Massiv prestigeförlust för Putin – rysk lögn avslöjad

2024 05 17

Ukraina har genomfört en lyckad luftattack mot en rysk flygbas på den ockuperade Krymhalvön.

Det visar nya satellitbilder från de amerikanska teknikföretagen Blacksky och Maxar.

Bilderna, som bland annat publicerats av New York Times, visar att flera ryska stridsflygplan har totalförstörts på den ryska flygbasen Belbek i närheten av Sevastopol.

– Två MiG-31 och en Su-27 har totalförstörts, och en MiG-29 har skadats. Ett bränsleförråd nära huvudbanan förstördes också, och delar fortsatte att brinna i efterdyningarna, framhåller Christiaan Triebert, undersökande journalist vid New York Times, i ett inlägg på X.

CNN rapporterar även om skadorna på anläggningen.

Nyhetskanalen bekräftar att två stridsflygplan förstörts och att ett tredje är nästintill utslaget.

– Satellitbilderna visar också en förstörd byggnad i närheten och en annan som har tagit betydande skada, skriver CNN.

Se bilderna genom att klicka på en länk längst ner i artikeln

Rysk lögn avslöjad

Ryssland hävdar att man avvärjt attacken, trots att bilderna visar motsatsen.

– Vi har framgångsrikt avvärjt en massiv fientlig attack mot Sevastopol, påstår Mikhail Razvozhaev, den ryskutnämnde guvernören i Sevastopol, i ett inlägg på Telegram. 

Paramilitär grupp

En paramilitär grupp på Krym  har uttalat sig om attacken mot flygfältet. Gruppen slåss för Ukraina och går under namnet Atesh.

På Telegram hävdar gruppen att ett vapenförråd även har förstörts vi flygbasen. Enligt Atesh lagrade ryssarna ”de flesta” av sina ballistiska robotar i förrådet – bland annat exklusiva hypersoniska robotar av modellen Kinzhal.

Uppgifterna har inte verifierats.

– Ingen av satellitbilderna tyder på att ett robot- eller artilleriammunitionslager har träffats, eller att sekundära detonationer inträffat, uppger CNN.

Massivt ukrainskt anfall

Den ukrainska militären har inte kommenterat attackerna, men i sin dagliga uppdatering från slagfältet uppger generalstaben att två ryska stridsflygplan och en helikopter har förstörts.

Under natten mellan torsdag och fredag har Ukraina utfört en storskalig drönarattack mot flera ryska mål. Ett oljeraffinaderi i den ryska hamnstaden Novorossiysk har träffats. En kraftig brand har brutit ut på anläggningen, rapporterar Reuters.

Det ryska luftförsvaret hävdar att man skjutit ned eller förstört över 100 drönare och ytterligare sex obemannade sjödrönare.

SE BILDERNA PÅ ATTACKEN MOT FLYGBASEN GENOM ATT KLICKA HÄR

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Tidigare Trumpallierad varnar världen: “Total galenskap”

2025 07 07

John Bolton, nationell säkerhetsrådgivare i Vita huset under Donald Trumps första mandatperiod, dundrar mot sin före detta chef.

I en lång intervju går Bolton till kraftfull attack mot den amerikanska presidenten.

Mest kritisk är han kanske till hur Trump hanterat en av sina största prestigefrågor.

Tullarna gentemot omvärlden.

Enligt Bolton är alltihop en “röra” som skapat “enorm osäkerhet” i näringslivet. Han flaggar också för stora konsekvenser.

– Hela tullinitiativet är ett enormt misstag som kommer att kosta oss ekonomiskt och politiskt eftersom det drabbar våra bästa och närmaste handelspartners. Jag tycker att det som händer är fullständig galenskap, säger Bolton till norska Dagbladet.

Var "kaos" i Vita huset

John Bolton jobbade för Trump mellan 2018 och 2019. 

Därefter har han blivit en av presidentens största kritiker. I en bok har Bolton beskrivit livet i Vita huset som ett flipperspel.

– Det är kaotiskt. Han är inte disciplinerad i sitt tänkande och ändrar sig beroende på vem som pratade med honom senast. Det han säger på morgonen kanske inte gäller på eftermiddagen.

Bolton kommenterar även Trumps löfte om att skapa fred i Ukraina. Om något skulle gå fel i Ukraina, eller om något händer med ett annat Natoland, är det "omöjligt att säga hur Trump kommer att reagera”, menar den tidigare säkerhetsrådgivaren.

– Hans grundläggande brist på förståelse för hur alliansen fungerar är fortfarande ett problem. Det kommer inte att försvinna.

Löftet ett "stort nederlag"

John Bolton anser att hela situationen kring Ukrainafrågan är frustrerande. 

Sex månader efter att Trump tillträtt fortsätter Ryssland att attackera sitt grannland, trots republikanens löfte om fred på "24 timmar".

– Det skulle aldrig ske, men vi är definitivt inte närmare en diplomatisk lösning. Det här har varit ett så stort nederlag att jag inte tror att han vill ha uppmärksamhet kring det här, säger Bolton.

LÄS MER: Obama går ut med sällsynt varning – “ett kolossalt misstag”

Trump: "Kan inte säga om det sker"

Donald Trump uttalade sig i helgen om utsikterna för att få ett slut på kriget i Ukraina.

Han är numera betydligt mindre säker på sin sak än för ett halvår sedan.

– Jag vet inte. Jag vet inte. Jag kan inte säga om det kommer att hända eller inte, säger presidenten om möjligheten, enligt Politico.

Trump uttryckte även förra veckan att han “inte gjorde några som helst framsteg” i sitt senaste samtal med Rysslands diktator Vladimir Putin.

– Jag är inte glad över det, tillade han enligt Newsweek.

Enligt Donald Trump gav han John Bolton sparken i september 2019. Bolton själv har uppgett att han avgick frivilligt.

Foto: Gage Skidmore, Flickr

Text: Redaktionen


JUST NU: Rusning efter ”mirakeldryck” – butikshyllor töms

2025 07 07

Försäljningen av grönt te fortsätter att öka i Sverige.

I centrum för hypen står det japanska gröna teet matcha som har vunnit enorm popularitet världen över. 

Det gröna pulvret försvinner snabbt från butikshyllorna och kaféer serverar matcha i otaliga varianter. Brittiska The Guardian rapporterar om en ”global brist" på matcha som kommer att kvarstå under lång tid framöver.

Bakom försäljningsökningen finns en intensiv marknadsföring. Den populära sociala medieplattformen Tiktok översköljs av videos som lyfter fram hälsofördelarna med det gröna teet.

”Hyllats som mirakeldryck”

Näringsexperten Louise Meng hoppar inte på trenden.

Hon konstaterar att matcha innehåller flera nyttiga näringsämnen, men understryker samtidigt att det inte rör sig om någon ”mirakeldryck”.

– Teet har hyllats som en mirakeldryck, och hälsotrenden har fått många att tro att matcha kan revolutionera deras välmående – men så är det inte, säger Meng till TV2.

– Om det verkligen var något som kunde göra skillnad för folkhälsan och individuell hälsa, då skulle livsmedelsmyndigheter redan ha utfärdat rekommendationer, fortsätter experten som menar att ett ”hälsosamt matintag” gör större skillnad för hälsan.

– Det uppstår konstiga trender hela tiden. För några år sedan var det citronvatten på morgonen, innan dess oljeshots och så vidare och så vidare.

LÄS MER: Forskare varnar för populär mat – ”Finns ingen säker mängd”

FAKTA: Matcha

- Matcha är det traditionella ceremoniella teet i Japan och görs av bladen från tebusken, camellia sinensis. Det kallas för ”drottningen av grönt te” och står i centrum för den traditionella japanska tekulturen.

- Matcha har anammats över hela världen i rekordfart och matchapulver kan användas i allt från te till pannkakor.

- De senaste åren har det blivit populärt att göra en sorts mjölk-te på matcha, känt som matcha latte. 

Källor: Life resp Te-centralen

LÄS MER: Coop ger nytt besked om butiker – efter miljardförlusten

 

Foto: Coop 

Text: Redaktionen