JUST NU: Rysk befälhavare mördad – av sina egna soldater

2022 03 25

I samband med striderna i Ukraina uppges nu ryska soldater vända sig mot sina egna befälhavare.

Missnöjet inom den ryska diktaturens armé ökar i takt med att en hel del inte går som planerat för Putinregimen. Många soldater har fått se sina unga vänner dödas i striderna och de ryska dödstalen kan enligt vissa uppgifter vara över 15 000 personer.

Mördad av sina egna

Diktatorns anfallskrig mot Ukraina har stött på omfattande problem och nu rapporterar Sky News att befälhavaren för Rysslands 37:e brigad tros ha mördats av de soldater han själv styr över.

Soldaterna mycket upprörda

– Yuri Medvechek som ledde 37:e brigaden tros ha blivit avsiktligt ihjälkörd med ett fordon, uppger Sky News.

Bakgrunden bedöms vara att soldaterna blivit så pass upprörda och arga över arméledningens agerande som lett till att många av soldaternas kamrater dödats på slagfälten.

På grund av förlusterna

– Befälhavaren dödades av sina egna trupper som en konsekvens av de stora förlusterna som hans brigad har drabbats av tror vi, säger en myndighetskälla till Sky News.

– Det ger kanske en insikt i de moraliska utmaningar som de ryska trupperna har, uppger en myndighetskälla till BBC News.

Vissa uppgifter gör gällande att soldaternas mordförsök inte ledde till att befälhavaren avled utan att han fick föras iväg för vård i den ryska lydstaten Belarus.

Sjunde general dödad

Myndighetskällan uppger att ytterligare en hög rysk befälhavare dödats.

Det är generalöjtnanten som leder 49:e kombinerade vapenenheten som skall ha dödats i strid. Det är i så fall den sjunde ryska generalen som förlorat livet i anfallskriget mot Ukraina.

Soldaterna oerfarna

Diktaturen Ryssland hade enligt flera experter räknat med en betydligt snabbare seger och större framgångar i sitt försök att invadera Ukraina men flera olika faktorer bedöms bidra till att det går sämre än väntat för ryssarna.

Flera uppgifter klargör att många ryska soldater är väldigt unga och har begränsad erfarenheter både av militärtjänstgöring och strider.

Låg stridsmoral

Stridsmoralen inom ryska armén är sannolikt betydligt lägre än hos ukrainska armén som försvarar sitt land och sina familjer, rapporterar BBC News.

Dessutom har Ukrainas Väpnade Styrkor och president Volodymyr Zelensky fått betydligt större militärt stöd av USA, Nato och Europeiska Unionen inklusive Sverige och Finland än vad Vladimir Putin tros ha väntat sig.

Då som nu – Diktaturen i öst

Att Sverige sänt vapen till en av parterna i ett pågående krig för första gången sedan finska vinterkriget 1939 är ett tydligt exempel på det resoluta ställningstagande Västeuropa har tagit.

Även den gången var det den brutala diktaturen i öster som var skyldig – Sovjetunionen.

Ryssarna fryser

Ytterligare ett problem för diktaturens soldater är att de är bristfälligt utrustade. Maten räcker inte till, fordonen saknar bränsle och soldaternas kläder är för tunna och för dåliga enligt uppgifter. 
Bland annat ska ryska soldater ha drabbats av köldskador då det är brist på vinterkläder.

Foto: K Schmidt resp resp. Д Григорьев

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump ursinnig på Putin – ”En massa bullshit”

2025 07 08

Donald Trump blir allt mer arg på Vladimir Putin.

USA:s president Donald Trump har flera gånger talat väl om Rysslands diktator Vladimir Putin.

Men på senare tid har den amerikanske presidenten blivit allt mer besviken på diktatorn.

Nu går han till rasande angrepp – och anklagar Putin för skitsnack.

”En massa bullshit”

Trump riktar vrede mot Putin på tisdagen, rapporterar AFP.

Detta med anledning av de misslyckade ansträngningarna för att få till konstruktiva samtal om vapenvila och fred i Ukraina.

– Vi får en massa bullshit kastad mot oss av Putin, om ni vill veta sanningen, säger Donald Trump, enligt nyhetsbyrån.

Trump verkar tycka att den ryske diktatorn bara spelar ett spel med honom – och låtsas vara välvillig utan att egentligen tillmötesgå den amerikanska presidentens önskningar eller krav.

– Han är väldigt trevlig hela tiden, men det visar sig vara helt meningslöst, säger den frustrerade amerikanska presidenten till reportrar i Vita huset.

Överväger sanktioner

Donald Trump får också frågan om ett lagförslag i senaten angående ytterligare sanktioner riktade mot Putins Ryssland.

– Jag tittar på det väldigt starkt, säger Trump.

Donald Trump understryker att kriget i Ukraina aldrig borde ha startats över huvud taget, något som han har upprepat många gånger.

– Det är ett krig som aldrig borde ha börjat, och många människor dör. Det borde få ett slut, säger Donald Trump.

Donald Trump har på senare tid uttryckt en allt större frustration över att Putin inte verkar mena allvar med sitt prat om fred.

På senare tid har den amerikanska presidenten därför vid flera tillfällen uttryckt missnöje med den ryske diktatorn.

Efter ett telefonsamtal med Putin nyligen uttryckte Donald Trump ett stort missnöje.

– Det är en väldigt tuff situation. Jag sade ju att jag var mycket missnöjd med mitt samtal med president Putin. Han vill gå hela vägen, bara fortsätta döda människor, det är inte bra, sade Donald Trump.

Foto: Gage Skidmore resp President of Russia

Text: Redaktionen


JUST NU: JD Vance rankas högre än Trump

2025 07 08

Vicepresidenten JD Vance hamnar högre upp än president Trump i en ny ranking.

JD Vance har fått stor uppmärksamhet i sin roll som vicepresident, och har på kort tid blivit en känd och omdiskuterad person i hela världen.

Nu hamnar Vance dessutom före Donald Trump i en ny ranking.

I rankingen hamnar Trump dessutom efter gamla ärkerivaler som Joe Biden, Hillary Clinton och Kamala Harris.

Många mer populära än Trump

Opinionsinstitutet YouGov har utifrån en mätning satt ihop en lista över de mest populära politikerna i USA under andra kvartalet 2025, rapporterar Newsweek.

Den sittande presidenten Donald Trump hamnar på 17:e plats, efter att 37 procent av de tillfrågade svarat att de har en positiv bild av Trump.

Därmed hamnar Trump bland annat efter sin egen vicepresident i rankingen.

JD Vance hamnar på 14:e plats. Skillnaden är förvisso liten. 38 procent säger att de har en positiv bild av Vance. Men det är ändå anmärkningsvärt att vicepresidenten tycks vara mer populär än presidenten.

Donald Trump rankas dessutom lägre än sin gamla presidentvalsmotståndare Hillary Clinton, som rankas sexa på listan (47 procent), och tidigare presidenten Joe Biden, som rankas nia (42 procent).

Sittande presidenten ofta kritiserad

Tidningen påpekar dock att den sittande presidenten av naturliga skäl utsätts för mer kritik och därför kan ha svårt att hamna högt upp i en ranking av det här slaget.

– Naturligtvis fungerar en sittande president ofta som ett öppet mål för kritik, medan ledare från det förflutna tenderar att dra nytta av det faktum att de helt enkelt inte längre har makten, skriver tidningen.

Den mest populära politikern är, enligt rankingen, den tidigare demokratiske presidenten Jimmy Carter, som dog i december 2024.

På andra plats kommer en annan demokratisk tidigare president – Barack Obama.

På tredje plats hamnar Kaliforniens tidigare guvernör, tillika skådespelaren Arnold Schwarzenegger, som var republikansk guvernör men backade Kamala Harris i valet 2024.

Kamala Harris själv, som kandiderade mot Donald Trump i presidentvalet 2024, hamnar fyra på listan. Hon hamnar alltså högre än Trump trots att hon förlorade valet mot den nuvarande presidenten.

Foto: Gage Skidmore resp Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen