Ryska bombplan över Norska havet – Nato blixtagerar

2024 09 11

Flera ryska bombplan av modellen Tu-160 har flugit över Barents hav och Norska havet, utanför Norge.

Flygningarna är en del av en större marinövning, rapporterar den ryska nyhetsbyrån RIA Novosti med hänvisning till Rysslands försvarsdepartement.

– Departementet uppger att flygningarna är en del av militärövningen "Ocean-2024" som Ryssland inledde på tisdagen, skriver nyhetsbyrån.

Militärövningen är de största sedan sovjettiden och kommer att involvera mer än 90 000 soldater, över 400 fartyg och 125 flygplan.  

”Ocean-24” sträcker sig över Stilla havet, Arktis, Medelhavet, Östersjön och Kaspiska havet.

Nio timmar

Enligt RIA befann sig de ryska bombplanen ovanför neutralt vatten i över nio timmar.

Jonny Karlsen, talesperson vid det norska försvarets operativa högkvarter, uppger att bombplanen flög i närheten av norskt luftrum.

Natomedlemmen Norge agerade snabbt.

– Det stämmer att vi observerade ryska bombplan i närheten i närheten av norskt luftrum.

– Vi var uppe med F-35-planen och identifierade planen som ryska, dokumenterade dem och visade vår närvaro så att planen inte kom in illegalt i norskt luftrum, säger Jonny Karlsen till VG.

Karlsen understryker att det rör sig om en standardinsats på uppdrag av Nato.

– Vi har alltid plan i beredskap för detta.

Fakta Tu-160  

- Jetdrivet bombplan som utvecklades av Sovjetunionen under kalla kriget

- Den första upplagan av Tu-160 lanserades 1981

- Bombplanen är utformat för att kunna förstöra mål på avstånd och kan bära stora bomblaster över långa avstånd 

- I dag är 17 Tu-160 i bruk. Det är endast Ryssland som har modellen i sin flygstyrka

- Ryssland har deklarerat att man avser att fortsätta att tillverka Tu-160. Senast 2030 ska det ryska flygvapnet ha tillgång till 30 exemplar av bombplanet

Foto: Anna Zvereva

Text: Redaktionen


27 okt 26

Dollarstore tar in populärt budgetmärke – enda i Sverige

2026 10 27

Dollarstore gör en ny satsning på låga priser.

Ett internationellt matmärke har gjort entré i Sverige.

Märket finns nu i Dollarstores samtliga butiker – med omkring 70 produkter inom allt från pasta och chips till olivolja och godis.

70 produkter har landat

Dollarstore breddar sitt sortiment med produkter från SPAR, ett internationellt varumärke med närvaro i närmare 14 000 butiker i nästan 50 länder.

Lanseringen omfattar omkring 70 produkter som nu finns i samtliga Dollarstore-butiker i Sverige. Sortimentet innehåller bland annat pasta, chips, olivolja, kex, texmexprodukter och marshmallows.

– Vi ser med stor spänning fram emot hur Dollarstores kunder i Sverige tar emot SPAR-produkterna. Exempelvis är texmexprodukter mycket populära i Sverige, betydligt mer populära än i Finland, säger Kim Strömsholm, ansvarig för livsmedelssortimentet inom Tokmanni-koncernen i ett uttalande.

Även produkter som sylt, honung, tomatkonserver, djurmat och hygienvaror ingår.

Satsningen sker genom Dollarstores ägare Tokmanni-koncernen, som i augusti ingick ett avtal om att börja distribuera SPAR-märkta produkter till den svenska lågpriskedjan.

Läs också: UPPGIFTER: Sverige halkar efter – uppmanas göra som Danmark

”Uppskattar låga priser”

Enligt Kim Strömsholm består en stor del av lanseringen av varor som används i vardagen.

– Kunderna uppskattar låga priser och enkel handel. Bland Dollarstores första SPAR-produkter finns flera dagligvaror som redan blivit kundfavoriter i Finland, såsom pasta, kex och texmexprodukter.

Även sötsaker och mer specialiserade produkter finns med i sortimentet. Ett exempel är stroopwaflar, karamellfyllda sirapsvåfflor med ursprung i Nederländerna.

Bara hos Dollarstore

Dollarstore är idag den svenska kedja där lanseringen av det nya sortimentet sker.

SPAR är ett internationellt livsmedelsvarumärke med rötter i Nederländerna. I Finland säljs produkterna sedan tidigare hos lågpriskedjan Tokmanni, som ingår i samma koncern som Dollarstore.

– Vi tror att SPAR-produkterna passar utmärkt även i Sverige. SPAR påminner dessutom om det svenska verbet spara. Det passar oss som lågprisaktör mycket väl, konstaterar Strömsholm.

De omkring 70 produkterna är bara början. Tokmanni-koncernen uppger att målet är att utöka SPAR-sortimentet framöver och anpassa utbudet efter kundernas önskemål.

Läs mer: UPPGIFTER: USA vill ha Viktor Orbán

Foto: Dollarstore

Text: Redaktionen


26 okt 26

95 procent utslaget – massiv smäll för Ryssland

2026 10 26

Ryska hamnar vid Azovska havet och Svarta havet lider enorma förluster.

Under september minskade godshanteringen med hela 95 procent och passagerartrafiken med 85 procent till följd av massiva ukrainska drönarattacker.

De ekonomiska förlusterna uppgår nu till 200 miljarder rubel i månaden, rapporterar oberoende Moscow Times. Siffran motsvarar cirka 24,5 miljarder kronor.

Vädjar till Kreml

Logistiksystemet i södra Ryssland uppges nu befinna sig i en mycket svår situation.

Krasnodarregionens guvernör Veniamin Kondratyev har därför begärt statligt stöd till regionens hamnar, som tvingas stänga ner verksamheten efter ukrainska attacker.

I ett brev, som har granskats av den ryska tidningen Kommersant, föreslår guvernören statliga subventioner för att täcka kostnaderna för personallöner, underhåll av utrustning, lagerlokaler och kajinfrastruktur, samt el- och vatten.

– De föreslagna åtgärderna omfattar även ersättning för kostnader för att hålla terminalerna redo att återuppta verksamheten när restriktioner hävs, delvis återbetalning av räntor på lån och förmånliga lån för att hantera likviditetsbrist under nedstängningen, rapporterar Moscow Times.

Miljardkostnader

Hamnindustrin i södra Ryssland sysselsätter cirka 20 000–25 000 personer.

Enligt beräkningar skulle det kosta den ryska staten mellan 550 och 670 miljoner rubel i månaden att täcka arbetarnas löner på miniminivå. Det motsvarar cirka 6,6–8 miljarder rubel per år.

Därutöver beräknas ytterligare omkring två miljarder rubel årligen behövas för att täcka bland annat kostnader för mark och fastigheter, uppger Moscow Times.

Läs också: UPPGIFTER: USA vill ha Viktor Orbán 

Avgörande

En källa inom företaget OTEKO, Rysslands största privata investerare i hamninfrastruktur, framhåller att statligt stöd är avgörande för branschens framtid.

– Om vi ​​inte stöder infrastrukturen nu och behåller vår unika arbetsstyrka, så måste vi bygga upp allt från grunden igen när striderna är över, säger källan till Kommersant.

Andra läser: Bostadsjätte öppnar gratiskö – 25 000 anmälda

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen