JUST NU: Rysk-kinesisk provokation under Bidens besök

2022 05 24

Stridsflygplan från Kina och Ryssland genomförde gemensamma flygningar nära Japan i samband med USA:s president Joe Bidens besök i landet.

Uppgifterna bekräftas av den japanska utrikesministern Nobuo Kishi.

Kishi säger att Japan utrycker ”djup oro” efter händelsen, rapporterar Reuters.

Han säger även att Japan har meddelat Ryssland och Kina om sin syn på saken.

Höll sig precis utanför

Stridsflygplanen kränkte inte Japans luftrum men cirkulerade nära landets gräns under den 13 timmar långa flygningen, uppger nyhetsbyrån AFP med hänvisning till Japans utrikesdepartement.

– Två kinesiska bombplan anslöt sig till två ryska bombflygplan i Japanska havet. Sedan gjorde de en gemensam flygning till Östkinesiska havet och efter det en gemensam flygning från Östkinesiska havet till Stilla havet, säger Nobuo Kishi till reportrar efter händelsen.

Det är fjärde gången sedan december som långdistansflyg från Ryssland och Kina upptäckts nära den japanska gränsen.

Enligt Kina handlade tisdagens flygning om en militär övning som genomfördes tillsamans med Ryssland. 

Inträffade under möte

Tillsammans med ledarna från det så kallade Quad-blocket (USA, Australien, Indien och Japan) diskuterade president Biden regionens säkerhet.

I går väckte presidenten starka reaktioner när han på en pressträff sa att USA är villiga att försvara Taiwan militärt vid ett kinesiskt angrepp.

När frågan ställdes svarade Biden:

– Ja, det är det åtagandet vi har gjort.

Peking anser att Taiwan är en del av Folkrepubliken Kina och erkänner inte Taiwans självständighet. Bidens uttalande väckte stor irritation i Kina.

Foto: Joe Biden

Text: Redaktionen


1 maj

Ukraina läxar upp svenska militärer – ”riktigt dåliga”

2026 05 01

Den stora militärövningen Aurora 26 äger just nu rum i Sverige.

Från Ukraina har drönaroperatörer flugits in för att dela med sig av erfarenheter och kunskap till de övande soldaterna.

–  Vi kommer med färska erfarenheter och vi är redo att dela med oss, säger överstelöjtnant Pavlo som ansvarar för det ukrainska teamet under Aurora 26, enligt ett uttalande från Försvarsmakten.

”Riktigt dåliga”

Nu är övningarna i full gång och de ukrainska operatörerna är inte imponerade av den svenska militärens förmågor när det kommer till att försvara sig mot drönare.

– Igår var de riktigt dåliga på detta. De måste förstå hur de ska gömma sig från drönare, säger Vadym som är en av de ukrainska soldaterna på plats i Sverige, till SVT.

Övar i Laholm

Drönarövningarna äger bland annat rum i Laholm. Och de svenska militärerna på plats ställs inför svåra prövningar när ukrainarna illustrerar verkligheten på ett slagfält.

– Igår klagade de på att vi använde två drönare i zonen, men egentligen borde det varit många fler, säger Vadym, till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Ny frontlinje i Ryssland – närmar sig Sverige

Slipper robotattacker

Gruppen med ukrainska soldater och drönaroperatörer får genom resan till Sverige ett avbrott från striderna mot Ryssland.

–  Många av våra soldater kommer direkt från fronten, och det här innebär en chans att arbeta under lugnare förhållanden och hämta andan, säger Pavlo som ansvarar för gruppen, till Försvarsmakten.

– Det är skönt att det inte förekommer några robotattacker här, och vi hoppas att det förblir så. Men om behovet skulle uppstå vill vi hjälpa er att vara förberedda.

Red team

Ukrainarna fokuserar främst på att träna de svenska soldaterna att försvara sig mot hot uppifrån luften.

De kallas för Red team av Försvarsmakten.

– Gruppen kallas Red Team eftersom de agerar motståndare – röd sida – i övningen, säger Nicklas Fredriksson vid Försvarsmakten.

Övningarna ger många nya erfarenheter för det svenska försvaret.

– Vi kommer att omsätta dem till våra förhållanden och våra förutsättningar, säger Nicklas Fredriksson.

LÄS OCKSÅ: Helt ny ministerpost föreslås

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


01 maj 26

UPPGIFTER: Trump helt förändrad – tänker bara på en sak

2026 05 01

Personer nära Donald Trump uppger att presidentens sinnestillstånd har förändrats kraftigt. 

Källorna citeras av den välrenommerade tidningen The Atlantic och uppges tillhöra presidentens närmaste krets.  

De vittnar om att Trump inte längre bryr sig om det amerikanska folkets åsikter. I stället är hans fokus inställt på att bli ihågkommen som en av världshistoriens mest inflytelserika personer.

Trump uppges inte längre jämföra sig med tidigare amerikanska presidenter som George Washington och Abraham Lincoln. Enligt källorna har han placerat sig själv i samma rum som några av historiens största namn: Alexander den store, Julius Caesar och Napoleon Bonaparte.

– Han har nyligen börjat prata om att han är den mäktigaste personen som någonsin levt, säger en källa till The Atlantic.

–  Han vill bli ihågkommen som någon som åstadkom saker som ingen annan kunde uppnå – genom ren kraft och viljestyrka. 

Förklarar kriget

Kriget mot Iran förklaras av Trumps nya sinnestillstånd.

– Han är oberörd av politiska bekymmer och kan göra det som är rätt snarare än det som ligger i hans politiska intresse. Därav beslutet att attackera Iran, säger en källa till tidningen.

Det amerikanska folkets motstånd mot kriget tycks inte bekymra presidenten. Nyligen beskrev Trump insatsen i Mellanöstern som "ett av de viktigaste ögonblicken i världens långa och komplexa historia." 

LÄS MER: Nato sätter ner foten – ”Trump kan inte göra det”

Vill skapa en bättre värld

Enligt en högt uppsatt tjänsteman i Vita huset är Trump övertygad att hans beslut kommer att förändra den etablerade ordningen, både i USA och runt om i världen.

Tjänstemannen uppger att presidenten är hoppfull om att hans agerande kommer att leda till en bättre värld.

– Han är medveten, stolt och hoppfull över att en del av det han gör återställer en gammal ordning, säger källan till The Atlantic.

LÄS OCKSÅ: Ny frontlinje i Ryssland – närmar sig Sverige 

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen