Rusning till två köpsajter – men många ångrar sig

2025 04 30

De kinesiska e-handelsplattformarna Temu och Shein har kritiserats för att bryta mot konsumentskyddande lagar i flera avseenden.

– Det handlar om metoder som kan anses vara vilseledande eller aggressiva och som kan ha en negativ påverkan på konsumenters köpbeslut. Det handlar också om vilken information som digitala marknadsplatser är skyldiga att ge enligt EU-rätten, har Konsumentverket framhållit i en granskning av Temu.

Sajterna har också kritiserats för skadliga kemikalier i produkterna och dåliga arbetsvillkor. 

Men trots kritiken så väljer många svenskar att shoppa loss hos de kinesiska lågprisjättarna. Nästan hälften av svenskarna (47 procent) har handlat från Temu eller Shein, enligt en undersökning från jämförelsesajten Prisjakt.

Samtidigt visar undersökningen att två av tre kunder blivit missnöjda med sitt köp minst en gång.

– De låga priserna är attraktiva för konsumenterna, men medvetenheten är stor kring möjliga problem med att handla från Temu och Shein. Det här visar på att många brottas med en inre konflikt, men viljan att komma billigt undan tycks ofta trumfa värderingar som hållbarhet och säkerhet, säger Isabella Ahmadi, konsumentexpert på Prisjakt.

Fler slutsater från undersökning

Prisjakts undersökning visar även att:

 - En av fyra (23 procent) svenskar får dåligt samvete av att handla från Temu och Shein

- En av tre (34 procent) i åldern 18-39 år är oroliga att shopping från Temu och Shein leder till överkonsumtion

- Kvinnor oroar sig av fler anledningar än män

Temu svarar

Ett av flera regelverk som Temu och Shein anklagas bryta mot är Digital Services Act (DSA), som bland annat ska garantera säkra digitala tjänster.

Det förstnämnda företaget har svarat på kritiken via sin svenska pr-byrå Agera.

– Temu tar sina förpliktelser gentemot DSA på stort allvar och investerar fortlöpande för att stärka efterlevnaden och värna konsumenternas intressen på vår plattform. Vi kommer att samarbeta fullt ut för att nå vårt gemensamma mål i form av en säker och betrodd marknadsplats, framhåller pr-byrån i en kommentar till sajten Market.

Shoppingplattformen har också kommenterat anklagelserna i ett mejl till Sveriges Radio.

– Vi kommer att samarbeta fullt ut med denna utredning, inte minst eftersom en sådan granskning på lång sikt gynnar våra kunder, framhåller Temu.  

På sajten Trustpilot skriver Temu att man följer ”strikta policyer” för att säkerställa produkternas kvalitet.   

– Vi implementerar strikta policyer och kontrollåtgärder för att säkerställa produktkvalitet och korrekta produktbeskrivningar. Om du inte är nöjd med någon av de produkter du fått, kan du ansöka om återbetalning inom 90 dagar efter köpet.

Foto: D. Gillis

Text: Redaktionen


JUST NU: Hillary Clinton ger oväntat löfte – till Trump

2025 08 15

Hillary Clinton kommer med ett oväntat löfte – till president Donald Trump.

Hillary Clinton och Donald Trump har länge varit bittra fiender.

Clinton förlorade mot Trump i presidentvalet 2016, och de har båda riktat hårda ord och anklagelser mot varandra.

Men nu kommer Clinton med ett oväntat löfte till Donald Trump.

Oväntat löfte till Trump

Hillary Clinton öppnar för att hon personligen skulle kunna nominera Trump till Nobels fredspris, rapporterar Newsweek.

Löftet kommer dock med hårda villkor, säger Clinton i en intervju i podcasten Raging Moderates, enligt tidningen.

Clinton kan tänka sig att nominera Trump – om han lyckas förhandla fram en fred mellan Ryssland och Ukraina som är gynnsam för Ukraina.

– Jag förstår från allt jag har läst att Trump väldigt gärna skulle vilja få Nobels fredspris, och ärligt talat, om han kunde få ett slut på detta fruktansvärda krig där Putin är angriparen, som invaderar ett grannland, försöker ändra gränserna..., säger Hillary Clinton, enligt tidningen.

Då kan hon nominera presidenten

Om hon ska nominera Trump måste han dock få till ett bra fredsavtal utan stora eftergifter till Ryssland, understryker hon.

– Om han kunde få ett slut på det utan att försätta Ukraina i en position där de var tvungna att ge upp sitt territorium till angriparen, tvungna att på sätt och vis bekräfta Putins vision om Storryssland, men i stället verkligen kunde stå upp mot Putin, säger Hillary Clinton, som själv har varit utrikesminister i Barack Obamas regering.

Hon vill inte se det ”utbyte av mark” som Trump har pratat om, tvärtom bör Putin backa och Ukrainas och Europas säkerhet måste garanteras, understryker hon.

Men om Trump hittar en bra lösning – då kan hon verkligen tänka sig att nominera honom till Nobels fredspris.

– Om vi kunde klara av det, om president Trump var arkitekten bakom det, skulle jag nominera honom till Nobels fredspris, för mitt mål här är inte att tillåta kapitulation för Putin, med hjälp och stöd av USA, säger Hillary Clinton, enligt tidningen.

Foto: Gage Skidmore, flickr

Text: Redaktionen


Risk för kaos på Ukrainas gator

2025 08 15

Kaos kan utbryta på Ukrainas gator.

Det stora toppmötet mellan Donald Trump och Vladimir Putin äger rum i Alaska nu på fredagskvällen.

Donald Trump har sagt att en fredsuppgörelse kommer att behöva inkludera ett ”utbyte av mark”.

Men nu varnar experter för att det kan utbryta kaos bland civila på Ukrainas gator.

”Tvingas ut på gatorna”

Donald Trump har understrukit att Ukraina kan komma att behöva göra eftergifter och ge upp ockuperade territorier.

Men för Trump räcker det kanske inte att övertyga Zelenskyj om en sådan uppgörelse – han måste också indirekt övertyga det ukrainska folket, rapporterar Euronews.

I Ukraina spelar gatudemonstrationer ofta en avgörande roll i den historiska utvecklingen, och det har nyligen visat sig att även president Zelenskyj måste rätta sig efter ”gatans” vilja.

Eftergifter till Ryssland kan leda till enorma protester på Ukrainas gator, enligt Anton Liagusha från den samhällsvetenskapliga avdelningen på Kyiv School of Economics.

– Om Ukraina pressas till territoriella eftergifter kommer det att tvinga det ukrainska folket att gå ut på gatorna, säger Liagusha, enligt nyhetskanalen.

– Det här kommer inte så mycket att vara en protest mot myndigheterna, utan ett rop från det ukrainska folket till hela världen om att bli behandlat som ett stort land i mitten av Europa, och inte bara ses av USA som ett stycke land, säger experten.

”Presidenten är inte en kung”

Nyligen tvingades president Volodymyr Zelenskyj till en helomvändning när det ukrainska folket protesterade mot en lag som tog ifrån ukrainska antikorruptionsmyndigheter deras självständighet. Inom bara några dagar hade lagen ändrats.

När folket i Ukraina inte accepterar ett förslag, sätter de sig på tvären. En kompromiss med Ryssland behöver alltså inte bara godkännas av Zelenskyj, utan också av det ukrainska folket.

– Presidenten i det ukrainska samhället är inte en kung, vilket innebär att hans vilja inte bestämmer hela det ukrainska folkets vilja, säger Anton Liagusha till nyhetskanalen.

Sedan Ukraina blev ett självständigt land har man genomgått tre revolutioner som visar hur stor kraft det finns i ukrainska gatuprotester.

Liagusha tror dock inte att Trump förstår det här fullt ut.

Det återstår alltså att se vilka eftergifter Trump förväntar sig att Ukraina ska acceptera – och hur det ukrainska folket reagerar på det. En fråga som kan aktualiseras i närtid med anledning av toppmötet i Alaska.

Foto: Anastasiia Krutota

Text: Redaktionen