Ryska fartyg sprängs i luften – se videon här

2024 05 30

Ryssland har åkt på flera prestigeförluster till havs. 

Den ukrainska specialenheten Grupp 13 har förstört två ryska fartyg vid den ockuperade Krymhalvön. 

Det uppger källor inom Ukrainas militära underrättelsetjänst (HUR) för Kyiv Independent.

– Sjödrönare träffade två ryska patrullbåtar av modellen KS-701 Tunet vid den ockuperade Krymhalvön under natten till den 30 maj, framhåller källorna enligt tidningen.

KS-701 Tunets är drygt tio meter långa och tre meter breda. Patrullbåtarna har kapacitet för cirka tio passagerare och en kapten.

Den ukrainska underrättelsetjänsten har publicerat en video på händelsen. I filmklippen förekommer två explosioner som påstås visa när fartygen sprängs i luften.

Se videon genom att klicka på en länk längst ner i texten.  

Skickade upp stridsflyg 32 gånger

Den ukrainska attacken utfördes med sjödrönare av modellen Magura V5. Båtarna attackerades i Vuzkabukten, som ligger vid staden Chornomorske på Kryms västra kust.

Den ryska militären försökte förgäves slå tillbaka attacken.

– För att motverka attacken skickade ryssarna upp sina stridsflyg 32 gånger, rapporterar Kyiv Independent. 

– Ryska trupper svarade även med slumpmässig eld från markpositioner, skriver tidningen.

Förstört ytterligare två fartyg

Den lyckade operationen vid Krym innebär att den ukrainska militären lyckats slå ut fyra ryska fartyg på kort tid.

Tidigare under torsdagen uppgav det ryska försvarsdepartementet att två transportbåtar skadats i en ukrainsk robotattack i närheten av hamnstaden Kerch på östra Krym.

Den ryska militären hävdar samtidigt att man lyckats skjuta ned åtta långdistansrobotar av modellen ATACMS och åtta drönare.

Under krigets gång har Ukraina genomfört flera lyckade attacker mot ryska fartyg. Enligt landets militärledning har man slagit ut en tredjedel av den Ryska Svartahavsflottan.

SE VIDEON PÅ DEN UKRAINSKA ATTACKEN GENOM ATT KLICKA HÄR

Foto: Ukrainska underättelsetjänsten HUR, Telegram 

Text: Redaktionen


30 oktober 2025

JUST NU: USA ger plötslig order om kärnvapen

2025 10 30

Natten till torsdagen kommer ett plötsligt besked om kärnvapen från Vita huset.

USA ska inleda test av kärnvapen.

Ordern kommer direkt från president Donald Trump.

Beskedet kommer kort efter att Ryssland genomfört militärövningar och förra veckan testade sin nya kärnreaktordrivna kryssningsmissil Burevestnik.

– På grund av andra länders testprogram har jag instruerat krigsdepartementet att börja testa våra kärnvapen på lika villkor. Den processen kommer att påbörjas omedelbart, meddelar Trump på Truth Social.

Första sedan 1992

USA:s kärnvapentest kommer i så fall att bli det första i världen sedan Nordkorea provsprängde en atombomb 2017.

Senast USA testade en atombomb var 1992.

Enligt Donald Trump har USA “fler kärnvapen än något annat land”, vilket dock inte stämmer enligt internationella uppskattningar. Bland annat uppgav Stockholm International Peace Research i somras att Ryssland har 5 459 kärnstridsspetsar medan USA har 5 177 stycken. 

"Jag hade inget val"

Den amerikanska kärnvapenarsenalen har dock av flera instanser bedömts som överlägsna i modernitet.

USA har fler kärnvapen än något annat land. Detta åstadkoms, inklusive en fullständig uppdatering och renovering av befintliga vapen, under min första mandatperiod, framhäver Donald Trump och tillägger:

– På grund av den enorma destruktiva kraften HATADE jag att göra det, men hade inget val! Ryssland är tvåa, och Kina är en avlägsen trea, men kommer att vara det jämnt inom fem år.

LÄS MER: Hastighetsgräns införs för fotgängare – så fort får man gå

Inför mötet med diktatorn

Donald Trumps besked kom precis inför presidentens första möte med Kinas diktator Xi Jinping på sex år. 

Den amerikanska presidenten vägrade svara på några frågor om hans order om att USA ska börja testa kärnvapen.

LÄS MER: EU-minister hotar: ”Jämna Moskva med marken”

Foto: G. Altmann

Text: Redaktionen


Kan bli en spökstad: huvudstad riskerar överges

2025 10 29

Ett av världens mest populära turistländer är på väg att göra en sällan skådad förändring.

De flesta som har koll på sin geografi känner till att Indonesiens huvudstad heter Jakarta.

Men turistmagneten har sedan ett par år tillbaka planerat för en ny politisk metropol.

Nusantara, den utopiska staden, ska bli ny huvudstad och husera 1,2 miljoner människor till 2030.

Men prestigeprojektet kan vara på väg att fallera, rapporterar The Guardian.

Hittills bor det bara 2 000 statstjänstemän och 8 000 byggnadsarbetare i staden. Rädslan har börjat sprida sig för att Nusantara i slutändan inte blir något annat än en spökstad.

– Det är konstigt och tyst. Det är ingen här än, säger besökaren Clariza från grannön Sulawesi till tidningen.

Finansieringen störtdyker

Anledningen till att Indonesien gör det ambitiösa bytet av huvudstad är för att Jakarta blivit för förorenad och överbelastad.

Nybygget går dock trögt, trots att flera bostadshus, sjukhus, en flygplats och ett större antal vägar står klara.

Under nuvarande president Prabowo Subianto, som inte ens besökt Nusantara under sin tid vid makten, har den statliga finansieringen rasat med över hälften. 

Enbart en tredjedel, 300 miljoner pund, av vad som begärdes har anslagits till nästa år. Även privata investeringar sjunker över en miljard pund under målet.

Herdiansyah Hamza, forskare i konstitutionell rätt från Mulawarman University i östra Kalimantan, menar att projektet var dömt till en spökstad redan från början.

– Den nya huvudstaden är inte en prioritet för Prabowo. Politiskt sett är den ovillig att dö, ovillig att leva, säger han till The Guardian.

LÄS MER: Hastighetsgräns införs för fotgängare – så fort får man gå

Anklagas för miljökatastrof

Förhoppningarna bland lokalbefolkning och entreprenörer om att Nusantara ska blomstra är små. 

Högkonjunkturen har vänts till en nedgång.

– När arbetarna gick hem stannade allt av. Många vänner stängde sina företag. Folk oroar sig för att detta kan bli en spökstad, säger marknadsförsäljaren Syaraniyah till den brittiska tidningen.

Projektet kring Nusantara har även fått massiv kritik från miljöorganisationer. Bland annat uppskattas över 2 000 hektar ha skövlats på två år.

Den indonesiska regeringen har förnekat all negativ miljöpåverkan.

Enligt Basuki Hadimuljono, chef för Nusantara Capitol Authority, stämmer inte rapporterna om en nedgång i byggbranschen och bristande politisk vilja.

Tidigare i år nedgraderades Nusantara till en “politisk huvudstad” av presidenten.

LÄS OCKSÅ: Rysk drönare har träffat tyskt nyhetsteam

Foto: Dima Sh

Text: Redaktionen