Rysk region har slut på bensin
2025 08 26
Bensinen på den ryska ögruppen Kurilerna har tagit slut.
Under den senaste tiden har bensinkrisen i Ryssland intensiferats – bland annat mot bakgrund av Ukrainas attacker mot oljeraffinaderier.
Nu kommer uppgifter om att bensinen har tagit slut på den östliga ryska ögruppen Kurilerna, rapporterar oberoende Moscow Times.
Har tagit slut
Delar av Kurilerna i Rysslands fjärran östern har fått slut på bensin, uppger lokala myndigheter på måndagen.
– Försäljningen av AI-92-bensin till allmänheten har tillfälligt stoppats. Hela utbudet behövs för specialfordon, säger Konstantin Istomin, chef för Kurilsk-distriktet.
Beskedet kommer bara fem dagar efter att öarna införde en gräns på 10 liter per kund.
I grannregionen
Brister har också drabbat den närliggande Primorye-regionen, där långa köer bildades vid bensinstationer förra helgen.
Myndigheterna införde restriktioner i Zabaikalsky-regionen och på ockuperade Krym efter brister där.
Läs mer: Ukraina säkrar stort avtal
Efter krismötet
Tidigare i augusti kom besked om att den ryska regeringen kallat till krismöte angående bränslekrisen.
Åtgärden kom efter att bensinpriserna i Ryssland har stigit med nästan 50 procent sedan årsskiftet.
Krympande reserver på den oberoende marknaden har pressat priserna till nivåer som orsakar förluster för små bensinstationer, som måste köpa bränsle på marknaden.
Prisuppgången kommer också samtidigt som Ukraina fortsätter med långdistansdrönarattacker mot ryska oljeraffinaderier, som är viktiga inkomstkällor för Moskvas krig.
Har slagit till
I dagarna har Ukraina bland annat slagit till mot Syzrans oljeraffinaderi i Samara-regionen.
Syzrans oljeraffinaderi kan raffinera upp till 8,5 miljoner ton olja per år, vilket motsvarar cirka 3,08 procent av den totala volymen av oljeraffinering i Ryssland.
– Den ukrainska generalstaben noterade att Syzrans oljeraffinaderi är specialiserat på att producera bensin, dieselbränsle, flygfotogen och andra petroleumprodukter för den ryska militären, uppger tankesmedjan ISW.
Läs mer: Norskt fartyg beskjutet
Foto: W. Chouak
Text: Redaktionen