Rysk storstjärna död – föll från femte våningen

2024 11 18

En rysk balettgigant har förlorat livet.

Det rör sig om Vladimir Shklyarov, en av balettvärldens främsta manliga dansare.

39-åringen har bland annat uppträtt i London och New York.

På måndagen kommer uppgifter om att han har hittats död i St Petersburg.

Det rapporterar BBC.

Föll från femte våningen

Enligt initiala uppgifter ska Shklyarov ha fallit från femte våningen av en byggnad i St Petersburg samtidigt som han var påverkad av starka smärtstillande.

Hans död utreds nu av federala myndigheter, enligt ryska medier.

– Detta är en stor förlust, inte bara för teaterns personal utan för hela den moderna baletten, framhåller hans arbetsgivare Mariinsky Theatre.

– Våra kondoleanser till konstnärens familj, nära och kära, vänner och alla de många beundrare av hans arbete och talang.

Född i Leningrad

Han är född i Leningrad och studerade vid den berömda Vaganova Academy of Russian Ballet, där han tog examen 2003. 

Han började på Mariinsky Theatre samma år och blev huvuddansare 2011. 

Han uppträdde på prestigefyllda scener runt om i världen, bland annat Royal Opera House i London och Metropolitan Opera i New York.

American Ballet Theatre sörjer hans bortgång.

– Vi sörjer den tragiska förlusten av Vladimir Shklyarov, en extraordinär konstnär vars elegans och passion inspirerade publiken över hela världen.

Hade hälsoproblem

Balettstjärnan hade vissa hälsoproblem och led av rygg-och höftsmärta.

Irina Bartnovskaya, som driver en Telegram-kanal med fokus på balett som heter ”The Devil in Ballet Shoes”, var en av de första att offentliggöra dödsfallet.

– Han vilade upp sig hemma, på smärtstillande medel och förberedde sig för en operation, säger hon enligt Reuters.

“Gick ut för luft”

Bartnovskaya fortsätter.

– Han gick ut på balkongen för att få lite luft och röka, tappade balansen, det är en mycket smal balkong, och föll från femte våningen. Det var en dum olycka. Han älskade livet, sin familj och avgudade sina barn och sin publik.

Foto: M. Tonn

Text: Redaktionen


1 sep 26 länka till https://www.flickr.com/photos/miljopartiet/55151179579/in/album-72177720323042236

MP ger besked: Omstridd skatt ska återinföras

2026 09 02

En skatt som avskaffades 2025 kan återinföras.

Det meddelar Miljöpartiet på tisdagskvällen.

Skatten som MP vill återinföra är den omdebatterade flygskatten.

Regeringen och SD avskaffade flygskatten i juli 2025.

– Vi gör det för att främja flygtrafiken i hela landet och därmed förbättra tillgängligheten i hela landet. Det blir helt enkelt sänkta biljettpriser, sade Sverigedemokraternas gruppledare Linda Lindberg på en pressträff när beslutet presenterades.

Nu vill Miljöpartiet återinföra skatten, rapporterar Di.

Dessutom föreslår partiet en höjning av bränsleskatten och ett återinförande av reduktionsplikten.

– Vi behöver ha så pass höga priser på fossila bränslen att omställningen fortsätter i den takt som är nödvändig, säger Janine Alm Ericson, partiets ekonomiskpolitiska talesperson, till tidningen.

100 miljarder kronor per år

Ett återinförande av flygskatten är en del av Miljöpartiets satsningar för att minska utsläppen och påskynda den gröna omställningen i Sverige.

Utöver skattehöjningar vill MP även låna pengar för att finansiera satsningarna.

– Vi vill satsa 100 miljarder kronor per år i tio år så att industrin kan ställa om, så att vi kan bygga ut järnvägen och skapa ett förnybart elsystem. Vi vill också göra stora investeringar i välfärden, säger Janine Alm Ericson till tidningen.

LÄS MER: Jättesänkning på Ikea

1 008 kronor

När regeringen avskaffade flygskatten uppgick skattesatsen till 76, 315 eller 504 kronor per passagerare, beroende på flygresans slutdestination.

Avskaffandet innebar att en tur- och returresa som mest kunde bli 1 008 kronor billigare. För resor inom Sverige bedömdes biljettpriset sjunka med 82 kronor per passagerare för en enkelresa och 164 kronor för en tur- och returresa.

LÄS OCKSÅ: Attack vid Östersjön

Foto:

Text: Redaktionen


08 april 26

Nya regler för din router – gäller från 11 september

2026 09 02

Din router kan vara hackad av Rysslands militära underrättelsetjänst (GRU).

Det har Finlands motsvarighet till Säpo, Skyddspolisen, varnat för.

Enligt myndigheten har ryska hackare utnyttjat dåligt skyddade routrar i vanliga bostäder runt om i Europa. I korthet innebär det att många med en router för hemmabruk kan ha främjat ryskt cyberspionage, utan att veta om det.

– Kapade nätverksenheter har kunnat användas som en del av en så kallad operativ skyddsinfrastruktur, som både möjliggör att cyberspionagetrafik maskeras som vanlig nätverkstrafik och försvårar upptäckt, indentifiering och spårning av aktören, framhåller Skyddspolisen i ett uttalande.

Nya regler införs

Nu agerar EU.

Unionens nya lagstiftning Cyber Resilience Act (CRA) träder i kraft den 11 september och innebär betydligt hårdare krav på tillverkare av uppkopplade produkter, som routrar, datorer och mobiltelefoner.

Om en sårbarhet identifieras ska tillverkaren lämna en första varning inom 24 timmar och en fullständig anmälan inom 72 timmar, uppger EU-kommissionen.

För aktivt utnyttjade sårbarheter ska en slutgiltig rapport lämnas senast 14 dagar efter att en korrigerande åtgärd har vidtagits.

Tillverkarna ska också informera användare som påverkas av problemet. Vid behov ska användare även informeras om vilka åtgärder som de behöver vidta för att minska riskerna och konsekvenserna av den upptäcka sårbarheten.  

ANDRA LÄSER: Turkiet vill öppna Ukrainakorridor – i samtal med Kreml och Kyiv

Alla påverkas

Konsumenter i hela Sverige påverkas av den nya lagstiftningen.

– Förordningen gäller för alla produkter med digitala komponenter, både hårdvara och mjukvara, samt för produkternas hela livscykel. Med andra ord omfattas både tillverkare, importörer och distributörer som vill agera på EU:s inre marknad, rapporterar Svenska Institutet för Standarder, SiS.

LÄS OCKSÅ: En av fyra bilister gör fel vid däckbyte 

Foto: S. Phillips - Hostreviews.co.uk

Text: Redaktionen