2okt2025

Ryska drönare i Natos luftrum – i två olika länder

2024 09 08

Ryska drönare har rört sig i Natos luftrum.

Ryssland har på nytt riktat massiva drönarattacker mot flera regioner i Ukraina.

Samtidigt kommer uppgifter om att en rysk drönare har kränkt rumänskt luftrum.

En annan rysk drönare har slagit ner i Lettland.

I Rumänien

En rysk drönare tog sig in i Natolandet Rumäniens luftrum i samband med en rysk drönarattack mot Ukraina.

– En rysk drönare kränkte Rumäniens luftrum under nattliga attacker mot grannlandet Ukraina, rapporterade NATO-medlemmen på söndagen och uppmanade Moskva att stoppa vad man beskrev som en upptrappning, rapporterar AP.

– Rumänien skickade ut F-16-plan för att övervaka sitt luftrum, och Nato-allierade hölls informerade, enligt ministeriet. Rumänska krismyndigheter skickade också ut sms-varningar till invånarna i två östra regioner.

Slog ner i Lettland

Samtidigt kommer uppgifter om att en rysk drönare har slagit ner i Lettland, även det ett Natoland.

– Det här är en bekräftelse på att vi måste fortsätta arbetet som påbörjats för att stärka Lettlands östra gräns med luftförsvar, säger försvarsminister Andris Sprūds till LSM.

Lettlands president Edgars Rinkevics har tagit till sociala medier för att förklara.

– En rysk militärdrönare har slagit ner i de östra delarna av Lettland. Vi har inlett en utredning. Vi är i nära kontakt med våra allierade, framhåller han via X.

Anpassar sig bra

Ryssland fortsätter att rikta massiva drönarattacker mot flera mål i Ukraina.

Tankesmedjan Institute for the Study of War fastslår i en ny rapport att Ukraina anpassar sig väl inför hotet.

– Ukraina fortsätter att framgångsrikt anpassa och utveckla sin förmåga att bekämpa drönare, vilket gör det möjligt för ukrainska styrkor att använda sig av enklare system för att motverka ryskt tryck på Ukrainas begränsade luftförsvarsparaply, förklarar ISW.

Stör systemen

ISW fortsätter.

– Den ukrainska militäranalytikern Petro Chernyk uppgav den 7 september att ukrainska system för elektronisk krigföring stör radarstyrda Shahed-136/131-drönare, vilket gör att drönarna ändrar kurs och kraschar efter att ha fått slut på bränsle.

Foto: President of Russia Office resp Nato

Text: Redaktionen


16 november 2025

JUST NU: Åkesson till angrepp – ”De får ge sig”

2025 11 16

Jimmie Åkesson (SD) går till angrepp.

Den senaste tiden har Tidöpartierna framstått som mer splittrade än vanligt.

Nu går Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson till angrepp mot ett annat Tidöparti – och menar att de ”får ge sig”.

Går till angrepp

Åkesson vill att SD-företrädare ska undvika alltför spetsiga utspel i valrörelsen 2026, rapporterar DN.

Trots det går Åkesson nu själv till angrepp – mot Liberalerna, som ingår i Tidösamarbetet tillsammans med SD.

Liberalerna säger nej till att sitta med i eller stödja en regering där SD ingår, och har bland annat framfört argumentet att SD ”inte kan bete sig”, bland annat med hänvisning till TV4:s avslöjande om SD:s så kallade trollfabrik.

Jimmie Åkesson totalsågar det argumentet.

– Om vi hade betett oss som Liberalerna kanske vi också hade haft två procent i opinionsmätningarna snarare än 20 procent. Jag vet inte om det är så mycket mer eftersträvansvärt, säger Jimmie Åkesson till tidningen.

Samtidigt menar han att L ”får ge sig”.

LÄS OCKSÅ: Saab får jätteorder

”De får ge sig”

Åkesson är inte orolig för att Tidösamarbetet håller på att krackelera, trots motstridiga ultimatum från hans eget parti och L.

SD kräver att få sitta med i regeringen.

Och L kommer att få ge sig, menar SD-ledaren.

– Om de kommer in i riksdagen och får fyra procent och vi fortsatt är det största partiet i regeringsunderlaget, då är det rimliga är att de får ge sig, säger Jimmie Åkesson till tidningen.

Oenigheten inom Tidösamarbetet har också förstärkts av att Ebba Busch (KD) nyligen gav uttryck för att hon var öppen för ett visst samarbete över blockgränsen med S.

Kristersson inte orolig

SD har gett beskedet att man efter valet 2026 antingen kommer att sitta med i en regering, eller gå i opposition. Att fortsätta som stödparti utan egna ministerposter är alltså inte aktuellt.

Men Liberalerna säger alltså nej till att sitta med i eller stödja en regering där SD ingår.

– Vi har en regering som fungerar och ett Tidöavtal som fungerar just för att det är de borgerliga partierna som sitter i regering och ett gott samarbete med Sverigedemokraterna, har Simona Mohamsson (L) sagt, enligt SVT.

Statsminister Ulf Kristersson (M) har dock sagt att han inte är oroad.

– Vi kommer att få ihop det även efter nästa val, har Kristersson sagt, enligt kanalen.

LÄS OCKSÅ: UPPMANINGEN: Så mycket kontanter måste du ha hemma

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


16 november 2025

JUST NU: Amerikanska F-35-plan kan stoppas

2025 11 16

Försäljningen av amerikanska F-35-plan till ett land kan stoppas.

Amerikanska stridsflygplan av modellen F-35 är eftertraktade i hela världen.

Ett land som är på väg att köpa F-35 av USA är Saudiarabien.

Men affären väcker oro – både i Israel och i Pentagon.

Israel ställer krav

Israel kräver nu att USA ska ställa hårda villkor för att Saudiarabien ska få köpa F-35-plan, rapporterar Axios.

Affären måste villkoras av att Saudiarabien normaliserar sina relationer med Israel, säger två israeliska tjänstemän till tidningen.

– Vi har sagt till Trump-administrationen att leveransen av F-35 till Saudiarabien måste vara underkastad saudisk normalisering med Israel, säger en israelisk tjänsteman, enligt tidningen.

Tjänstemannen tillägger att det skulle vara ”ett misstag och kontraproduktivt” av USA att låta Saudiarabien köpa F-35-plan utan att kräva några diplomatiska eftergifter i gengäld.

Även inom Pentagon har affären väckt oro. I en underrättelserapport varnas det för att Kina kan få tillgång till stridsplanets teknologi om affären genomförs, vilket Reuters har rapporterat.

LÄS OCKSÅ: Himlen lyser upp - Ryssland attackerat

Trump träffar kronprinsen

På tisdag ska Saudiarabiens kronprins Mohammed bin Salman träffa president Trump i Vita huset.

Då förväntas man bland annat diskutera F-35-affären, men också en möjlig normalisering av relationen mellan Saudiarabien och Israel.

Trump har tidigare sagt till Saudiarabien att han förväntar sig att landet går mot en normaliserad relation med Israel när Gazakriget är över.

– Jag hoppas att Saudiarabien snart kommer att gå in i Abrahamavtalen, har Donald Trump sagt, enligt tidningen.

Abrahamavtalet är en serie överenskommelser som syftar till att normalisera förbindelserna mellan Israel och en rad arabiska länder.

Israel understryker att man inte nödvändigtvis motsätter sig en affär där Saudiarabien köper F-35-plan av USA, men kräver alltså att USA i så fall ställer hårda villkor.

Israel kräver säkerhetsgarantier.

– Det tar minuter för en F-35 att flyga från Saudiarabien till Israel, säger den israeliska tjänstemannen, enligt tidningen.

Israel kommer bland annat att kräva att planen inte placeras ut på flygvapenbaser i de västra delarna av Saudiarabien.

LÄS OCKSÅ: Saab får jätteorder

Foto: Lockheed Martin Andy Wolfe

Text: Redaktionen