas gräns är nu mycket allvarligt och det kommer allt fler indikationer på att det blir storskaligt krig.

När som helst

USA:s regering meddelar att man ser allt fler tecken på att Ryssland trappar upp ytterligare – bland annat har ännu fler ryska soldater och trupper anlänt till Ukrainas gräns.

– Vi har nått ett fönster där en invasion kan inledas när som helst om Vladimir Putin beslutar sig för en sådan order, säger USA:s säkerhetsrådgivare Jake Sullivan, uppger NBC News.

Ryskt anfallskrig

Regeringen Biden bedömer att det är en ”tydlig sannolikhet” för att Ryssland kan invadera Ukraina innan Vinter-OS avslutas den 20 februari.

Ett ryskt anfallskrig kan därmed inledas mot Ukraina och dess 44 miljoner invånare vilken dag som helst.

Snabb tidsram

– Det är uppenbart för oss att det är en tydlig sannolikhet för att Ryssland väljer att agera militärt och det finns skäl att ro att det kan ske inom en relativt snabb tidsram, säger USA:s säkerhetsrådgivare när han fick frågor av reportrar vid en presskonferens i Vita Huset.

Norge och Danmark

En rad länder uppmanar nu sina medborgare att lämna Ukraina medan tid är. Regeringen Jonas Gahr Støre i Norge och Regeringen Mette Frederiksen i Danmark är två av de länder som nu meddelar alla norrmän och danskar att lämna Ukraina.

Lämna Ukraina omgående

Japan, Sydkorea, Nederländerna och Storbritannien hör också till de länder som vädjar till sina landsmän att resa från Ukraina omgående.

USA gick natten till idag ut med en uppmaning till alla amerikaner att lämna landet. Joe Biden underströk att det inte kommer att vara möjligt för USA att hämta hem sina medborgare när ett eventuellt krig har inletts.

Flygbombningar hotar

Ett ryskt anfallskrig och invasion kan inledas med flygbombningar rapporterar Vita Huset. Det skulle få mycket allvarliga konsekvenser och försvåra för flygplan att lämna landet. Det skulle även skapa stor fara för landets befolkning, konstaterar BBC News.

Söker krigsanledning

USA:s säkerhetsrådgivare betonar att Putinregimen söker någon slags anledning för att rättfärdiga en militär attack vilket enligt säkerhetsrådgivaren kan starta med att Ryssland inleder intensiva flygbombningar av Ukraina.

USA:s utrikesminister Antony Blinken framhåller att ännu fler ryska trupper anlänt till Ukrainas gräns vilket är mycket oroväckande tecken på en rysk upptrappning.

För åtta år sedan

För åtta år sedan invaderade Ryssland den Ukrainska halvön Krim och dessutom har ryskstödda rebeller tagit över de två ukrainska regionerna Donetsk och Luhansk. Risken är nu påtaglig att Putinregimen vill invadera hela landet i vad som liknar en ambition att upprätta den gammelsovjetiska diktaturen.

Innan OS är över

USA tror dock inte att Putin har fattat ett slutgiltigt beslut om anfall. Emellertid är USA allt mer oroat över vad de ser sker på marken vid Ukrainas gräns kombinerat med nya uppgifter från amerikanska underrättelsekällor, uppger CBS News.

– Vi kan inte pinpointa dagen, och vi kan inte pinpointa klockslaget, men vi kan säga att det är en trovärdig sannolikhet att en rysk militär attack kommer att äga rum – även innan OS är över, fastslår USA:s säkerhetsrådgivare Jake Sullivan.

Missilattacker

USA:s regering bedömer att flygbombningar och missilattacker är att vänta vid en rysk attack. En snabb rysk miltiär manöver mot Ukrainas huvudstad Kiev är också möjlig vid en invasion.

Text: Redaktionen


JUST NU: Fredrik Lindström i stor protest – imorgon lördag

2025 11 14

”På spåret”-stjärnan Fredrik Lindström deltar i en stor protest.

Fredrik Lindström är en folkkär tv-personlighet som bland annat är känd som domare i SVT:s långkörare ”På spåret”.

På lördag kommer Lindström att delta i en stor protest – och hålla tal inför demonstranterna.

Tv-stjärnan demonstrerar – och håller tal

Komikern, språkvetaren och tv-profilen Fredrik Lindström kommer från Eskilstuna.

På lördag besöker han sin gamla hemstad – för att demonstrera, rapporterar Ekuriren.

”På spåret”-profilen kommer att delta i en protestmarsch mot att batterijätten Senior Material har beviljats förnyad dispens för att använda 1 280 ton av det giftiga lösningsmedlet metylenklorid fram till 2027.

Lindström ska också hålla tal i samband med demonstrationen i Eskilstuna på lördag.

I protestmarschen deltar bland annat vårdpersonal i Eskilstuna, rapporterar SR.

Tv-stjärnans deltagande uppskattas av arrangörerna bakom protesten.

– Det betyder jättemycket. För den här demonstrationen, det är en stor sak och det handlar om vår miljö och ett giftutsläpp av stora mängder, säger Sari Myllenemi, barnsjuksköterska och en av initiativtagarna till demonstrationen, till radiokanalen.

LÄS OCKSÅ: UPPMANINGEN: Så mycket kontanter måste du ha hemma

”Jättemånga vill visa missnöje”

Arrangörerna hoppas att den folkkäre Fredrik Lindströms deltagande ska leda till att fler deltar i demonstrationen.

– Det viktigaste är att myndigheterna och politikerna ser oss och hör oss lyssnar på oss. Och vi är jättemånga som vill visa vårt missnöje, säger Sari Myllenemi till radiokanalen.

Det är Kemikalieinspektionen som har beviljat Senior Material förnyad dispens för att använda stora mängder metylenklorid, rapporterar SVT.

Beskedet har väckt stor oro i Eskilstuna.

Europaparlamentarikern Pär Holmgren (MP) har ställt en fråga till EU-kommissionen om huruvida beslutet är förenligt med EU-lag.

EU-kommissionen har dock svarat ja på den frågan, enligt kanalen.

– Jag ser det som bevis på att det finns kryphål i lagen som måste täppas till, säger Pär Holmgren till kanalen.

LÄS OCKSÅ: SAAB får jätteorder

Foto: Morgan Norman resp Clement M

Text: Redaktionen


14 november 2025

Öljätte sänker alkoholprocenten

2025 11 14

En populär öljätte förändrar receptet på en storsäljare.

En av Heinekens populära ölsorter får lägre alkoholhalt – ett beslut som väcker blandade reaktioner bland konsumenterna, rapporterar The Standard.

Sänker alkoholhalten

Heineken UK meddelar att man sänker alkoholhalten i den välkända lagern Foster’s, efter att försäljningen fallit och dryckesvanorna förändrats.

Ölsorten är exempelvis en av de mest populära i Storbritannien.

Ölen, som i dag ligger på 3,7 procent, kommer från februari nästa år att justeras ned till 3,4 procent – en nivå som är betydligt lägre än de 4 procent som gällde så sent som i början av 2023.

– Beslutet att justera alkoholhalten i Foster’s speglar vårt åtagande att hjälpa konsumenter göra ansvarsfulla val, uppger Heineken.

Heineken uppger att beslutet fattades efter att man märkt en förändring i kundernas dryckesvanor, där fler nu väljer drycker med lägre alkoholhalt som en del av en hälsosammare livsstil.

LÄS MER: UPPMANINGEN: Så mycket kontanter måste du ha hemma

”Samma smak – bara mindre alkohol”

Heineken betonar att sänkningen inte ska påverka smaken.

Bryggeriets master brewers har arbetat länge med receptet för att säkerställa att ölen fortfarande känns igen av sina lojala drickare.

– Receptet har förfinats under många månader. Smaken ska fortsatt vara tydligt Foster’s – krispig, balanserad och uppfriskande, meddelar Heineken.

Förändringen följer också ”omfattande konsumenttester” som enligt bolaget visar att kunderna upplever smaken som oförändrad.

Sänkningen av alkoholhalten handlar inte enbart om kundernas vanor. Även inflationen har påverkat beslutet.

Företaget påpekar att den nya, lägre alkoholstyrkan gör det möjligt att hålla tillverkningskostnaderna nere och erbjuda mer konkurrenskraftiga priser.

Del av en större trend

Foster’s är inte det enda varumärket som förändras.

Även den populära ölen Sol har nyligen sänkt sin alkoholhalt från 4,2 till 3,4 procent.

Heineken säger sig vara fast beslutna att fortsätta utveckla varumärket, och lovar satsningar på nya samarbeten.

– Vi är engagerade i att fortsätta skapa framgång för en av de mest älskade klassiska lagersorterna, säger företaget.

LÄS MER: Anstormning till ICA – därför återvänder kunderna till matjätten

Foto: F Alves

Text: Redaktionen