Ryska diktaturen i hätskt utfall mot Sverige

2024 02 28

Putinregimen går nu till angrepp mot Sverige i ett hetsigt påhopp i sociala medier.

Sent på tisdagskvällen gick den ryska diktatorns representant i Sverige – Rysslands ambassad i Sverige – ut med ett aggressivt meddelande i sociala mediekanalen Telegram som är populärt i Ryssland med omnejd.

”Massmedias glädje”

Rubriken lyder ”Kommentar av Ryska Ambassaden i Sverige i samband med landets stundande inträde i Nato”.

Ryssland går till angrepp både mot Sveriges politiker och mot svensk media.

– Makthavare i Stockholm och svenska massmedia döljer inte sin glädje i samband med det ungerska parlamentets efterlängtade ”ja” till Sveriges ansökan om medlemskap i Nordatlantiska alliansen.

”Förlorade dotter”

Putinregimen försöker i sitt påhopp måla upp en bild av att svenska folket är emot Natoanslutningen.

– Vi kan inte undgå att såsom förnuftigt tänkande svenskar beklaga denna utveckling.

– Vi uppfattar som knappast smickrande, för att inte säga förnedrande för Sverige vissa repliker i svenska ”oberoende” massmedia om att landet, som om det vore någons förlorade dotter, ”äntligen kommer hem”.

Målar upp splittring

Ambassaden försöker flera gånger i sitt inlägg påskina att det råder splittring mellan Sveriges politiker och svenska allmänheten.

– Vi tror att den svenska politiska eliten i själva verket är osäker huruvida denna idé har en förankring hos majoriteten av den svenska befolkningen trots resultaten av de offentliggjorda opinionsmätningarna.

– Vad ligger bakom detta – politisk feghet eller Stockholms strävan att smickra “storebröderna”, som visserligen uppmuntrar denna typ av fjäskbeteende, och till varje pris “reta Ryssland” däribland på bekostnad av sitt folks säkerhet och välgång.

Hotfulla besked

Den ryska diktaturen påpekar att Sveriges Natointräde kommer att få negativa konsekvenser.

– För stabilitet i Nordeuropa och runt Östersjön som förblir vårt gemensamma område och aldrig blir ett ”Nato-innanhav”.

– Trots vad än Sveriges blivande ”Nato-släktingar” säger i sina självgoda uttalanden.

Ryssland avslutar med hotfulla besked om motåtgärder med anledning av Sveriges stundande Natointräde.

– Ryssland kommer att vidta motåtgärder av politisk och militärteknisk natur i syfte att minimera hot för sin nationalsäkerhet.

– Deras konkreta innehåll kommer att bero på de villkor och  utsträckning av Sveriges integration i Nato inklusive eventuell utplacering i detta land av Natos trupper, stridsmedel och vapen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


4 oktober 2026

UPPGIFTER: C har gett upp hoppet

2026 10 05

Centerpartiets invit till S, V och Mp vittnar om en uppgiven förhoppning.

C gick till val med förhoppning om en mittenregering under kommande mandatperiod. Varken SD eller V skulle ges inflytande i en sådan konstellation, var beskedet från partiledaren Elisabeth Thand Ringqvist (C).

– Ytterkanternas politik gör inte Sverige rikare. Mittenalternativet är ett alternativ för alla de väljare som vet att tillväxt är en förutsättning för jobb, både i dag och i morgon, sade hon i ett uttalande inför valet.

”Kommer förändras i grunden”

Ambitionen från C har varit att bryta isär de två blocken som formerats i svensk politik. Det finns ett tredje spår som har starkt stöd bland väljarna, menade partiet.

– Vi ser att det här valet kommer att förändra svensk politik i grunden. Vi är redo att vara drivande för en förändring som ger Sverige en stabil regering i mitten, sade partisekreterare Hannes Hervieu (C), under valveckan.

Verkar ha gett upp

I fredags bjöd C-ledaren in sina partiledarkollegor i S, V och Mp till möte. Ett steg som tyder på att partiet har övergett sin förhoppning om en mittenregering, menar statsvetare Tommy Möller vid Stockholms universitet, rapporterar SR.

– Ja, jag tolkar det som att Centerpartiet, som ju har en nyckelroll här, är på väg att inse att det huvudspår som man har haft hela tiden, alltså en mittenbaserad regering där inget av ytterkantspartierna ingår, inte är möjlig i nuläget, säger han till radion.

Läs mer: 35 100 kronor i lön – många måste anställas nu

Svårlöst läge

V har ställt ett ultimatum i regeringsförhandlingarna. Partiet kommer inte stödja en statsminister som inte ger dem ministerposter. C vägrar att ge sitt stöd till en regering där V sitter med. Läget för Magdalena Andersson (S), som fått i uppdrag att sondera möjligheten att bilda regering, ter sig tämligen låst, anser statsvetaren.

– Det här tillhör ju kategorin med de allra svåraste nötterna att knäcka så att säga. Det är svårt att tänka sig att något av partierna skulle vika ner sig som det ser ut nu, men förr eller senare måste det ske, säger Tommy Möller, till radion.

Läs mer: Vasst krav på nästa regering – ”stäng dörren”

Foto: Centerpartiet

Text: Redaktionen


5 okt 2026

Sverige vägrar – Lavrov hotar med konsekvenser

2026 10 05

Ryssland har inlett en ny våg av attacker mot Kyjiv.

Bland annat har flera broar attackerats i massiva drönaranfall mot den ukrainska huvudstaden.

Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov har samtidigt uppmanat utländska medborgare och diplomater att hålla sig undan. Lämna Kyjiv eller bär ansvaret för konsekvenserna, löd varningen som Lavrov utfärdade i helgen.

Nu kommer det svenska svaret.

Sverige vägrar lyda.

– Tillsammans med andra beskickningschefer i Kyjiv noterar vi med oro det ryska utrikesministeriets hot mot diplomater och utländska medborgare i Ukraina, skriver den svenska ambassaden i Kyjiv på X och fortsätter:

– Ryssland är bundet av Wienkonventionen och internationell humanitär rätt. Vi stannar i Kyjiv.

Lägger ansvaret på Sverige

Det var i lördags som Sergej Lavrov uppmanade utländska medborgare att lämna Ukrainas huvudstad.

– Ansvaret för eventuella negativa konsekvenser ligger helt och hållet hos dem som ignorerar denna varning, uppgav det ryska utrikesministeriet enligt Reuters.

Varningen kom efter att tre broar i Kyjiv som korsar floden Dnepr helt eller delvis stängts av till följd av ryska drönarattacker.

Läs mer: Historiskt besked till Ukraina

Merz dök upp 

Under söndagen attackerades även Pivnichnyibron, den norra bron, samtidigt som den tyska förbundskanslern Friedrich Merz dök upp i den ukrainska huvudstaden.

– Ukraina står inför avgörande veckor. Det är därför jag reste till Kyjiv idag med budskapet: ni kan lita på oss. Tysklands säkerhet beror också på resultatet av detta krig. Vi hjälper därför till också av egenintresse, framhöll Merz på X igår.

Tyskland, Italien, Spanien och Danmark har kommunicerat motsvarande svar som Sverige gjort efter Rysslands varningar. Samtliga lämnar beskedet att de kommer stanna i Kyjiv trots de ryska hoten.

Läs mer: Ryssland stoppas – ”På väg mot katastrof”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen