JUST NU: Rysk panik – flyr från Ukraina

2023 02 27

Flera ryska ledare flyr från delar av Ukraina till Krymhalvön vid Svarta havets norra kust.

Det rapporterar Sky News med hänvisning till uppgifter från den ukrainska generalstaben.

Flera ryskinstallerade myndigheter i ockuperade delar av östra Ukraina har plötsligt upplösts.

Många rysktillsatta ledare uppges nu ta till flykten.

Flera har åkt till Krymhalvön som ockuperades av Ryssland 2014.

Fruktar Ukrainas nya offensiv

Massflykten uppges grunda sig i någon form av panikartad stämning. 

De ryska ledarna fruktar Ukrainas förväntade våroffensiv och försvinner från de ockuperade områdena i ilfart, uppger Ukrainas militärledning.

– Militära lastbilar transporterar de ryska ledarna. De har endast hunnit få med sig sina handbagage, skriver generalstaben på Facebook.

Kan attackera mål i Ryssland

Ukraina strävar efter att inleda en stor motoffensiv under våren. Ett av Ukrainas primära mål med offensiven uppges vara att ”slå in en kil” mellan Krymhalvön och det ryska fastlandet.

Offensiven kan även slå mot militära  mål i Ryssland.

Det uppger den ukrainske underrättelseofficer Vadym Skibitsky för den tyska tidningen Berliner Morgenpost.

–  Ett av våra strategiska militära mål är att försöka störa de ryska försörjningsleden i söder – mellan Krym och Ryssland, säger Skibitsky och tillägger:

– Men det är också möjligt att vi kommer att förstöra vapenlager och militär utrustning på rysk territorium – till exempel runt staden Belgorod.

Belgorod ligger cirka fyra mil från gränsen till Ukraina.  Staden har drygt 380 000 invånare.

Befria hela Ukraina

Ukraina hymlar inte med sitt mål med den nya offensiven.

– Hela landet ska befrias. Samtliga 370 000 ryska soldater som befinner sig på ukrainsk mark ska drivas ut, säger Vadym Skibitsky.

För närvarande pågår en rysk offensiv i östra Ukraina. Ryska styrkor försöker bland annat inta staden Bachmut i Donetsk-regionen. Men de ukrainska försvararna stretar emot.

Ryssland har utan framgång försökt inta staden i över ett halvår.

Efter flera månaders intensiva strider är Bachmut mer eller mindre omgiven av ryska styrkor.

Trots det har Rysslands försök att inta staden hittills misslyckats.

Foto: CrowN resp Komarov Egor UA

Text: Redaktionen


TYSKLAND HÄVDAR: Stort genombrott i Ukraina – inom två dagar

2025 05 11

Tysklands nya förbundskansler Friedrich Merz tror att en vapenvila i Ukraina kan träda i kraft inom två dagar.

Det rapporterar den tyska Bild.  

– Jag har stort hopp om att det kommer att nås en överenskommelse om eldupphör i Ukraina i helgen, säger Merz enligt tidningen.

– Med tanke på den tre dagar långa vapenvilan som Ryssland utlyst finns det stor chans att den kommer att förlängas till 30 dagar och att förhandlingar om ett fredsavtal sedan kan inledas, fortsätter förbundskanslern.

Vidare meddelar Merz att han skrivit under ett förslag om eldupphör tillsammans med Frankrikes president Emmanuel Macron, Polens premiärminister Donald Tusk och den brittiske premiärministern Keir Starmer.

– Det är i stort sett identiskt med det amerikanska förslaget. Vi hoppas verkligen att detta också kommer att accepteras av den ryska sidan, säger förbundskanslern och tillägger:

– Bollen ligger helt och hållet hos Moskva.

Zelenskyj ger besked om toppmötet

Samtidigt meddelar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att Ukraina ska anordna ett toppmöte med flera europeiska ledare på lördag.

– Vi förbereder oss för att träffa ledarna i ”Koalitionen av villiga länder”, säger Zelenskyj i ett uttalande.

Koalitionen består av ett 30-tal länder som arbetar för en hållbar fred i Ukraina. Sverige är ett av flera Natoländer i gruppen. USA tillhör inte koalitionen.

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


Folk tror det är förbjudet att göra på flygplan – är fullt tillåtet

2025 05 09

Det vimlar av förbud och regler ombord på flygplan.

Inga kompromisser kan göras med säkerheten när folk ska transporteras i luften med en mil ned till marken.

Exempelvis har flera flygbolag, inklusive Ryanair, övervägt att förbjuda powerbanks efter att ett flygplan i Sydkorea drabbats av en våldsam brand strax före avgång.

En del regler handlar dock om själva upplevelsen ombord.

Bland annat diskuteras förbud mot att kunna fälla ned stolen och så sent som i vintras planerade det amerikanska flygbolaget Spirit Airlines att upprätta klädkoder för sina passagerare.

Avlivar myten

En sak som många tror är förbjudet, men som i själva verket är tillåtet, är att ta med egen mat ombord.

Det berättar flygvärdinnorna Sophie Moss och Mikkel Dammen för den norska tidningen Din Side.

– Många är inte medvetna om att det är tillåtet att ta med matsäck. Om du vill kan du spara lite pengar på det. Jag packar ofta wraps i aluminiumfolie så att jag kan slänga omslaget när jag är klar med att äta, säger Sophie Moss.

LÄS MER: Flygbolag inför klädkod – passagerare kan stoppas i dörren

Betalar i onödan

Enligt flygvärdinnorna är det dessutom många som lägger onödigt mycket pengar på att köpa vattenflaskor efter säkerhetskontrollen, eftersom det inte är tillåtet att ta med sig mer än 100 milliliter vätska.

Men då tänker man inte tillräckligt långt.

– Det finns vattenstationer på de flesta flygplatser. Så ta med en tom vattenflaska och spara pengar, säger Mikkel Dammen.

Kan bli en dyr flaska

Det sistnämnda rådet kan dock bli dyrköpt. Åker du till exempel med Ryanair måste flaskan få plats i ditt handbagage. Sticker vattenflaskan ut riskerar väskan att bli för stor och du kan drabbas av höga böter.

Det fick journalisten Ruby Flanagan erfara när hon flög hem från Dublin med just Ryanair.

– Jag har hört talas om några galna Ryanairavgifter under mina år, men det här är den absolut värsta, sade konsumenträttsexperten Martyn James till Mirror efteråt.

LÄS MER: Skarp kritik mot petig regel hos Ryanair – Experten: “Värsta jag hört”

Foto: SAS Group

Text: Redaktionen