JUST NU: Rysk-kinesisk provokation under Bidens besök

2022 05 24

Stridsflygplan från Kina och Ryssland genomförde gemensamma flygningar nära Japan i samband med USA:s president Joe Bidens besök i landet.

Uppgifterna bekräftas av den japanska utrikesministern Nobuo Kishi.

Kishi säger att Japan utrycker ”djup oro” efter händelsen, rapporterar Reuters.

Han säger även att Japan har meddelat Ryssland och Kina om sin syn på saken.

Höll sig precis utanför

Stridsflygplanen kränkte inte Japans luftrum men cirkulerade nära landets gräns under den 13 timmar långa flygningen, uppger nyhetsbyrån AFP med hänvisning till Japans utrikesdepartement.

– Två kinesiska bombplan anslöt sig till två ryska bombflygplan i Japanska havet. Sedan gjorde de en gemensam flygning till Östkinesiska havet och efter det en gemensam flygning från Östkinesiska havet till Stilla havet, säger Nobuo Kishi till reportrar efter händelsen.

Det är fjärde gången sedan december som långdistansflyg från Ryssland och Kina upptäckts nära den japanska gränsen.

Enligt Kina handlade tisdagens flygning om en militär övning som genomfördes tillsamans med Ryssland. 

Inträffade under möte

Tillsammans med ledarna från det så kallade Quad-blocket (USA, Australien, Indien och Japan) diskuterade president Biden regionens säkerhet.

I går väckte presidenten starka reaktioner när han på en pressträff sa att USA är villiga att försvara Taiwan militärt vid ett kinesiskt angrepp.

När frågan ställdes svarade Biden:

– Ja, det är det åtagandet vi har gjort.

Peking anser att Taiwan är en del av Folkrepubliken Kina och erkänner inte Taiwans självständighet. Bidens uttalande väckte stor irritation i Kina.

Foto: Joe Biden

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Trumps USA förlorar gigantisk affär – går till Sverige i stället

2025 05 04

En jätteaffär, där Kanada åtagit sig att köpa nästan hundra stridsflygplan från USA, håller på att gå i stöpet. Nu kan beställningen gå till Sverige i stället.

Kanada överväger att ge upp sina planer på att köpa amerikanska F-35:or – för att i stället gå över till svenska JAS 39 Gripen.

Anledningen bakom beslutet grundar sig i de senaste månadernas alltmer spända relation mellan Kanada och regeringen Trump i USA.

Det rapporterar 1945, ett magasin med inriktning på försvars- och säkerhetsfrågor, under söndagseftermiddagen svensk tid.

Kan välja JAS 39 Gripen före F-35

Kanada åtog sig 2023 att köpa 88 stycken F-35:or från USA, efter en lång och utdragen upphandling.

Affären visade sig bli bland de dyraste för det kanadensiska luftvapnet någonsin, och uppskattas till ett värde av 19 miljarder dollar, cirka 183 miljarder kronor, enligt tidningen.

Den usla relationen till den nyinrättade amerikanske presidenten Donald Trump – och planens höga kostnader – har dock fått den kanadensiska regeringen att rikta blickarna mot Sverige i stället.

Läs mer: Forskare pekar ut matvaror – är extra bra för hjärnan

Därför kan Trumps USA förlora affären

Premiärministern Mark Carney ska enligt uppgift ha bett sin försvarsminister Bill Blair att se över köpet av F-35, för att se om det finns några andra alternativ “med tanke på den förändrade miljön”.

Den amerikanske presidenten har sedan han tillträdde ämbetet i januari flera gånger uttryckt sin önskan om att annektera grannlandet i norr, för att omvandla det till en “51:a delstat”.

Dessutom har Trump infört höga sanktioner på en rad kanadensiska varor, vilket resulterat i ett eskalerande handelskrig mellan de båda länderna.

Så marknadsförs Saab JAS 39 Gripen

Svenska Saab marknadsför aktivt JAS 39 Gripen som ett alternativ till F-35 till överkomliga priser, Nato/NORAD-kompatibilitet och full operativ suveränitet.

– Den kanadensiska regeringen med den nyvalde premiärministern Mark Carney i spetsen ställs nu inför ett komplext val mellan kapacitet, kostnad och strategisk autonomi, skriver 1945 i artikeln.

Läs mer: Nödläge utropat i Ryssland

JAS 39 Gripen testades i Kanada för sex år sedan

Saab Gripen började testas i Kanada redan under 2019.

Då hamnade det svenska stridsflyget på en andraplats bakom F-35 och uppfyllde alla de krav som Kanada ställde i upphandlingen.

Läs också: Trumps bild i natt väcker starka reaktioner

Foto: Regeringskansliet - Ninni Andersson samt G. Skidmore 

Text: Redaktionen


Putins skräcksiffror avslöjas – Ukraina står emot

2025 05 04

Nya skräcksiffror visar på en svår situation för Putins trupper.

Vladimir Putin fortsätter sitt invasionskrig i Ukraina trots ansträngningar från bland annat amerikanskt håll att förhandla fram en vapenvila och ett fredsavtal.

Nu avslöjas nya skräcksiffror på Putins trupper – som visar att den ryske diktatorn är beredd att betala ett högt pris även för små vinster.

Enorma förluster

Nya siffror från Institute for the Study of War, ISW, visar att Ryssland under 2025 i genomsnitt har förlorat 99 soldater för varje kvadratkilometer som erövrats av Ukraina. Det handlar alltså om soldater som antingen har dödats eller skadats.

Det är en markant ökning jämfört med hösten 2024, då motsvarande siffra låg på 59 förlorade soldater per erövrad kvadratkilometer.

Skräcksiffrorna visar att Putin blir allt mer hänsynslös och desperat i sina försök att erövra Ukraina.

– Det understryker Putins fortsatta ansträngningar för att utnyttja ytterligare framsteg på slagfältet för att skapa press på Ukraina i vapenvile- och fredsförhandlingar, eller på annat sätt tvinga fram Ukrainas kollaps, kommenterar ISW.

Putin är alltså redo att offra väldigt mycket för att få en fördel i förhandlingar, alternativt tvinga fram ett stort ukrainskt nederlag.

Men Ukraina står emot, enligt tankesmedjan.

Ukraina inte nära kollaps

Siffrorna visar att de ukrainska trupperna fortfarande har förmåga att stå emot de ryska attackerna.

Och Ukraina är inte nära en kollaps, säger en militärexpert till Newsweek.

– Den ukrainska fronten är inte på väg att kollapsa. Ukrainas inhemska drönarproduktion och dess drönarstyrka har gång på gång visat analytiker att situationen är mindre desperat på kort sikt än den kan verka, säger Zev Faintuch, senior underrättelseanalytiker på säkerhetsföretaget Global Guardian, till tidningen.

Enligt tankesmedjan använder sig Ryssland allt mer av soldater ”av låg kvalitet” på fronten, vilket är en förklaring till de stora förlusterna. Detta gör det också svårare för Ryssland att genomföra mer komplexa operationer, enligt ISW.

 

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen