3 augusti 2026

RyanAir sänker priserna kraftigt

2024 07 23

Lågprisbolaget Ryanair framhåller att resenärer kan vänta sig lägre priser.

Ryanair har presenterat sin kvartalsrapport där det framgår att bolagets vinst minskade med ungefär 46 procent.

Företaget meddelar att ”sparsamma” passagerare drog ner på resorna.

Ryanair säger nu att de förväntar sig att sommarpriserna kommer att vara mycket lägre än förra året.

Det rapporterar BBC.

Inte som förväntat

Ryanair hade förväntat sig att sommarpriserna skulle vara oförändrade till svagt stigande.

Nu konstaterar man att biljettpriserna mellan juli och september lär vara ”väsentligt lägre”.

Det typiska Ryanair-priset uppgick till 41,93 euro i juni, en minskning från 49,07 euro året innan.

– Kunderna är lite mer sparsamma, lite mer försiktiga, säger ekonomi- och finansdirektör Neil Sorahan enligt BBC.

Intäkterna faller

I kvartalsrapporten fastslår Ryanair att intäkterna faller.

– De reguljära intäkterna för första kvartalet minskade med 6 procent till 2,33 miljarder euro.

– Även om trafiken ökade med 10 procent till 55,5 miljoner passagerare kunde våra kunder göra betydande besparingar tack vare 15 procent lägre biljettpriser, delvis beroende på påskeffekter, och mer prisstimulans än vi tidigare hade förväntat oss. 

Aktien faller

Ryanairs aktie faller drygt 15 procent på nyheterna om vinst under förväntan.

Det rapporterar CNBC.

– Ryanairs aktie föll på måndagen efter att bolaget meddelat att kvartalsvinsten efter skatt hade minskat med 46 procent och att biljettpriserna kommer att vara lägre än väntat under sommarmånaderna.

Även flera andra flygbolag har gått skakigt under den senaste tiden.

VD:n uttalar sig

Ryanairs vd Michael O'Leary sade i ett uttalande att biljettpriserna väntas bli lägre än väntat under de kommande tre månaderna.

– Medan efterfrågan under Q2 är stark, är prissättningen fortfarande svagare än vi förväntade oss, och vi förväntar oss nu att biljettpriserna under Q2 kommer att vara väsentligt lägre än förra sommaren, tidigare förväntades de vara oförändrade till något högre.

Foto: Portuguese Gravity

Text: Redaktionen


Su-24-stridsflygplan totalförstört

2026 08 23

Ett ryskt stridsflygplan har slagits ut i en ukrainsk attack.

Tidigare på lördagen kom uppgifter om en stor ukrainsk attack mot e-handelsjätten Ozon.

Det kan du läsa mer om genom att klicka här.

Nu kommer besked om att Ukraina har slagit ut ett ryskt stridsflygplan av typen Su-24M, rapporterar Kyiv Post.

Stridsflyg utslaget

Det är i samband med en stor attack mot flygfältet Saki på ockuperade Krym som det ryska stridsflygplanet totalförstördes.

Det är emellertid oklart om Ukraina använde drönare eller robotar för att slå ut planet – men president Volodymyr Zelenskyj bekräftar saken.

– På flygfältet i Saki förstördes ett Su-24M-flygplan och fyra stycken flygfältsutrustningar, medan vi i Brjansk-regionen slog ut relästationer för drönarstyrning som ockupanterna använde för att leda attackdrönare mot fredliga ukrainska städer och byar. 

Tidigare attackerna

Zelenskyj bekräftar även attackerna som genomfördes under natten mellan fredagen och lördagen.

– Under det senaste dygnet slog våra styrkor till mot raffinaderiet i Novokujbysjevsk — 1 000 kilometer från frontlinjen — vilket berövar den ryska krigsmaskinen exportintäkter på miljontals dollar. Vi träffade även ett logistiknav i Samara-regionen samt mål i Svarta havet. 

Läs mer: 100 000 europeiska soldater behövs till gränsen

Det är Su-24M

Su-24M, känd inom Nato som Fencer-D, är ett sovjetutvecklat överljudsflygplan för markattack konstruerat för attackuppdrag på låg höjd i alla väder.

Flygplanet kan bära upp till cirka 7 000 kilo vapenlast fördelat på åtta vapenbalkar, inklusive styrda robotar, bomber, raketer och andra flyg-till-markvapen, uppger United24Media.

Även Ukraina har dem

Ryssland använder återkommande flygplanet för attacker mot Ukraina.

Även Kyjivs styrkor använder det sovjetutvecklade planet – men har anpassat planen till att bära västtillverkade kryssningsrobotar med lång räckvidd av typerna Storm Shadow och SCALP-EG. 

Läs mer: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Foto: By Alexander Mishin, CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Lågpriskedja ska öppna 80 nya butiker

2026 08 23

Lågpriskedjan Rusta har stora ambitioner för de kommande åren.

Lågpriskedjan har i dagarna släppt sin års- och hållbarhetsredovisning för verksamhetsåret 2025/26.

Av rapporten framgår att Rusta vid räkenskapsårets slut hade totalt 239 varuhus.

Kedjan hade då 125 butiker i Sverige, 54 i Norge, 50 i Finland och 10 i Tyskland.

Men expansionen ska fortsätta.

80 butiker

Under året öppnade kedjan 14 nya varuhus i Sverige, Norge och Finland.

De har samtidigt en etableringspipeline om 41 godkända och signerade lägen.

Vd Cathrine Wigzell berättar att kedjan har planer på att öppna mellan 65 och 80 nya varuhus fram till våren 2029.

Satsar stort

Utöver den utökade fysiska närvaron satsar kedjan också stort på e-handeln, berättar Wigzell.

– Under året har vi fortsatt att stärka vår digitala närvaro och erbjuder nu e-handel på samtliga marknader där vi verkar, säger hon.

– Det är en viktig investering för framtiden och ett naturligt komplement till vårt starka varuhusnät.

Läs mer: Rekordnotering för elbilar

Det är Rusta

Rusta har sitt huvudkontor i Upplands Väsby och är sedan 2023 börsnoterat på Nasdaq Stockholm.

Kedjan bildades i Uppsala 1986 av Anders Forsgren och Bengt-Olov Forssell “baserat på en idé som föddes 1979 under Forsgrens och Forssells forskningsstudier vid Uppsala universitet”. 

– Forsgren och Forssell skapade ett detaljhandelskoncept där kunderna kunde handla produkter för dagligt bruk till de bästa möjliga priserna, förklarar kedjan.

Första varuhuset

År 1986 öppnades det första varuhuset i Gävle.

År 1990 nådde kedjan 10 varuhus och hade då totalt 70 anställda.

I år firar Rusta 40 år.

– Under de senaste tolv månaderna har över 660 000 nya medlemmar anslutit sig, en ökning med över 10 procent, framhåller kedjan i sin rapport.

– 40-årsjubileet präglas av fortsatt expansion och visar Rustas långsiktiga styrka och tillväxt under fyra decennier.

Läs mer: Riksbanken slår fast – finns två vägar att gå

Foto: Rusta

Text: Redaktionen