Rysk attackhelikopter nedskjuten
2025 09 29
En rysk attackhelikopter har totalförstörts efter att ha skjutits ner.
För en vecka sedan slog Ukraina ut tre ryska Mi-8-helikoptrar i en stor attack på Krym.
Nu har ytterligare en rysk helikopter skjutits ner av ukrainska drönare.
– En ukrainsk FPV-drönare sköt ner en rysk Mi-28N i Donetsk Oblast, säger den ukrainske befälhavaren Robert Brovdi, rapporterar Kyiv Independent.
Attackhelikopter
Den ryska helikoptern Mi-28N är en attackhelikopter.
Den är byggd för strid i alla väder och är utrustad med tungt pansar.
Den har flera vapen och är utformad för att ta sig an stridsvagnar, infanteri och andra mål på slagfältet med precision och eldkraft.
– Det är inte första gången Ukraina har skjutit ner en rysk helikopter, en tillgång värderad till cirka 16 miljoner dollar, med hjälp av en relativt billig FPV-drönare som bara kostar några tusen dollar, uppger tidningen.
Sköts ner av 59:e brigaden
Den ryska attackhelikoptern sköts ner av piloter från den 59:e brigaden nära byn Kotliarivka.
Kotliarivka ligger i regionen Donetsk, som är ockuperad av den ryska krigsmakten.
Brigaden varnar Ryssland för fler attacker.
– Vem som än flyger dit för att titta – var beredd. I framtiden, ge oss inga överraskningar från luften – det kommer att stå er dyrt, uppger den ukrainska militären i ett uttalande, enligt Kyiv Independent.
Läs också: ”Slå till djupt” – USA ger grönt ljus till Ukraina
Ytterligare en sköts ner
För ungefär ett år sedan sköt Ukraina ner en helikopter av samma modell.
– Ukrainska styrkor sköt framgångsrikt ner en rysk Mi-28 över Kursk Oblast i augusti 2024, med samma taktik. Det markerade den första attacken av detta slag och beskrevs som en unik specialoperation i militärhistorien, framhåller tidningen.
Ryska attacker
Under det senaste dygnet har ryska attacker mot Ukraina dödat minst tre och skadat minst 76 civila personer.
Samtidigt kommer också rapporter om att en rysk fabrik i Bryansk Oblast har brunnit ner efter ukrainska drönarattacker.
– Fabriken tillverkade elektriska komponenter till både kommersiella kunder och Rysslands militär, uppger Kyiv Independent.
Läs också: Fiasko för Putin – direkt order föll pladask
Arkivfoto: D. Klein
Text: Redaktionen