Ryska bombplan över Norska havet – Nato blixtagerar

2024 09 11

Flera ryska bombplan av modellen Tu-160 har flugit över Barents hav och Norska havet, utanför Norge.

Flygningarna är en del av en större marinövning, rapporterar den ryska nyhetsbyrån RIA Novosti med hänvisning till Rysslands försvarsdepartement.

– Departementet uppger att flygningarna är en del av militärövningen "Ocean-2024" som Ryssland inledde på tisdagen, skriver nyhetsbyrån.

Militärövningen är de största sedan sovjettiden och kommer att involvera mer än 90 000 soldater, över 400 fartyg och 125 flygplan.  

”Ocean-24” sträcker sig över Stilla havet, Arktis, Medelhavet, Östersjön och Kaspiska havet.

Nio timmar

Enligt RIA befann sig de ryska bombplanen ovanför neutralt vatten i över nio timmar.

Jonny Karlsen, talesperson vid det norska försvarets operativa högkvarter, uppger att bombplanen flög i närheten av norskt luftrum.

Natomedlemmen Norge agerade snabbt.

– Det stämmer att vi observerade ryska bombplan i närheten i närheten av norskt luftrum.

– Vi var uppe med F-35-planen och identifierade planen som ryska, dokumenterade dem och visade vår närvaro så att planen inte kom in illegalt i norskt luftrum, säger Jonny Karlsen till VG.

Karlsen understryker att det rör sig om en standardinsats på uppdrag av Nato.

– Vi har alltid plan i beredskap för detta.

Fakta Tu-160  

- Jetdrivet bombplan som utvecklades av Sovjetunionen under kalla kriget

- Den första upplagan av Tu-160 lanserades 1981

- Bombplanen är utformat för att kunna förstöra mål på avstånd och kan bära stora bomblaster över långa avstånd 

- I dag är 17 Tu-160 i bruk. Det är endast Ryssland som har modellen i sin flygstyrka

- Ryssland har deklarerat att man avser att fortsätta att tillverka Tu-160. Senast 2030 ska det ryska flygvapnet ha tillgång till 30 exemplar av bombplanet

Foto: Anna Zvereva

Text: Redaktionen


Flygbolag stoppar alla resor till USA

2026 02 19

Kanadas invånare har fått nog av USA:s hårdföra politik.

Efter att Donald Trumps infört tullar mot grannlandet och hotat att göra Kanada till USA:s 51:a delstat har kanadensarnas intresse för att besöka grannlandet störtdykt.

Nu agerar flera kanadensiska flygbolag. Lågpris- och charterflygbolaget Air Transat stoppar alla flygningar till USA, rapporterar Business Insider.

Bolagets sista flygning till USA kommer att genomföras i juni. Sedan sätter Air Transat stopp för resor till grannlandet.

Det handlar om ett historiskt skifte. Tidigare trafikerad lågprisflygbolaget nio direktlinjer till och från USA.

– Denna justering är en del av en aktiv hantering av vår kapacitet. Vi fokuserar våra insatser på marknader där Air Transat är bäst positionerat, vilket gör att vi kan optimera våra resurser, säger en talesperson för bolaget.

LÄS MER: Satsar 3 000 miljarder kronor – för att klara sig utan Trump 

”Märkbar minskning”

Air Transat är ett av Kanadas största flygbolag. Under tre år i rad har bolaget utsetts till världens bästa fritidsflygbolag av forskningsinstitutet Skytrax, som årligen genomför den största passagerarundersökningen i världen.

Air Transat är inte ensamt om att stoppa flygningar till grannlandet. Den kanadensiska flygjätten WestJet har tidigare ställt in 16 direktlinjer till USA, bland annat till storstäder som Boston och Los Angeles.

– Vi såg en märkbar minskning av efterfrågan på gränsöverskridande resor under hela 2025. Med anledning av det har WestJet omdisponerat sin flotta genom att öka kapaciteten på rutter som kanadensare vill flyga, säger en talesperson för bolaget enligt Business Insider.

LÄS OCKSÅ: Arlas besked till hushållen – prisförändring i butikerna

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp J. Rosewell

Text: Redaktionen


18feb26

I MORGON TORSDAG: Ekonomisk smäll för svenska hushåll

2026 02 19

I februari har elpriserna rusat till de högsta nivåerna på två år.

De senaste dagarna har priserna dock sjunkit tillbaka.

Men under torsdagen skjuter de i höjden på nytt och dessutom blir det ännu dyrare än tidigare. Pristoppar på över fem kronor per kilowattimme väntas i tre av fyra elområden, enligt Vattenfalls sammanställning.

I det nordligaste elområdet, SE1, blir pristoppen något lägre – 4,4 kronor per kilowattimme. Värst blir det för södra elområde SE4. Där blir priset som högst 5,2 per kr/kWh och i genomsnitt 1,8 kronor per kilowattimme.

Dyrast hittills 

Claes Hemberg är energiekonom på värmepumpsbolaget Nibe. Han konstaterar att torsdagen blir en smärtsam historia för många hushåll.

 Det är samma hemska nivåer men det är dyrare, säger Hemberg till Expressen.

”Handlar om tusenlappar”

Det finns flera orsaker till den kraftiga prisuppgången, uppger Claes Hemberg.

Framför allt påverkas elpriserna av den stränga vinterkylan, men ett ovanligt stort underskott på vattenkraft, väldigt låg vindkraftsproduktion och att Finland köper mycket el från Sverige påverkar också.

Hemberg anser att situationen på elmarknaden är kritisk.

– Det handlar om tusenlappar extra som folk får betala som man inte är beredd på. Vi behöver hushåll som känner att de har råd, säger han till tidningen.

Klockslagen att hålla reda på

Enligt Vattenfalls siffror kommer elpriserna att vara som dyrast mellan klockan 07.30 och 09.45 under torsdagen.

Det kan därför vara klokt att undvika att använda produkter som drar mycket el under dessa timmar.

LÄS MER: Oväntad lösning – om Nato kollapsar

TIPS: Fem åtgärder för att hålla nere elkostnaderna

- Sänk inomhustemperaturen

- Täta fönster och dörrar

- Byt till LED-lampor

- Stäng av apparater som inte används

- Lufttorka tvätten i stället för att använda torktumlare       

Källa: Klart.se

LÄS OCKSÅ: Svensk rockfestival i konkurs

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen